První "blacklist" v dějinách? Cornelius Sulla: Muž, který terorem změnil antický Řím

HISTORIE - Takzvaná krize římské republiky (133 - 27 př. n. l.) je dobou občanských válek, které předznamenávaly brzký nástup císařství. Asi nejznámější postavou této éry je Gaius Julius Caesar, nicméně zdaleka nebyl první, kdo si pro sebe uzurpoval absolutní moc. Zaznívají dokonce názory, že prvním římským císařem byl již Lucius Cornelius Sulla.

Občanská válka mezi "optimáty" ("sullovci", tedy konzervativní senátorský blok) a "populáry" ("mariovci", kteří prosazovali další demokratizaci státního zřízení na úkor senátu) z 80. let 1. století př. n. l. vynesla do čela římské říše Sullu (138 – 78 př. n. l.)

Důvod, jak se dostal k moci, nabízí například řecký historik Plútarchos (46 – 127 n. l.): „Je-li rozštěpen národ, i zloduch pak dosáhne pocty, jako tehdy v Římě, kde byl lid tak pokažen, a římské státní zřízení (tj. republikánské) trpělo všemi neduhy. A proto nebylo nikterak divné, že se Sulla dostal k vládě tam, kde ve shromážděních zabíjeli syny konzulů, kde hned sahali po zbraních, kde si za zlato a stříbro kupovali vojáky, kde zaváděli nové zákony ohněm a mečem a násilím potlačovali ty, kteří se jim stavěli na odpor.“

Sulla se poprvé pokusil reformovat římskou republikánskou ústavu v roce 88 př. n. l., když se urychleně vrátil z války proti Mithridatovi VI., aby "osvobodil" Řím od mariovců. Podle dochovaných pramenů (historik Appiános, 90 - 160 n. l.) táhl s vojskem do centra Říma a na úsvitu svolal lid do shromáždění. "Bylo navrženo, aby nebylo předloženo lidu nic, co by napřed neprojednal senát. Mělo se tak zabránit tomu, aby chudí a opovážliví nedávali svým hlasováním podnět k dalším rozbrojům, místo aby platila opatření bohatých a rozvážných."

Především byla omezena moc tribunů lidu. Ti měli nebývalé pravomoci a vlastně vládli Římu. Byli dokonce osobně nedotknnutelní. Sulla tedy jednoznačně směřoval k autokracii – s pomocí armády okleštil pravomoci nejmocnějších úředníků a dosadil do senátu své stoupence. Poté se opět vydal bojovat proti Mithridatovi, vládci Bosporské říše (dnešní severovýchodní Turecko).

Na podzim roku 83 př. n. l. se Sulla vrátil do Říma (s Mithridatem byl uzavřen mír) a následující léta vešla do dějin po názvem "Sullova diktatura". V roce 82 př. n. l. lidové shromáždění ustanovilo Sullu zvláštním zákonem ("Lex de Sulla dictatore") neomezeným vládcem na dobu neurčitou s titulem "Dictator legibus scribundis et rei publicae constituendae" (diktátor pro sepsání zákonů a uspořádání státu).

Prameny tvrdí, že "Sulla osobně pokládal za žádoucí, aby se za dané situace obnovila v Římě hodnost diktátora, ačkoli se od této zvyklosti ustoupilo už před čtyřmi sty lety." Sulla prý nechtěl tento úřad zastávat neomezeně dlouhou dobu (to by bylo ústavně nepřípustné; diktátor mohl být zvolen jen na půl roku), nýbrž jen tak dlouho, "až v Římě, Itálii a celé říši ustanou rozbroje a bude platit pevný řád."

Sulla vydal soubor zákonů k uspořádání státu - Corneliovy zákony (Leges Corneliae), jimiž do praxe uvedl to, o co se pokusil již v roce 88 př. n. l. V platnosti byly až do roku 70 př. n. l., kdy je Caesar a Pompeius pozměnili.

Asi nejtvrdším opatřením byl "Lex de proscriptione", který zavedl proskripce. Šlo o veřejný seznam nepohodlných lidí, kteří mohli být kýmkoli beztrestně zabiti. Tento "blacklist“ mohl být kdykoli průběžně doplněn o další jména. Proskripcím padlo za oběť asi 90 senátorů a 2600 jezdců (šlechticů). Sulla si dále nechal zřídit tělesnou stráž, respektive jakousi osobní armádu (sbor takzvaných corneliů měl 10 tisíc mužů). Další zákon zvýšil počet senátorů z 300 na 600 (v senátě zasedalo 75 procent Sullových přívrženců).

"Lex de provinciis ordinandis" zavedl praxi, kdy konzul (či prétor) musel být nejprve jeden rok v Římě (tj. velel armádě na území celé Itálie až po říčku Rubicon) a teprve následující rok odcházel do provincie s titulem prokonzul (či proprétor) a armádě mohl velet jen ve "své" provincii. Proprétor spravoval již pacifikovanou provincii, prokonzul pak tu, v které bylo zapotřebí mít armádu neustále. Tohoto zákona později využili římští císařové, kteří byli většinou konzulové a prokonzulové zároveň, čímž získali vrchni velení nad celou římskou armádou a neomezenou moc ve všech provinciích.

Sulla bývá za ústavní změny kritizován. Na jeho obhajobu lze ovšem říct, že to byl právě on, kdo začal tak ohromnou říši systematicky spravovat. Řím byl původně jen město a přilehlé oblasti, čemuž odpovídala i skromná městská správa. Její efektivita ale vzala za své, jakmile začali Římané dobývat Evropu. Jak mohl úředník (konzul) sídlící v Římě mít kontrolu například nad Hispánií? Není proto divu, že se našlo pár "dobrodruhů", kteří odmítali příkazy z města Řím poslouchat a zřizovali si vlastní vojska. To už se ale dostáváme k občanské válce mezi Caesarem a Pompeiem.

Ještě na skok zpět k Sullovi. Často se řeší otázka, proč se roku 79 př. n. l. dobrovolně vzdal moci. Tento fakt nedokázala pochopit již antická historiografie: Plútarchos se přiklání k názoru, že důvodem rezignace byla nemoc a únava (Sulla zemřel zakrátko v roce 78 př. n. l.).

Appiános uvádí, že Sulla byl přesycen válkou i Římem a oblíbil si venkovský život. "Je neuvěřitelné, že neměl strach prohlásit se za řadového občana, ačkoli v jeho válce přišlo o život více než deset tisíc mladých mužů a ačkoli sám zahubil mezi svými nepříteli devadesát senátorů, asi patnáct konzulů, dva tisíce šest set jezdců včetně vyhnanců, jejich majetek zabavil a mnoho mužů dal pohodit bez pohřbu. Nezalekl se ani jejich příbuzných doma, ani psanců, ani měst, jimž zničil akropole, strhl hradby, vzal pozemky, peníze, výsady. Takovou měl tento muž odvahu a štěstí. Propustil svou tělesnou stráž a sám se s přáteli procházel dlouhý čas na foru. Lid na něj stále pohlížel se strachem."

Související

Více souvisejících

římská říše historie Lucius Cornelius Sulla

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy