Londýn/Brusel - Jednání o brexitu povede za Londýn přímo britská premiérka Theresa Mayová. Dialog mezi Bruselem a Spojeným královstvím nyní komplikuje únik informací, za kterým údajně stojí šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Juncker podle zdroje agentury Reuters po středečním setkání s Mayovou řekl, že odchází desetkrát skeptičtější k možnosti, že bude dosaženo dohody, než byl předtím.
Ministryně vnitra Amber Ruddová v rozhovoru s BBC zdůraznila, že únik informací není ta správná cesta k vyjednávání. Sdělila, že Británie je odhodlána vyjednávat v dobré vůli. Vláda podle ní stanovila jasný plán a priority rozhovorů a Mayová je nejlepší osobou, která může dohodu vyjednat v národním zájmu Británie.
"Jak jednou začnete tímto způsobem s klepy, bude to pokračovat a kdo ví, kam to povede. Nikdo neví, kolik pravdy na nich je. Existují způsoby, jak informovat o tom, co se děje, a tento k nim nepatří," řekla Ruddová.
"Říkáme jasně, že brexit dovedeme k úspěchu a dosáhneme dohody, která bude chránit zájmy Británie i Evropské unie. Přistupujeme k jednáním konstruktivním způsobem a s velkou měrou dobré vůle," sdělil dnes mluvčí Mayové v reakci na kritiku, že vláda podcenila složitost rozhovorů.
Sama Mayová dnes řekla, že s ní bude při jednáních "zatraceně těžké pořízení". V tisku se objevily informace, že Londýn rozhovory podcenil a že hrozí, že se dohodu vyjednat nepodaří. To ale Mayová odmítla a v rozhovoru s BBC uvedla, že je dobře připravená na tvrdá jednání v Bruselu.
"Během boje o vedení v Konzervativní straně mě jeden z mých kolegů označil za ženu, se kterou je zatraceně těžké pořízení," uvedla. "A já jsem tehdy řekla, že příští osobou, která na to přijde, bude Jean-Claude Juncker," dodala. Na otázku, zda na to předseda Evropské komise již přišel, Mayová neodpověděla.
Související
Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
Brexit , Theresa Mayová , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Jean-Claude Juncker
Aktuálně se děje
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
28. prosince 2025 19:09
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
28. prosince 2025 18:21
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
28. prosince 2025 17:36
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
28. prosince 2025 16:42
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Lucie Podzimková