Důležitá je diskuse mezi členskými zeměmi EU, apeluje lucemburský premiér Bettel

Lucemburk – V Lucembursku se dnes sešli tamní premiér Xavier Bettel a jeho český protějšek Bohuslav Sobotka (ČSSD). Bettel po jednání na tiskové konferenci prohlásil, že pro jeho zemi je lepší Evropská unie s několika rychlostmi než Evropa, která stojí na místě.

Bettel také uvedl, že v Evropské unii je důležité navzájem diskutovat. Proto prý vítá svolání summitu zemí Beneluxu, tedy Belgie, Nizozemska a Lucemburska a visegrádské skupiny 19. června do Varšavy. Podle Bettela jsou totiž kroky některých zemí V4 v poslední době špatně pochopitelné.

„My jako Benelux, a ostatní členové EU, skutečně trošku nechápeme vývoj a jisté interpretace, které tyto země činí," prohlásil lucemburský politik. Ve Varšavě bude právě k takové diskusi a pochopení příležitost i přes některá nepříjemná témata, které se dostanou na pořad jednání.

Evropská unie už řadu měsíců se znepokojením sleduje dění v Polsku, především okolo tamního ústavního soudu, a Maďarsku s jeho problematickými zákony o vysokých školách a nevládních organizacích. Už loni v září se nechal lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn slyšet, že Budapešť si zaslouží vyloučení z Evropské unie, neboť prý podkopává základní hodnoty bloku. Podle Bettela nebude EU schopná společně postupovat kupředu, pokud nedokáže společně diskutovat.

Český premiér Sobotka dnes připomněl, že myšlenku setkání zemí Beneluxu a V4 inicioval on v době českého předsednictví ve visegrádské skupině, v níž je ještě Slovensko, Maďarsko a Polsko. Nadcházející varšavský summit má za důležité a symbolické setkání kvůli snaze o soudržnou Evropu.

„Kdy budeme všichni u jednacího stolu a budeme se podílet na společné budoucnosti. Budeme se na něm podílet tím, že budeme hledat dohodu, že budeme hledat vyvážený kompromis tak, abychom zohlednili národní zájmy i potřebu fungování evropské spolupráce," prohlásil předseda české vlády.

Se Sobotkou dnes Bettel probíral také chystaný britský odchod z Evropské unie, hovořili též o migraci. Lucemburčan před novináři podotkl, že země by měly respektovat uzavřené dohody o přerozdělování migrantů. Česko patří mezi ty státy EU, které vůči nim od začátku protestovaly a nejeví příliš ochoty žadatele o azyl z Itálie a Řecka přebírat. Shodou okolností se dnes u unijního soudu v Lucemburku konalo veřejné jednání ke slovenské a maďarské stížnosti na toto rozhodnutí ze září 2015.

Podle Sobotky existují možnosti zlepšení hospodářské spolupráce, například pokud jde o ekologické technologie, obnovitelné zdroje energie, informační technologie či perspektivní odvětví kosmických a satelitních technologií.

Související

Petr Fiala

Premiér Fiala v Lucemburku slavnostně otevřel ulici Václava Havla

Český premiér Petr Fiala a jeho lucemburský protějšek Xavier Bettel dnes v Lucemburku slavnostně otevřeli ulici Václava Havla, která nese jméno po dramatikovi a někdejším československém a českém prezidentovi. Na začátku ulice ve čtvrti Kirchberg bylo rovněž odhaleno interaktivní dílo českého umělce Jiřího Davida připomínajícího slavný Havlův citát: Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
Xavier Bettel

Lucemburský premiér Bettel opsal podle médií většinu své disertační práce

Lucemburský premiér Xavier Bettel po obvinění z opsání většiny své disertační práce uvedl, že "měl postupovat jinak". Investigativní novináři zjistili, že v celé Bettelově práci o 56 stranách jsou jen dvě stránky, které neobsahují plagiáty. Premiér studoval právo a politologii na univerzitě ve francouzském Nancy, napsala agentura AFP.

Více souvisejících

Lucembursko Bohuslav Sobotka Xavier Bettel EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy