Londýn - Evropská policejní organizace Europol označila včerejší kyberútok na Británii a další země za bezprecedentní. Londýn zatím netuší, kdo za napadením počítačů stojí. Mezi postiženými bylo na 45 zdravotnických zařízení ve Spojeném království. Virus útočil až v Asii a Austrálii, napadl také Rusko. Na světě je nyní registrováno "více než 75.000 obětí". Toto číslo patrně nebude konečné.
"Nejsme schopni říci, kdo je za útokem, vyšetřování pokračuje," řekla britská ministryně vnitra Amber Ruddová s tím, že Londýn není zatím schopen říci, zda je za útokem některá zahraniční vláda.
Počítače napadá vyděračský program, který rozesílá nevyžádané e-maily s pracovními nabídkami, účty, bezpečnostními pokyny a dalšími tématy. Šíří se velmi rychle a může narušit klíčové služby. Virus zablokuje počítačová data a za jejich odblokování požaduje platbu. "Jde o bezprecedentní útok, který je třeba komplexně vyšetřit na mezinárodní úrovni a najít viníky," uvedl dnes v prohlášení Europol. Britské a americké úřady vyzvaly soukromé osoby i organizace, aby pirátům nic neplatili.
Podle bezpečnostních expertů byl při útoku použit hackerský nástroj, který byl vyvinut americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA). Na internet se dostal díky hackerské skupině Shadow Brokers, která postupně od loňského léta zveřejňuje uniklé špionážní nástroje NSA.
Výrobce počítačového softwaru Avast zjistil 57.000 případů napadení v 99 zemích, přičemž nejvíce jich bylo v Rusku, na Ukrajině a Tchaj-wanu. Česka se podle zástupkyně Avastu Dominiky Kalašové virus zřejmě dotkl jenom okrajově. V ČR bylo zasaženo od pátku 370 počítačů.
Na světě je nyní registrováno "více než 75.000 obětí" kyberútoku, uvedla dnes francouzská policie. "Je to ještě prozatímní bilance počtu napadených počítačů, která pravděpodobně v příštích dnech výrazně vzroste," řekla agentuře AFP Valérie Maldonadová z francouzské policie.
Zasaženy jsou nemocnice, školy a univerzity v Asii a desítky tisíc počítačů v Evropě i USA. Agentura Nová Čína uvedla, že v Číně zasažení ohlásily střední školy a univerzity. Zasažení svých institucí bez podrobnější informace potvrdilo Japonsko.
Virus je hlášen dále z Ruska, Španělska, Mexika a také Itálie. Hlavní obětí je podle dosavadních zpráv britská služba NHS, která je s 1,7 milionu zaměstnanců pátým největším zaměstnavatelem na světě. Zasaženy jsou ale i další velké firmy a instituce.
Ruská softwarová společnost Kaspersky tvrdí, že nejvíc poškozeno je Rusko. Byl napaden tamní bankovní systém, několik ministerstev a útok směřoval i na tamní železnici. Druhé největší bance Sberbank se podařilo pokus o útok včas odhalit. Také železnice pracuje na zničení viru a její chod nebyl ohrožen, z ministerstva vnitra neunikly žádné informace.
Německé dráhy oznámily, že kvůli útoku sice nemusely přerušit provoz, ale napaden byl informační systém odjezdů a příjezdů vlaků. Ministr vnitra Thomas de Maizière řekl, že napaden nebyl žádný vládní počítačový systém.
Automobilky Nissan a Renault ale musely kvůli útoku omezit výrobu. Postižena je továrna Renaultu v Sandouville v Normandii. Mluvčí Renaultu řekl, že odstávka je ochranným opatřením, které má zabránit šíření viru. Potíže má i japonská firma Nissan v britském Sunderlandu, i když její mluvčí odmítl potvrdit zprávu, že výroba musela být zastavena.
Podle experta na kybernetiku Varuna Badhwara se útok podobá "kybernetické apokalypse". Bývalý španělský hacker a nyní pracovník na zabezpečení počítačů společnosti Telefonica Chema Alonso naopak soudí, že navzdory mediálnímu vzrušení útok "velký dopad nemá". Soudí tak z toho, že v celém světě byly zaznamenány finanční transakce jenom za 6000 dolarů.
Italský ministr financí Pier Carlo Padoan a šéf centrální banky Ignazio Visco na dotaz, zda vědí něco o původu útoku, dnes odověděli záporně. "Upřímně řečeno ne, mluvili jsme o tom, ale nevíme nic," řekl Visco. V závěrečném prohlášení skupiny nejvyspělejších zemí G7 v Bari se objevila zmínka o posílení spolupráce v boji proti kybernetické hrozbě. "Uvědomujeme si, že kybernetické incidenty naše ekonomiky ohrožují stále více a že je zapotřebí na to náležitě a společně reagovat," uvádí se v prohlášení.
Související
Bílý dům obvinil KLDR z šíření viru WannaCry, prý má nové důkazy
Skutečná hrozba Severní Koreje leží v kyberútocích, mají jednotku elitních hackerů
WannaCry , Velká Británie , počítačové viry , internet , PC , Německo , Hackeři
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
před 41 minutami
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
před 45 minutami
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
před 1 hodinou
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 2 hodinami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 2 hodinami
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 3 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 4 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 5 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 5 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 5 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 6 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 6 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 6 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 7 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 7 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 8 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 8 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 9 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 9 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.
Zdroj: Jakub Jurek