Nepřijatelný přístup k holocaustu i migrantům. Na Le Penovou se valí tvrdá kritka z USA

MAGAZÍN - Pokud jeden z favoritů blížících se francouzských prezidentských voleb překrucuje historii a popírá dobře zdokumentovanou spoluúčast Francie na deportacích desítek tisíc nejen francouzských židů do nacistických vyhlazovacích táborů, je zřejmé, že v místě zrození osvícenství se děje něco zlověstného. S tímto varováním vystoupil editoral vlivného amerického serveru Washington Post.

Skvrna na dějinách Francie

Tím, že označila Francii za oběť, nikoliv ochotného a entusiastického účastníka v masové likvidaci francouzských a dalších židů během druhé světové války, se předsedkyně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová pokouší odstranit nesmazatelnou skvrnu, kterou tato ostudná kapitola zanechala na historii její vlasti, konstatuje prestižní deník. Dodává, že daným krokem Le Penová tuto skvrnu pouze spojila se svou kandidaturou na prezidenta.     

"Národní fronta, založená jejím otcem, zlehčovatelem holocaustu Jean-Marie Le Penem, trávila mnoho dekád převážně na extremistickém okraji francouzské politiky," pokračuje washingtonský server. Konstatuje, že od roku 2011, kdy se ujala řízení strany, se Le Penová nicméně prezentuje jako mírnější typ přistěhovalce pranýřujícího nacionalisty.

 

Jelikož si ale Le Penová zároveň nechce znepřátelit stranickou starou gardu, popřela své snahy detoxikovat Národní frontu a hraje na notu přirozené stranické základny, deklaruje editorial. Doplňuje, že poznámky z minulého týdne popírající roli Francie na holocaustu jdou mnohem dále - přímo na pole historického revizionismu.

"Myslím, že Francie nebyla zodpovědná za deportace na Zimní velodrom. Obecně myslím, pokud je někdo zodpovědný, pak jsou to ti, kdo byli tehdy u moci, ne Francie jako taková. Nebyla to Francie. Mnoho let je s Francií v uvažování lidí chybně chápána," cituje Washington Post slova Le Penové k událostem z července 1942, kdy bylo více než 13 tisíc židů, převážně žen a dětí, shromážděno na zimním stadionu v Paříži, načež byli posláni do nacistických plynových komor.

Le Penová se pouze přelíčila

Ve skutečnosti to byly především francouzské úřady, kdo shromažďování na stadionu organizoval, což platí hlavně o čtyřech a půl tisících francouzských policistů vyslaných po počínaje východem slunce 16. července 1942 dvojicích do pařížských ulic na přímý rozkaz francouzských úřadů, připomíná americké deník. Uvádí, že tyto hlídky během pěti dnů zatkly celkem 13.152 židů - 5.919 žen, 4.115 dětí a 3.118 mužů - kteří byli následně téměř všichni deportováni a zavražděni.

Židů by sice zřejmě zahynulo ještě více, pokud by někteří z nich nebyli varováni a ukryti malým počtem policistů, sousedů a přátel, poukazuje editorial. Zdůrazňuje, že tato část příběhu rozhodně nedává rozhřešení celé Francii.

"Po válce uplynulo více než 50 let, než francouzská vláda oficiálně připustila vinu národa a spolupráci při vykonávání holocaustu, během něhož z 6 milionů židů, kteří zahynuli, bylo 76 tisíc deportovaných z Francie," píše prestižní deník. Varuje, že popírání a záměrná historická neznalost nicméně mezi Francouzi přetrvává, a to částečně i kvůli Le Penovi, který razil myšlenku, že nacistické plynové komory představovaly pouhý "detail" v druhé světové válce.

Dva roky poté, co tento odporný názor zopakoval, byl Le Pen z Národní Fronty vyloučen a nahrazen svou dcerou, která již tehdy sledovala prezidentské ambice, poukazuje Washington Post. Konstatuje, že tato strana, jejíž kandidátka je podle četných průzkumů veřejného mínění favoritem prvního kola prezidentských voleb, které se uskuteční příští víkend, se ve skutečnosti netransformovala, ale pouze přelíčila. "Le Penová to jasně ukázala," uzavírá vlivný server.          

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Marine Le Pen holocaust Jean-Marie Le Pen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy