Před mohutnou masou vody neutekl nikdo. Protržení hrází v údolí Stava je největší novodobou tragédií

Dne 19. července 1985 se ve 12:22 probořila hráz vrchní části italské přehrady Stava. Spodní nádrž náhlý nápor nevydržela a její břeh se následně také zhroutil. Blátivá hmota složená z písku, slizu a vody se začala valit údolím rychlostí 90 km/h. Po cestě zabíjela lidi a ničila stromy a budovy, dokud nedosáhla řeky Avisio. Pouze několika jedincům, které toto neštěstí tehdy v severní Itálii postihlo, se podařilo přežít.

Valící se bahno připravilo o život 268 osob a zcela zničilo tři hotely, 53 obytných domů, šest průmyslových budov a osm mostů. Vrstva nečistot o tloušťce 20-40 cm pokryla území o rozloze 435 000 metrů čtverečních, stovky stromů bylo vyvráceno a z přehrad se celkově vylilo 180 000 metrů krychlových vody a bahna, které s sebou strhly dalších 40-50 000 metrů krychlových erodované půdy a obsahu zničených budov.

Jak uvádí článek na internetových stránkách tailings.info, katastrofa z 19. července 1985 v údolí Stava patří k nejtragičtějším svého druhu. Vedle stovek obětí došlo k poškození majetku v hodnotě 155 milionů eur, což z ní dělá jednu z nejhorších průmyslových katastrof na světě. 

Příčina protržení hrází 

Státní úřady více než dvacet let před nehodou neprovedly žádnou důkladnou kontrolu stability přehrad. Bezpečnost vesnic pod nimi se tak dostala do ohrožení. V roce 1974 město Tesero sice požádalo o zhodnocení jejich stavu, ale řada důležitých měření nebyla vůbec uskutečněna. Společnost Fluormine pověřená přezkoumáním bezpečnosti přehrad dokončila svou práci roku 1975. Stabilitu vrchní části nádrže ve své zprávě označila za „hraniční“ a jeden z techniků společnosti uvedl, že „je těžké uvěřit, že stále stojí“.

Fluormine ovšem státním úřadům předala zprávu s pozitivním zhodnocením stavu obou přehrad. Ty následně informaci předaly městu Tesero, které se rozhodlo pokračovat ve svádění odpadů do obou nádrží.

Ministerská vyšetřovací komise a odborníci jmenovaní soudem v Trentu zjistili, že „systém přehrad představoval neustálou hrozbu údolí. Zhroutil se, protože byl navržen, vybudován a spravován bez vytvoření nezbytných bezpečnostních mechanismů, které společnost od podobných staveb obvykle očekává. Tím došlo k ohrožení vesnic pod oběma nádržemi. Vrchní část se musela zhroutit důsledkem minimální změny stability hráze.“

Během vyšetřování katastrofy došlo k odhalení řady stavebních nedostatků. Hráze okolo přehrad byly vybudovány na bažinatém a nestabilním podloží. Nesprávné vyhloubení dna horní nádrže znesnadňovalo odvodňování. Velmi malá vzdálenost mezi oběma přehradami vedla k rozšiřování bahna z vrchní do spodní části. Odvodňovací trubky byly taktéž nesprávně umístěny na dně a procházely hrázemi, které navíc měly nadměrný sklon a výšku. Rozhodnutí rychle rozšířit nádrž následně vedlo k tragické události.

Soudní proces

V červnu 1992 došlo k odsouzení deseti lidí za zavinění katastrofy a mnohonásobné zabití. Na lavici obžalovaných a odsouzených seděly osoby odpovědné za správu vrchní části nádrže, zaměstnanci společností, jež v letech 1969-1985 horní přehradu stavěli a rozvíjeli, a úředníci, kteří zanedbali kontrolu bezpečnosti a stability vodního díla. Společnosti Montedison Spa, Industria marmi e graniti Imeg Spa, Snam Spa a Prealpi Mineraria Spa byly z důvodu nezodpovědného chování svých zaměstnanců odsouzeny k náhradě škody. 

Součástí tragédie v údolí Stava je vedle trestněprávní roviny důležitý i další rozměr. Rozhodnutí státních orgánů, které byly pověřené ochranou území a bezpečností lidí, totiž často upřednostňovaly hospodářské zisky před veřejným zájmem.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

Přírodní katastrofy letos způsobily výrazně nadprůměrné škody

Hurikán Ian a další přírodní katastrofy způsobily od začátku letošního roku pojištěné škody v odhadované výši 115 miliard USD (téměř 2,7 bilionu Kč). To je vysoko nad desetiletým průměrem, který činí zhruba 81 miliard dolarů. Uvedla to dnes švýcarská zajišťovna Swiss Re, která patří k největším na světě.

Více souvisejících

katastrofy přehrady protržení hrází v údolí Stava

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy