Chorvatská policie údajně bije uprchlíky na hranici

Záhřeb - Násilí vůči uprchlíkům na chorvatské hranici se podle nevládních organizací v květnu zintenzivnilo, přičemž bití běženců prý mají na svědomí chorvatské bezpečnostní složky. S odvoláním na nevládní organizace bojující za práva uprchlíků o tom dnes informoval zpravodajský web Balkan Insight (BIRN).

Zároveň uvedl, že v okamžiku, kdy se zprávy o násilí a fotografie, které údajně násilí dokumentují, dostanou do médií, počet takových incidentů klesá. Chorvatské ministerstvo vnitra a policie však tvrzení o násilí vůči uprchlíkům odmítají.

Řada nevládních organizací podle serveru BIRN hovořila s uprchlíky, které zbila na hranici chorvatská policie. Uprchlíci si v rozhovorech také stěžovali na to, že jim bezpečnostní složky zkonfiskovaly osobní věci. Někteří prý byli donuceni vrátit se zpět přes hranice do Srbska.

Prezidentka nevládní organizace na pomoc uprchlíkům Are You Syrious? (Myslíš to vážně?- v názvu je však slovní hříčka narážející na Sýrii) Milena Zajovičová tvrdí, že chorvatská policie se začala vůči uprchlíkům chovat jinak poté, co se zprávy o násilí dostaly do médií.

"Když jsme příběhy zveřejnili, násilí na hranicích během několika dnů téměř ustalo," řekla s tím, že to není poprvé, co se něco takového na chorvatské hranici stalo. "Někdo na ministerstvu vnitra nebo u policie má zřejmě moc okamžitě násilí na chorvatské hranici zastavit. Z toho můžeme vyvodit i logický závěr, že má pravomoci k tomu, aby násilí nařídil," dodala Zajovičová. S tímto tvrzením souhlasila i Lea Horvatová z organizace Centre for Peace Studies (Centrum pro mírová studia).

Další mezinárodní organizace, včetně Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Lékařů bez hranic (MSF) a Lékařů světa (MdM), rovněž uvedly, že koncem května zaznamenaly nárůst násilí páchaném vůči uprchlíkům.

Chorvatské ministerstvo vnitra uvedlo, že nebude tolerovat násilí u policie, a to zejména útoky mířené na uprchlíky, kteří patří mezi nejvíce bezbranné skupiny. Tvrzení, že chorvatská pohraniční policie se na běžencích dopouští systematického násilí, odmítá jak policie, tak ministerstvo vnitra.

Uprchlická krize, která Chorvatsko nejvíce zasáhla v září 2015, se zklidnila, když balkánské země v březnu 2016 uzavřely své hranice před migranty a uprchlíky. Menší skupinky lidí se však stále snaží přes Chorvatsko dostat do střední a západní Evropy, především do Německa.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Chorvatsko Policie Chrovatsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy