Útočili muslimové? Jak s nimi zacházet? Po útoku je třeba odpovědět na zásadní otázky

Londýn – Nejnovější teroristický útok v centru Londýna si v noci na dnešek vyžádal životy nejméně šesti lidí a desítky zraněných. Atentát se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Přestože policie všechny tři útočníky zastřelila, objevují některé otázky, na které bude třeba v příštích hodinách a dnech odpovědět.

První otázka samozřejmě je: Kdo je za útok zodpovědný? Britská policie zabila tři podezřelé, ale dosud není úplně jasné, kdo za akci nese zodpovědnost. Drtivá většina útoků na Západě v posledních třech letech byla provedena nebo inspirována Islámským státem.

Podle Petera Bergena, bezpečnostního analytika CNN, není zcela vyloučené, že se atentátníci inspirovali al-Káidou.. Před třemi týdny Hamza bin Ládin, jeden ze synů Usámy bin Ládina, který hraje významnější roli v al-Káidě, vyzval k útokům na Západě. „Pokud jste schopni vzít zbraň, dobře. Pokud ne, jsou i další možnosti,“ uvedl bin Ládin před několika dny. Na druhou stranu ale Al-Káida v posledních letech na západě moc útoků nepodnikla a ani neinspirovala.

Pokud tento útok souvisel s IS, byl teroristickou skupinou pouze inspirován, jako tomu bylo loni při útoku v gay klubu v Orlandu na Floridě, kde americký občan Omar Mateen zabil 49 lidí? Nebo snad šlo o operaci, na kterou IS vycvičil teroristy, jako tomu bylo při útocích v Paříži v roce 2015, kdy zemřelo 130 lidí? Charakter útoků v Londýně v sobotu, při kterém teroristé použili vozidlo jako zbraň a dál útočili velkými noži, naznačuje, že byl IS pouze inspirovaný spíše než by IS vycvičil pachatele, domnívá se Bergen.

Za třetí, jak velké je toto spiknutí? Policie uvedla, že tři muži útočili sami. Je ale možné, že byli součástí větší sítě? Nebo tvořili samostatnou buňku? A hrál v útoku nějakou roli fakt, že začal muslimský posvátný měsíc ramadán? „Jak jsem nedávno uvedl, v období ramadánu, který začal před týdnem, bychom mohli zaznamenat nárůst teroristických útoků, i těch na Západě, protože IS výslovně vyzval k takovým útokům v průběhu letošního ramadánu,“ uvádí analytik s tím, že i loni během ramadánu k útokům na Západě došlo.

Až budou podezřelí z útoků v Londýně identifikování, dozvíme se, že pro úřady nebyly tyto postavy neznámé? To se totiž stává poměrně často. Například sebevražedný atentátník, který zaútočil před dvěma týdny na koncertě Ariany Grande v Manchesteru v severní Anglie, byl britským bezpečnostním službám znám. A stejné to bylo u teroristy, který v březnu zaútočil na londýnském Westminsterském mostě.

Což vyvolává další otázku: Budou mít tři významné teroristické útoky za čtyři měsíce ve Spojeném království politické důsledky a vliv na blížící se předčasně volby? A nebudou mít lidé po tom všem pocit, že současná vláda selhala ve své primární zodpovědnosti – tedy ochraně občanů?

Ale v tomto případě může být britská veřejnost obává, že tam je pokračující kampaň proti terorismu, které jejich vláda není dostatečně zabránit. Objeví se politický odpor vůči britské premiérce Therese Mayové, jejíž vládnoucí konzervativní strana je tradičně vnímána jako „silnější“ v boji proti terorismu, než její hlavní soupeř, labouristé?

Otázkou je také, jak postupovat dál. Americký president Donald Trump tweetnul krátce po útoku, že jeho administrativou navržený dočasný zákaz cestování zaměřený na šest zemí s muslimskou většinou, by měl být ihned uveden do praxe. Právě teď se navrhovaným zákazem zabývá soud. Ale je zákaz cestování pouze řešením problému, který neexistuje? Pachatelé teroristických útoků na Západě jsou z velké části příslušníci druhé generace, a jde tedy spíše o domácí teroristy – a ne nedávné přistěhovalce nebo uprchlíky, připomíná CNN.

Tvrdou realitou je, že útokům vozidel na veřejných místech lze ve svobodné a otevřené společnosti jen velmi těžko zabránit. Nejlepší obranou proti těmto útokům jsou dobré zpravodajské informace, a ty často přichází přímo zevnitř muslimské komunity. Chcete-li dál získávat tyto informace, nemůže dojít k odcizení muslimů, ale naopak k jejích povzbuzování, aby dál upozorňovali orgány na ty, kteří mohou být zradikalizováni a kteří by mohli připravovat nějaký útok, dodává Bergen.

Související

Khuram Shazad Butt a Rachid Redouane

Teroristický útok v Londýně: Bylo legální, že policie zastřelila teroristy?

Policisté, kteří zastřelili tři teroristy při útoku v centru Londýna v roce 2017, jednali v souladu se zákonem, rozhodla dnes podle britského tisku vyšetřující komise. Teroristé, z nichž jednoho policisté zastřelili z blízkosti 60 centimetrů, podle ní ignorovali slovní varování. Při atentátu na mostě London Bridge a tržišti Borough Market zahynulo osm lidí. Desítky dalších byly zraněny.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) Velká Británie Terorismus Islámský stát (IS) Al-Káida

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Lidovci v průzkumech nadále zůstávají mimo Sněmovnu

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy