
Paříž – Džihádistické cíle v Evropě se depresivně opakují – metro v Bruselu, Champs-Elysées v Paříži (dvakrát), turistů plné mosty v Londýně (dvakrát) a rockový koncert ve Velké Británii. A to vše jen v posledních několika měsících, píše agentura AP.
Stálý proud útoků na centra každodenního života vyvolávají u Evropanů slova o tom, že si nenechají teroristy změnit životy, ale jistým velkým i malým způsobem už se tak stalo, uvádí agentura. Podle AP se objevuje „rostoucí povědomí a rychlejší reakce“, a to především v nejvíce zasažených zemích, jako jsou Francie, Velká Británie nebo Belgie.
V úterý v Bruselu šestatřicetiletý Maročan zakřičel „Alláhu Akbar!“ a odpálil bombu v metru. Bomba ale nevybuchla, jak měla. Napětí roste i v Paříži, kde ve čtvrtek policejní jednotka velmi rychle reagovala na telefonát svědka o muži, který nesl pistoli. Ukázalo se, že šlo o člena protiteroristické skupiny, uvedla francouzská média.
Británii desetiletí útoků ze strany Irské republikánské armády (IRA) přiměly instalovat celou řadu bezpečnostních kamer. Paříž také s poslední době rychle rozšiřuje kamerový systém, takže byli policisté schopni minutu po minutě sledovat cestu muže, který se pokusil zaútočit na četnickou hlídku na Champs-Elysee. Útok se nezdařil a muž zemřel na popáleniny. Stal se tak jedinou obětí svého činu - ale zanechal po sobě velký arzenál.
Francie a Británie už také v posledních letech nainstalovaly bariéry kolem letišť, na nádražích a kolem dalších veřejných budov. Od útoku na mostu ve Westminsteru, ke kterému došlo v březnu, se mluví o instalaci ještě více bariér na mostech a okolo přeplněných míst, jako je londýnská čtvrt Borough Market, kde tento měsíc řádili tři útočníci.
Francouzské úřady dokonce vydaly oficiální pokyny, jak se chovat v případě útoku. Ve veřejných prostorách, i ve školách byly vyvěšeny tabule ukazující lidem, že mají utíkat, krčit se pod okny nebo použít těžký nábytek jako barikádu. Britské úřady zareagovaly podobně a v hospodách a restauracích se objevily cedule s poselstvím „Utíkej, oznam to a schovej se“. Lidé by také podle těchto doporučení měli zjistit, jestli hrozba číhá uvnitř nebo venku. Navíc by neměli čekat na polici, než místo uzavře nebo evakuuje.
Britové dojíždějící do práce změnili své návyky. Poté, co sebevražední atentátníci v roce 2005 zaútočili na vlaky a autobusy v londýnské ranní dopravní špičce, se zvýšil počet lidí dojíždějících do práce na kole. I tento způsob dopravy má ale podle AP svá úskalí, protože každoročně roste počet úmrtí cyklistů.
Tři ze čtyř nedávných útoků zahrnovaly použití vozidla jako zbraně - podobně jako tomu bylo při smrtícím útoku v roce 2016 v Nice ve Francii, při kterém zemřelo 87 lidí. „Myslím, že bych mohl zkusit do práce jezdit čluny, ale netrvalo by dlouho a jsem si jistý, že by je také napadli. Takže jsem to prostě riskl,“ řekl AP Rohan Chansity, 34letý finanční pracovník v Londýně.
Rodiče a učitelé s dětmi více mluví o tom, aby byly pozorné. Sebevražedný atentátník se v květnu vyhodil do vzduchu v Manchester Areně a zabil 22 lidí - většinou mladých návštěvníků koncertu. „Mluvíme o tom, aby byla pozorná, hledala východy - ale nakonec jí nemůžu zakázat chodit na koncerty,“ tvrdí Moira Campbellová (45), který má 15letou dceru.
Také turisté říkají, že jsou si vědomi potenciálního nebezpečí, ale odmítají se nechat zastrašit. Dave Howland, který cestoval z New Hampshire do Londýna se svým nejmladším synem několik dní před útokem v Borough Market, řekl, že si byl vědom hrozby, když šel do Shakespearova divadla Globe v oblasti Borough Market.
„Podíval jsem se kolem a neviděl jsem označené únikové cesty,“ řekl 47letý učitel angličtiny. „Ale pak jsem se rozhlédl a viděl představení a to, že lidé slavili život. Tak jsem si říkal, že si ten okamžik užijeme. Londýn je neuvěřitelné město, a život je příliš krátký na to, abyste si neužívali.“
Útočník na Champs-Elysées měl arzenál zbraní jak v jeho autě, tak i doma. A francouzský protiteroristický prokurátor řekl, že katastrofa byla odvrácena jen čirou náhodou. Jednalo se o druhý útok na slavném bulváru v době kratší než dva měsíce. Přesto se turisté a Pařížané hrnou na Champs-Elysées hlídanou maskovanými vojáky nosícímu automatické pušky. A v Bruselu pouhý den po výbuchu v metru vše vyšumělo, titulky se zaměřily na to, jak se vyrovnat s nedávnou vlnou veder, AP. „Počasí, jak se zdá, nezmizí - stejně jako džihádské hrozby,“ dodává agentura.
Související

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu

"Ukončili jsme jeho mizerný život." Trump oznámil likvidaci jednoho z lídrů IS
Terorismus , Velká Británie , Francie , teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) , Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) , teroristický útok v Paříži - střelec zaútočil na Champs-Élysées (20. 4. 2017)
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
před 41 minutami

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
před 1 hodinou

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém
před 2 hodinami

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět
před 4 hodinami

Počasí bude o víkendu typicky jarní, ukazuje předpověď
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice si znovu vybojovaly postup do finále, Dynamo nedalo Hradci šanci
včera

Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
včera

Bílý dům zveřejnil skutečnou výši cel pro Čínu. S EU bude Trump jednat jako s celkem
včera

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1
včera

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát
včera

Otevírací doba na Velikonoce: Jak budou mít obchody otevřeno?
včera

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem
včera

Německo činí historický vojenský krok, chce své jednotky přímo u ruských hranic
včera

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci
včera

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí
včera

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA
včera

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi
včera

Americká demokracie nad propastí? Brzy se můžeme klanět králi Trumpovi, varuje Sanders
včera

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?
včera
Kriminalisté zasahují v Pardubicích kvůli podezření na manipulace s veřejnými zakázkami
Ve čtvrtek ráno došlo k policejnímu zásahu v Pardubicích, konkrétně v šestém městském obvodu. Kriminalisté specializovaní na hospodářskou trestnou činnost zde provádějí úkony trestního řízení v souvislosti s podezřením na korupční jednání při manipulacích s veřejnými zakázkami.
Zdroj: Libor Novák