České republice sankce za odmítnutí kvót nehrozí, tvrdí odborník na evropské právo

Brusel/Praha - Česká republika společně například s Polskem či Maďarskem jednoznačně odmítají kvóty pro přijímání uprchlíků. Evropská unie to bere jako provinění proti pravidlům. To stojí za spekulacemi, že se odmítnutí negativně projeví na čerpání evropských dotací. Situaci pro EuroZprávy.cz osvětlili expert na migraci v EU Marco Funk a ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

Evropská unie (EU) se rozhodla řešit migrační krizi tím, že její zátěž bude distribuovat na veškeré členské státy. Přicházející uprchlíky chce přerozdělovat a každý stát by měl přijmout nějaký minimální počet. Některé členské země v čele s Českou republikou však požadavek rázně odmítly. Otázka tedy zní, jaký za "neposlušnost" přijde trest. Hovoří se přitom především o krácení evropských dotačních programů.

„Ačkoliv některé členské státy volaly po propojení mezi relokací uprchlíků a regionálními dotacemi EU, v současné době nad tímto návrhem nepanuje dostatečná shoda,“ uvedl pro EuroZprávy.cz odborník na evropskou migrační otázku z think-tanku European Policy Centre (EPC) Marco Funk.

Podle Funka se sice situace může změnit, ale zdá se, že to spíše není pravděpodobné. „V dohledné budoucnosti se na tom dostatek států pravděpodobně neshodne,“ uklidnil obavy Funk. I přesto však podle něj může hrozit nějaká finanční penalizace.

„I přes to, Česká republika a další země jako Polsko či Maďarsko budou možná muset zaplatit nějakou pokutu,“ upozornil expert. Záleží totiž především na rozhodnutí Evropské komise, která nedávno zahájila proces posuzování, zda se jmenované státy nějak provinily proti evropským stanovám.

Pro výpočet takové pokuty se využívá několik faktorů. Jaká byla důležitost porušených pravidel a jeho dopad. Doba po kterou porušení trvalo a také se bere v úvahu platební schopnost země. Pokuta by vždy měla podle evropského práva mít takovou hodnotu, která konkrétní zemi odradí od opakování prohřešku.

Marco Funk vystudoval evropská studia v Paříži a na Floridě. Jeho hlavním zaměřením v think-tanku EPC je migrace v Evropské unii a její mezinárodní a bezpečnostní aspekty. Dříve pracoval například v Mezinárodní organizaci pro migraci, která sídlí ve Vídni. 

Podle české organizace je krácení dotací reálné

„O krácení fondů pro ty země, které vnímají solidaritu jednostranně, se hovoří už delší dobu a to i v souvislosti s očekávaným výpadkem příjmu po odchodu Británie z EU. To jsou země, které by chtěli jen přijímat a ne poskytovat.,“ uvedl pro EuroZprávy.cz ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek. Postihnout by to tedy mohlo právě ty země, které nejsou solidární třeba s Itálií či Řeckem.

Podle Rozumka je špatně jak přístup České republiky tak Evropské unie. „S postojem českých politiků nesouhlasíme. Přijmout 100 či 200 lidí by nám vůbec nic neudělalo, třeba nezletilých dětí bez doprovodu," tvrdí Rozumek. Prý by to vypadalo mnohem lépe a nikdo by nás neházel do "višegrádského pytle" a naše argumenty by se začaly brát vážně. 

Evropská unie by zase měla přestat hrozit trestáním a řízením před Evropskou komisí. „Otázka by neměla rozdělovat. Nechal bych státy nabídnout jejich řešení migrační otázky, třeba výraznou finanční či personální pomoc,“ vysvětlil ředitel OPU, podle kterého je celá debata o uprchlících v ČR uměle vyvolaná a je jich tady naprosté minimum. 

„Neměli bychom kvůli tomu riskovat to, že partneři v EU se s námi nebudou bavit a nebudou s námi spolupracovat na třeba mnohem důležitějších tématech,“ dokončil Rozumek.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) dotace uprchlíci Marco Funk (think tank) Česká republika Martin Rozumek

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy