Sexuální zvrhlík, který předpověděl pád Bastily. Kdo byl Markýz de Sade?

Markýz de Sade je znám pro své specifické sexuální choutky a literární tvorbu ve stejném stylu. Málokterý šlechtic strávil tolik času útěky či ve vězení jako on. To ale není to jediné, čím se kontroverzní spisovatel 18. století proslavil.

Dětství

Donatien Alphonse François de Sade se narodil v červnu roku 1740 v paláci Condé. Jeho matka, Marie-Éléonore pocházela z rodů Condé-Bourbonů, proto Donatien vyrůstal v paláci Condé. Jeho matka doufala, že se Donatien spřátelí s mladým princem Louisem Josephem de Bourbon. Donatien se o něho ale nezajímal a po konfliktu byl poslán na výchovu k jeho strýci, abému de Sade. Donatiena vychovalo služebnictvo, které mu splnilo každé přání. Už od dětství se Donatien začal projevovat jako svéhlavé a rozmazlené dítě.

Válka a manželství

V patnácti letech se přidal do francouzské armády, kde začal jako podporučík. Později se stal plukovníkem a dostal se do vedení pluku dragounů. S nimi se zúčastnil sedmileté války. Po jejím skončení v roce 1763 se Donatien rozhodl z armády odejít.

Protože jeho situace nebyla příliš příznivá, potřeboval si najít ženu s bohatým věnem. Začal se dvořit dceři smírčího soudce de Montreille, který mu však svou nejmladší odmítl vydat. Místo toho nabídl de Sademu sňatek s jeho nejstarší dcerou Renée-Pélagie de Montreuil. S ní měl de Sade dva syny a dceru. 

První problémy

De Sade byl neklidný a již v prvním roce sňatku způsobil první skandál. Pozval si prostitutku. To by sice nebyl takový problém, ovšem de Sade se nespokojil s obvyklými službami, místo toho ji bičoval. Ta se pak obrátil na policii a de Sade za to strávil patnáct dní ve vězení, propuštěn byl na rozkaz krále Ludvíka XV.

Po několik let později něco podobného provedl žebračce, která později utekla a všechno řekla veřejnosti.  Obvinění bylo sice později staženo, de Sade však stejně na několik měsíců skončil ve vězení.

Největším z těchto skandálů byla orgie, kterou pořádal v roce 1772 v Marseille. Orgie se účastnil on, jeho sluha a pět žen. K potěšení si pomáhal bičíkem, problémem však bylo to, že přitotrávil dvě prostitutky kantharidinem, který se používal jako afrodiziakum.

Markýz trávil dlouhou dobu cestováním po Itálii, když vyšly najevo jeho další zvrhlosti. Pokusil se utéct spravedlnosti ve Francii, ovšem jeho tchýně, která měla dost jeho potíží, zařídila, aby byl zatčen v Itálii. V italském vězení de Sade strávil přibližně pět měsíců. Později se vrátil na svůj zámek v La Coste. než byl dopaden a odsouzen.

Vězení a revoluce

De Sade byl odsouzen k pobytu ve vězení Vincennes. Při přepravě sice utekl, ale později byl dopaden. Tam však strávil jen několik měsíců, než byl na začátku roku 1782 kvůli špatnému zdraví přesunut do vězení v Bastile.

V období předrevolučních nepokojů 2. července 1789 de Sade křičel z okna. Vyzýval davy, aby napadly a dobily Bastilu. To samozřejmě nepotěšilo vedení věznice. Prý křičel: „Vraždí tu vězně!“ Dva dny po tom byl přemístěn do ústavu pro duševně nemocné v Charentonu kousek od Paříže. K pádu Bastily, který začal Velkou francouzskou revoluci, došlo dvanáct dní po tomto markýzově výstupu.

O necelý rok později byl propuštěn a jeho manželce se podařilo nechat se s ním rozvést. De Sade se pokusil vydělat si psaním, ale nebyl v tom příliš úspěšný. Později se jako „Občan de Sade“ přidal k Národnímu konventu, kde se dostal k poměrně vysokým pozicím.

Návrat do Charentonu

V roce 1801 přikázal Napoleon zatknout autora knih Justine a Juliette. Tím nebyl nikdo jiný než de Sade. Původně ho poslali do vězení Sainte-Pélagie, jeho rodina se později do problému vložila a de Sade se vrátil do Charentonu, kde zůstal až do své smrti.

Dílo

De Sade psal romány, které byly označovány různými styly, často jako pornografie. Mezi jeho nejznámější díla patří Justine, Juliette a 120 dní sodomy. V knihách se věnuje sexualitě, náboženství, zákonům i genderu. Měl ambiciózní snahy ukázat temnou stran lidstva, ale obvykle spadal do stereotypu sexuálních aktů a jeho ospravedlnění.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Francie knihy sex Markýz de Sade

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy