Emmanuel Macron nastoupil na dvůr Louvru, aby oslavil své působivé vítězství v nedělních francouzských prezidentských volbách, a uchýlil se nikoliv k Marseillaise, národní hymně, ale k Ódě na radost, hymně Evropské unie, připomíná vojenský historik a publicista Max Boot. V komentáři pro server Commentary Magazine tvrdí, že se jednalo o významnou symbolickou volbu signalizující, že Macronovo vítězství je také vítězstvím EU.
Fackovací panák nacionalistů
"Ve skutečnosti se EU vyhnula kulce," píše odborník. Podotýká, že Marine Le Penová chtěla vyvézt Francii z eurozóny a uspořádat referendum o setrvání země v Unii, přičemž po úspěchu hlasování o brexitu ve Spojeném království by případný "frexit" zřejmě znamenal pro EU fatální ránu. Macronovo vítězství proti tomu Unii posiluje, jelikož nový prezident je pro prohloubení vazeb mezi členskými státy na půdě fiskální, nikoliv pouze měnové politiky, konstatuje Boot.
Postoj lidí k výše uvedenému odráží jejich postoj k EU, přičemž shoda nepanuje ani mezi angloamerickými konzervativci, vysvětluje expert. Sám přiznává, že jeho názor se v průběhu let vyvíjel. Zpočátku byl euroskeptikem a obával se, že ohromná bruselská byrokracie představuje protitržní sílu zavádějící na kontinentě centrálně řízený systém. V posledních letech však Boot dospěl k závěru, že tyto obavy byly přehnané a většina vládních regulací i daňová a fiskální politika stále vzniká na úrovni členských států, zatímco Brusel se stal pohodlným fackovacím panákem, na kterého nacionalističtí politici svalují vlastní nepopulární opatření.
Především konzervativní britské deníky se dlouho zaměřují na démonizaci EU, uvádí historik. Připomíná, že současný britský ministr zahraničí Boris Johnson byl v tomto ohledu průkopníkem, když na přelomu 80. a 90. let působil jako korespondent listu Daily Telegraph v Bruselu, přičemž své čtenáře těšil smyšlenými texty s nadpisy typu "Brusel přijímá čichače, aby zajistil, že euro-hnůj bude smrdět stejně", "Hrozba pro britské růžové klobásky" či "Slimáci jsou ryby, tvrdí EU" a psal nesmysly o plánech na jednotnou velikost kondomů nebo zákazu crackerů s příchutí krevet.
Bulvární plátky, jako Daily Mail či Sun, se na tento styl specializovaly, poštvaly proti EU britské konzervativce a zároveň přesvědčily i mnoho dalších Britů, deklaruje odborník. Přiznává, že pokud by Unie byla skutečně jen o unifikaci velikosti kondomů, bylo by těžké ospravedlnit její existenci, avšak realita je mnohem složitější.
Hrozí jedovatý nacionalismus
Boot odkazuje na známého amerického publicistu Roberta D. Kaplana, který nedávno v komentáři pro server New York Times nabídl přesvědčivou argumentaci proti takovým útokům a EU označil za důležitou stabilizační sílu na východních a jižních hranicích Evropy. Připomněl, že především Balkán i dvě desetiletí po podpisu daytonských dohod, které ukončily válku v Jugoslávii, zůstává sudem z prachem. "Pouze EU může stabilizovat Balkám. Jen pokud se Srbsko, Albánie a Kosovo stanou členy Unie, mohou být skutečně vyřešeny etnické spory mezi Srby a Albánci. V rámci EU nebudou mít Albánie a Kosovo potřebu sjednotit se na vlastní pěst," cituje historik Kaplana.
Takové pokusy o sjednocení by se mohly stát z pohledu Srbska důvodem k válce, uvádí odborník. Zdůrazňuje, že podobná dynamika nadále platí i ve sporu mezi Chorvaty a Srby o vliv v Bosně a Hercegovině, avšak právě rámec EU může nabídnout mír celé bývalé Jugoslávii. Naopak, bez EU se bude konflikt pouze prodlužovat, zatímco projekt evropské integrace nabízí svět právních států namísto etnických národů a vládu nestranného práva namísto zřízení, které privileguje jednotlivce nad celek, poukazuje historik.
"EU hraje stejně důležitou roli na východě Evropy a z tohoto důvodu, jak jsem loni poznal, politici z pobaltských států doufali v odmítnutí brexitu v Británii," píše Boot. Přiznává, že NATO je také důležité při odstrašování ruské agrese, ale právě EU pomáhá s podporou slabých, vznikajících demokracií a umožňuje jim rozvoj v plnohodnotné liberální demokracie, nehledě na ruské zásahy.
Navzdory rozšiřování EU dochází k tlaku na demokracii v Maďarsku a Polsku, kde se k moci dostali populisté a nacionalisté, varuje historik. Doporučuje představit si, o kolik by byla situace horší, pokud by v těchto zemích EU neprosazovala demokratické normy a nevyužívala své síly k nabádání daných států, aby se i nadále držely demokratické cesty. "Netřeba velké představivosti, abychom předpokládali, že nebýt EU, demokratické experimenty ve východní Evropě po konci studené války by se ukázaly stejně krátkodobé jako ty po skončení první světové války," tvrdí odborník.
Nic z výše uvedeného nepopírá, že EU je více centralizovaná, než je třeba, stejně jako skutečnost, že potřebuje reformu, deklaruje Boot. Fakt, že EU přežila a ustála další výzvu se strany krajní pravice, nicméně považuje za důvod k oslavě. Celkově a navzdory mnoha výrazným chybám, je totiž druh nadnárodní integrace, který EU prosazuje, mnohem přípustnější než jedovatý nacionalismus dominující Evropě před druhou světovou válkou, který by mohl znovu povstat, pokud by se EU jednoduše vypařila, uzavírá odborník.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , demokracie , nacionalismus
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák