ROZHOVOR | Bojovat s rakovinou se dá, ženy ale chodí pozdě, varuje rakouský specialista

ROZHOVOR - O rakovině, která jen v Evropě zabije 2 ženy za hodinu, lidé moc nevědí. To má za cíl změnit cyklistický projekt Ride4Women. Tým Ride4Women projíždí Evropou, zastavuje se v nemocnicích a šíří povědomí o této zákeřné nemoci. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz rakouský lékař a specialista na léčbu rakoviny Rene Laky vysvětlil, proč je jejich projekt tak důležitý.

Rene Laky je gynekologem z nemocnice v Grazu, který stál u zrodu iniciativy Ride4Women. Tato akce se snaží zprostředkovat lidem informace o rakovině děložního čípku a možnostech prevence. Letos se již počtvrté vydali na kolech skrze Evropu.

Jaké jsou rozdíly oproti předchozím třem ročníkům?

První rok jsme jeli z Grazu na Ibizu, pak z Lince do Londýna a vloni z Vídně do Istanbulu. Letos jsme se rozhodli to otočit a udělat z Vídně naši cílovou zastávku. Vyrazili jsme proto z Osla přes Göteborg, Kodaň, Rostock, Berlín a Drážďany. Z Prahy vyrazíme do Jihlavy a nakonec do Vídně.

Jak trasy plánujete?

Koncipujeme to jako osvětovou akci. Jezdíme tedy od nemocnice k nemocnici. V každé nemocnici potom děláme nějakou akci, často spojenou s tiskem. Někdy se setkáváme s pacienty a jejich organizacemi. Pak zveme zájemce na jízdu.

Připojují se k vám tedy lidé?

Na první část trasy. Mezi nemocnicemi je obvyklá vzdálenost mezi 150 a 200 kilometry. Na první část se k nám tedy může připojit každý, kdo má zájem. Jedeme pomalu a jízdu využíváme k informování lidí. Protože nespěcháme, můžeme si na kolech povídat a lidé se tak mohou dozvědět mnoho informací.

Co je hlavním cílem projektu Ride4Women?

Chceme informovat o nebezpečí rakoviny děložního čípku. Je to jediná rakovina, které lze předejít pomocí preventivních opatření. Bohužel si to mnoho lidí neuvědomuje. Ženy nechodí na průběžné prohlídky, které by mohly nemoc odhalit v počátečním stádiu.

Chodí tedy pozdě?

Ano, ženy často přijdou ve chvíli, kdy už je medicína nemůže zachránit. Na rakovinu děložního čípku umírá v Evropě denně 50 žen. Včasné očkování a preventivní vyšetření může zachránit jejich životy.

Jak se rakovina děložního čípku liší od ostatních?

Rakovina děložního čípku je způsobená HPV virem, který se přenáší během sexuálního styku. Málo lidí si uvědomuje, že přenašeči viru jsou muži. V Rakousku očkujeme proti HPV viru i chlapce.

Jak jste přišli s nápadem spojit osvětu o rakovině děložního čípku s cyklistikou?

Na rozdíl od růžové stužky rakoviny prsu ze sebou nemá prevence rakoviny děložního čípku žádnou organizaci nebo platformu. Pacienti v Grazu mi říkali, že bychom měli udělat něco pro ně. A každý může jezdit na kole. Mladí, staří, muži i ženy. Navíc si za jízdy můžeme povídat. Navíc taková akce, jako je ta naše, láká pozornost médií. A to je potřeba.

Proč jsou média tak důležitá?

Je nutné, aby se o této problematice mluvilo, aby se lidé dozvěděli, co je rakovina děložního čípku a jak je může ohrozit. Média mají ohromnou moc, dokážou naše informace zprostředkovat lidem, ke kterým my se nedostaneme. A když se o této rakovině bude dostatečně mluvit, lidé si začnou dávat pozor a chodit na preventivní kontroly. Tím budeme mít prakticky vyhráno.

Ride4Women rakovina Cyklistika EU (Evropská unie) rozhovor

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy