Dne 19. července 1985 se ve 12:22 probořila hráz vrchní části italské přehrady Stava. Spodní nádrž náhlý nápor nevydržela a její břeh se následně také zhroutil. Blátivá hmota složená z písku, slizu a vody se začala valit údolím rychlostí 90 km/h. Po cestě zabíjela lidi a ničila stromy a budovy, dokud nedosáhla řeky Avisio. Pouze několika jedincům, které toto neštěstí tehdy v severní Itálii postihlo, se podařilo přežít.
Valící se bahno připravilo o život 268 osob a zcela zničilo tři hotely, 53 obytných domů, šest průmyslových budov a osm mostů. Vrstva nečistot o tloušťce 20-40 cm pokryla území o rozloze 435 000 metrů čtverečních, stovky stromů bylo vyvráceno a z přehrad se celkově vylilo 180 000 metrů krychlových vody a bahna, které s sebou strhly dalších 40-50 000 metrů krychlových erodované půdy a obsahu zničených budov.
Jak uvádí článek na internetových stránkách tailings.info, katastrofa z 19. července 1985 v údolí Stava patří k nejtragičtějším svého druhu. Vedle stovek obětí došlo k poškození majetku v hodnotě 155 milionů eur, což z ní dělá jednu z nejhorších průmyslových katastrof na světě.
Příčina protržení hrází
Státní úřady více než dvacet let před nehodou neprovedly žádnou důkladnou kontrolu stability přehrad. Bezpečnost vesnic pod nimi se tak dostala do ohrožení. V roce 1974 město Tesero sice požádalo o zhodnocení jejich stavu, ale řada důležitých měření nebyla vůbec uskutečněna. Společnost Fluormine pověřená přezkoumáním bezpečnosti přehrad dokončila svou práci roku 1975. Stabilitu vrchní části nádrže ve své zprávě označila za „hraniční“ a jeden z techniků společnosti uvedl, že „je těžké uvěřit, že stále stojí“.
Fluormine ovšem státním úřadům předala zprávu s pozitivním zhodnocením stavu obou přehrad. Ty následně informaci předaly městu Tesero, které se rozhodlo pokračovat ve svádění odpadů do obou nádrží.
Ministerská vyšetřovací komise a odborníci jmenovaní soudem v Trentu zjistili, že „systém přehrad představoval neustálou hrozbu údolí. Zhroutil se, protože byl navržen, vybudován a spravován bez vytvoření nezbytných bezpečnostních mechanismů, které společnost od podobných staveb obvykle očekává. Tím došlo k ohrožení vesnic pod oběma nádržemi. Vrchní část se musela zhroutit důsledkem minimální změny stability hráze.“
Během vyšetřování katastrofy došlo k odhalení řady stavebních nedostatků. Hráze okolo přehrad byly vybudovány na bažinatém a nestabilním podloží. Nesprávné vyhloubení dna horní nádrže znesnadňovalo odvodňování. Velmi malá vzdálenost mezi oběma přehradami vedla k rozšiřování bahna z vrchní do spodní části. Odvodňovací trubky byly taktéž nesprávně umístěny na dně a procházely hrázemi, které navíc měly nadměrný sklon a výšku. Rozhodnutí rychle rozšířit nádrž následně vedlo k tragické události.
Soudní proces
V červnu 1992 došlo k odsouzení deseti lidí za zavinění katastrofy a mnohonásobné zabití. Na lavici obžalovaných a odsouzených seděly osoby odpovědné za správu vrchní části nádrže, zaměstnanci společností, jež v letech 1969-1985 horní přehradu stavěli a rozvíjeli, a úředníci, kteří zanedbali kontrolu bezpečnosti a stability vodního díla. Společnosti Montedison Spa, Industria marmi e graniti Imeg Spa, Snam Spa a Prealpi Mineraria Spa byly z důvodu nezodpovědného chování svých zaměstnanců odsouzeny k náhradě škody.
Součástí tragédie v údolí Stava je vedle trestněprávní roviny důležitý i další rozměr. Rozhodnutí státních orgánů, které byly pověřené ochranou území a bezpečností lidí, totiž často upřednostňovaly hospodářské zisky před veřejným zájmem.
Související

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Extrémní počasí si za 50 let vyžádalo dva miliony mrtvých, způsobilo škody za biliony dolarů
katastrofy , přehrady , protržení hrází v údolí Stava
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Květnové počasí může být ještě chladnější, ukážou to následující dny
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
včera

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
včera

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
včera

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
včera

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
včera

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
včera

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
včera

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
včera
Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová nevěří, že se plánované mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou skutečně uskuteční. Prezident Vladimir Putin prý na setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským ve čtvrtek v Turecku nepřijde.
Zdroj: Libor Novák