Evropané se učí žít s islámským terorismem. Každodenní hrozby mění zvyky i chování lidí

Paříž – Džihádistické cíle v Evropě se depresivně opakují – metro v Bruselu, Champs-Elysées v Paříži (dvakrát), turistů plné mosty v Londýně (dvakrát) a rockový koncert ve Velké Británii. A to vše jen v posledních několika měsících, píše agentura AP.

Stálý proud útoků na centra každodenního života vyvolávají u Evropanů slova o tom, že si nenechají teroristy změnit životy, ale jistým velkým i malým způsobem už se tak stalo, uvádí agentura. Podle AP se objevuje „rostoucí povědomí a rychlejší reakce“, a to především v nejvíce zasažených zemích, jako jsou Francie, Velká Británie nebo Belgie.

V úterý v Bruselu šestatřicetiletý Maročan zakřičel „Alláhu Akbar!“ a odpálil bombu v metru. Bomba ale nevybuchla, jak měla. Napětí roste i v Paříži, kde ve čtvrtek policejní jednotka velmi rychle reagovala na telefonát svědka o muži, který nesl pistoli. Ukázalo se, že šlo o člena protiteroristické skupiny, uvedla francouzská média.

Británii desetiletí útoků ze strany Irské republikánské armády (IRA) přiměly instalovat celou řadu bezpečnostních kamer. Paříž také s poslední době rychle rozšiřuje kamerový systém, takže byli policisté schopni minutu po minutě sledovat cestu muže, který se pokusil zaútočit na četnickou hlídku na Champs-Elysee. Útok se nezdařil a muž zemřel na popáleniny. Stal se tak jedinou obětí svého činu - ale zanechal po sobě velký arzenál.

Francie a Británie už také v posledních letech nainstalovaly bariéry kolem letišť, na nádražích a kolem dalších veřejných budov. Od útoku na mostu ve Westminsteru, ke kterému došlo v březnu, se mluví o instalaci ještě více bariér na mostech a okolo přeplněných míst, jako je londýnská čtvrt Borough Market, kde tento měsíc řádili tři útočníci.

Francouzské úřady dokonce vydaly oficiální pokyny, jak se chovat v případě útoku. Ve veřejných prostorách, i ve školách byly vyvěšeny tabule ukazující lidem, že mají utíkat, krčit se pod okny nebo použít těžký nábytek jako barikádu. Britské úřady zareagovaly podobně a v hospodách a restauracích se objevily cedule s poselstvím „Utíkej, oznam to a schovej se“. Lidé by také podle těchto doporučení měli zjistit, jestli hrozba číhá uvnitř nebo venku. Navíc by neměli čekat na polici, než místo uzavře nebo evakuuje.

Britové dojíždějící do práce změnili své návyky. Poté, co sebevražední atentátníci v roce 2005 zaútočili na vlaky a autobusy v londýnské ranní dopravní špičce, se zvýšil počet lidí dojíždějících do práce na kole. I tento způsob dopravy má ale podle AP svá úskalí, protože každoročně roste počet úmrtí cyklistů.

Tři ze čtyř nedávných útoků zahrnovaly použití vozidla jako zbraně - podobně jako tomu bylo při smrtícím útoku v roce 2016 v Nice ve Francii, při kterém zemřelo 87 lidí. „Myslím, že bych mohl zkusit do práce jezdit čluny, ale netrvalo by dlouho a jsem si jistý, že by je také napadli. Takže jsem to prostě riskl,“ řekl AP Rohan Chansity, 34letý finanční pracovník v Londýně.

Rodiče a učitelé s dětmi více mluví o tom, aby byly pozorné. Sebevražedný atentátník se v květnu vyhodil do vzduchu v Manchester Areně a zabil 22 lidí - většinou mladých návštěvníků koncertu. „Mluvíme o tom, aby byla pozorná, hledala východy - ale nakonec jí nemůžu zakázat chodit na koncerty,“ tvrdí Moira Campbellová (45), který má 15letou dceru.

Také turisté říkají, že jsou si vědomi potenciálního nebezpečí, ale odmítají se nechat zastrašit. Dave Howland, který cestoval z New Hampshire do Londýna se svým nejmladším synem několik dní před útokem v Borough Market, řekl, že si byl vědom hrozby, když šel do Shakespearova divadla Globe v oblasti Borough Market.

„Podíval jsem se kolem a neviděl jsem označené únikové cesty,“ řekl 47letý učitel angličtiny. „Ale pak jsem se rozhlédl a viděl představení a to, že lidé slavili život. Tak jsem si říkal, že si ten okamžik užijeme. Londýn je neuvěřitelné město, a život je příliš krátký na to, abyste si neužívali.“

Útočník na Champs-Elysées měl arzenál zbraní jak v jeho autě, tak i doma. A francouzský protiteroristický prokurátor řekl, že katastrofa byla odvrácena jen čirou náhodou. Jednalo se o druhý útok na slavném bulváru v době kratší než dva měsíce. Přesto se turisté a Pařížané hrnou na Champs-Elysées hlídanou maskovanými vojáky nosícímu automatické pušky. A v Bruselu pouhý den po výbuchu v metru vše vyšumělo, titulky se zaměřily na to, jak se vyrovnat s nedávnou vlnou veder, AP. „Počasí, jak se zdá, nezmizí - stejně jako džihádské hrozby,“ dodává agentura.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Velká Británie Francie teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) teroristický útok v Paříži - střelec zaútočil na Champs-Élysées (20. 4. 2017)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 12 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy