MAGAZÍN - Pokud jeden z favoritů blížících se francouzských prezidentských voleb překrucuje historii a popírá dobře zdokumentovanou spoluúčast Francie na deportacích desítek tisíc nejen francouzských židů do nacistických vyhlazovacích táborů, je zřejmé, že v místě zrození osvícenství se děje něco zlověstného. S tímto varováním vystoupil editoral vlivného amerického serveru Washington Post.
Skvrna na dějinách Francie
Tím, že označila Francii za oběť, nikoliv ochotného a entusiastického účastníka v masové likvidaci francouzských a dalších židů během druhé světové války, se předsedkyně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová pokouší odstranit nesmazatelnou skvrnu, kterou tato ostudná kapitola zanechala na historii její vlasti, konstatuje prestižní deník. Dodává, že daným krokem Le Penová tuto skvrnu pouze spojila se svou kandidaturou na prezidenta.
"Národní fronta, založená jejím otcem, zlehčovatelem holocaustu Jean-Marie Le Penem, trávila mnoho dekád převážně na extremistickém okraji francouzské politiky," pokračuje washingtonský server. Konstatuje, že od roku 2011, kdy se ujala řízení strany, se Le Penová nicméně prezentuje jako mírnější typ přistěhovalce pranýřujícího nacionalisty.
Jelikož si ale Le Penová zároveň nechce znepřátelit stranickou starou gardu, popřela své snahy detoxikovat Národní frontu a hraje na notu přirozené stranické základny, deklaruje editorial. Doplňuje, že poznámky z minulého týdne popírající roli Francie na holocaustu jdou mnohem dále - přímo na pole historického revizionismu.
"Myslím, že Francie nebyla zodpovědná za deportace na Zimní velodrom. Obecně myslím, pokud je někdo zodpovědný, pak jsou to ti, kdo byli tehdy u moci, ne Francie jako taková. Nebyla to Francie. Mnoho let je s Francií v uvažování lidí chybně chápána," cituje Washington Post slova Le Penové k událostem z července 1942, kdy bylo více než 13 tisíc židů, převážně žen a dětí, shromážděno na zimním stadionu v Paříži, načež byli posláni do nacistických plynových komor.
Le Penová se pouze přelíčila
Ve skutečnosti to byly především francouzské úřady, kdo shromažďování na stadionu organizoval, což platí hlavně o čtyřech a půl tisících francouzských policistů vyslaných po počínaje východem slunce 16. července 1942 dvojicích do pařížských ulic na přímý rozkaz francouzských úřadů, připomíná americké deník. Uvádí, že tyto hlídky během pěti dnů zatkly celkem 13.152 židů - 5.919 žen, 4.115 dětí a 3.118 mužů - kteří byli následně téměř všichni deportováni a zavražděni.
Židů by sice zřejmě zahynulo ještě více, pokud by někteří z nich nebyli varováni a ukryti malým počtem policistů, sousedů a přátel, poukazuje editorial. Zdůrazňuje, že tato část příběhu rozhodně nedává rozhřešení celé Francii.
"Po válce uplynulo více než 50 let, než francouzská vláda oficiálně připustila vinu národa a spolupráci při vykonávání holocaustu, během něhož z 6 milionů židů, kteří zahynuli, bylo 76 tisíc deportovaných z Francie," píše prestižní deník. Varuje, že popírání a záměrná historická neznalost nicméně mezi Francouzi přetrvává, a to částečně i kvůli Le Penovi, který razil myšlenku, že nacistické plynové komory představovaly pouhý "detail" v druhé světové válce.
Dva roky poté, co tento odporný názor zopakoval, byl Le Pen z Národní Fronty vyloučen a nahrazen svou dcerou, která již tehdy sledovala prezidentské ambice, poukazuje Washington Post. Konstatuje, že tato strana, jejíž kandidátka je podle četných průzkumů veřejného mínění favoritem prvního kola prezidentských voleb, které se uskuteční příští víkend, se ve skutečnosti netransformovala, ale pouze přelíčila. "Le Penová to jasně ukázala," uzavírá vlivný server.
4. listopadu 2024 12:41
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Související
Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev
Notre-Dame se po pěti letech od požáru opět otevře. Návštěvníky čeká zásadní změna
Francie , Marine Le Pen , holocaust , Jean-Marie Le Pen
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Exit poll: Většina Američanů je nespokojena s aktuálním stavem země
Aktualizováno před 16 minutami
Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti
včera
Exit poll CNN: Jen třetina voličů se měla za Bidena lépe
včera
CNN: Červenou fata morgánu nahradí modrý posun. Výsledkům voleb bude první hodiny kralovat Donald Trump
včera
O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?
včera
OBRAZEM: Výstavba tramvajové trati na Václavském náměstí pokračuje
včera
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
včera
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
včera
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
včera
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
včera
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
včera
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
včera
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
včera
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
včera
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
včera
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
včera
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
včera
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
včera
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
včera
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
Prezident Joe Biden sice není uveden na dnešních volebních lístcích, ale i tak jde o mnoho, pro něj osobně i pro jeho dědictví. V 81 letech Biden sleduje, zda získá příští rok Bílý dům jeho předchůdce, nebo vysněná nástupkyně.
Zdroj: Libor Novák