Česko je na ostří nože, padají důležité hlavy. V zahraničí se píše o problémech vlády a nadcházejících volbách

Praha/Brusel – Známý server Politico poukazuje na to, že v České republice se už za čtyři měsíce konají volby, ve kterých si lidé vyberou novou vládu. „Představitelé dvou hlavních stran, které v současné době vládnou zemi v koalici, jsou již na ostří nože – a už se kutálí hlavy,“ píše Politico.

Tou nejdůležitější kutálející se hlavou je podle serveru premiér Bohuslav Sobotka, který „překvapivě 15. června odstoupil z čela sociální demokracie a odvolával se na nutnost zlepšit volební šance strany“. Politico také vysvětluje, že na postu šéfa strany jej nahradil ministr vnitra Milan Chovanec, ale že volební kampaň povede „populární ministr zahraničí Lubomír Zaorálek“.

„Středo-levicoví sociální demokraté se snaží zotavit z drastickému poklesu popularity podobnému tomu, který tento měsíc ve volbách utrpěli francouzští socialisté. Některé nedávné průzkumy veřejného mínění jim předpovídaly jen 10 procent hlasů, což naznačuje, že by se v popularitě propadli za KSČM. V případě, že se v říjnu ukáže, že tomu tak je, nebude v příští české vládě žádná otevřeně proevropská strana,“ varuje server.

Sám Zaorálek Politicu potvrdil, že Sobotka rezignoval kvůli prudkému poklesu popularity ČSSD. „Pan Sobotka přijal osobní odpovědnost za nedávný pokles preferencí [ČSSD], pokles, který přišel navzdory velmi dobrým výsledkům vlády,“ řekl Zaorálek. „Uvnitř strany rostla nervozita. Místo toho, aby se zaměřili na politiku a naše protivníky, se mnozí sociální demokraté soustředili na vnitřní záležitostí naší vlastní strany.“

Server v té souvislosti také připomíná květnovou vládní krizi a fakt, že Sobotka chtěl problém řešit tak, že nabídl demisi jeho vlády. Zmiňuje také, že problémy vyvolala situace kolem tehdejšího ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a obvinění z daňových podvodů a manipulace médií. „Nicméně prezident České republiky Miloš Zeman, považovaný za spojence Babiše, chtěl přijmout pouze Sobotkovu rezignaci, ale odmítl rezignaci zbytku vlády, což vyvolalo týdny nejistoty a bojů, které skončily tím, že Sobotka Babiše vyhodil. Zatímco mnozí pozorovatelé věří, že Sobotka tento boj vyhrál, obliba jeho strany od té doby klesla,“ vysvětluje Politico. „Ironií je, že hlava českého Ústavního soudu Pavel Rychetský, řekl České televizi, že Zeman nesprávně vyložil zákon o vládní demisi a celé krizi mohlo být zabráněno.“

Podle Rychetského totiž není pochyb o tom, že rezignace předsedy znamená demisi celé vlády. „Kdyby nebylo nekonvenční interpretace ústavy prezidenta Zemana a jeho politického spojenectví s Babišem, mohl být květnový problém vyřešen plynule, rychle a mnohem elegantnějším způsobem,“ myslí si Zaorálek. Ten také dodal, že Chovanec stanul v čele strany proto, že byl prvním místopředsedou. „Pravděpodobně to budou v historii naší strany jedny z nejtěžších voleb v období po roce 1990. Čelíme silnému oligarchickému protivníkovi,“ vysvětluje s odkazem na Babiše a jeho hnutí, které vede průzkumy. Zaorálek však zároveň doufá, že se Babiš příštím premiérem nestane. „Věřte mi, že Češi jsou moudří,“ řekl. „Tento muž nebude premiér.“

Server také zmiňuje postavu Milana Chovance jako zastánce tvrdé anitimigrační linie a připomíná, že česká vláda se kvůli migračním kvótám pře s Evropskou unií. Na začátku měsíce navíc prohlásil, že ČR už nepřijme žádné uprchlíky z Itálie a Řecka na základě kvót. „Země přijala pouze 12 uprchlíků z asi 2600, které měla povinně přijmout na základě systému kvót,“ uvádí Politico s tím, že proti přijímání muslimských uprchlíků je také většina obyvatel Česka.

Politico oslovilo také Babiše, podle kterého se ČSSD pokouší „kupovat voliče“. „Sociální demokraté jsou velmi nezodpovědní, pokud jde o státní rozpočet. Pravidelně si kupují voliče,“ tvrdí. „Slibují lidem, že v podstatě vše pokryjí ze státních peněz, ale nikdy se nestarají o to, kde peníze na pokrytí těchto výdajů najdou,“ uvedl Babiš s odkazem na volební program ČSSD zveřejněný před několika dny. V tom, strana slibuje zvýšení průměrného měsíčního platu na 40.000 Kč do roku 2022. V prvním čtvrtletí roku 2017 byla měsíční mzda v ČR v průměru 27.889 Kč, vysvětluje Politico. Komě toho slibují také zvýšení minimální mzdy z 11 tisíc a 16 tisíc korun, nižší daně pro jednotlivce a malé a střední podniky, progresivní zdaněná a zvýšení příspěvků na děti.

Zaorálek naopak zaútočil na ANO slovy, že jde o stranu jednoho muže – Babiše, který sám sebe prezentuje jako „člověka s magickým řešením problémů“. „Neexistují žádné ‚kouzelné‘ osobnosti. [Babiš] je ‚kouzelný‘ v tom, jak tutlá své skandály, v tom, jak se předstírá, že je fantastický zaměstnavatel, když mezitím využívá své vlastní pracovníky, ve způsobu, jakým předstírá, že je úžasný manažer, když v prvních letech bojoval s řízením jeho vlastního ministerstva financí.“

„Problémem pro obě strany je, že pokud se ČSSD podaří získat zpět část ztracené popularity, mohou být nuceny opět vytvořit vládní koalici. To by bylo velmi nepravděpodobné, pokud by Sobotka zůstal vůdcem strany. Oficiální kampaň se rozjede několik týdnů před hlasováním. Bude-li brutální, může být obtížné, aby se strany staly politickými partnery,“ upozorňuje server.

I proto se server zeptal Babiše na možné spojení sil s ČSSD. „Spolupráce je vždy o lidech, o vzájemné chemii a energii. A sociální demokraté mají ve straně také dobré lidi, se kterými si dokážu představit spolupráci. Například starosta Bohumína [Petr Vícha]. Je to sociální demokrat, ale je to dobrý člověk. Dovedu si představit, že spolupracujeme s lidmi, jako je on.“

„To, že nezmínil Chovance nebo Zaorálka hodně vypovídá,“ komentuje jeho odpověď Politico. „Tady nejde o Babiše,“ řekl Zaorálek. „ČSSD nebude v žádné koalici, v níž by nemohla pokračovat ve svém smyslu existence - sloužit českým lidem a bojovat za důstojné životy a rovnost v zemi,“ dodal Zaorálek.

Související

Očkování, ilustrační fotografie

Nejvíc v unijním sporu o vakcíny ztratilo Česko, píše Politico

Výsledek jednání velvyslanců o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín proti covidu-19 přineslo ostudnou porážku rakouského kancléře Sebastiana Kurze, českého premiéra Andreje Babiše a šéfa slovinské vlády Janeze Janši. Napsal to portál Politico. Tato trojice zemí se odmítla připojit k plánu portugalského předsednictví na pomoc zemím potýkajícím se se zásadním nedostatkem vakcín.

Více souvisejících

Politico ČSSD Hnutí ANO Andrej Babiš Milan Chovanec Lubomír Zaorálek Bohuslav Sobotka volby 2017

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy