Londýn - Muslimská feministka chce založit ve Velké Británii liberální mešitu. Podobnou už založila v německém Berlíně, což mělo za následek hrozby smrtí a uvalení fatvy. Žena prohlašuje, že revoluce v islámské víře právě začíná.
Právnička Seyran Atesová, která vyrostla a vystudovala Turecku, navštívila tento týden Londýn. Bojovnice za lidská práva tady chce hledat místo pro založení nového podniku. Má jít o jakousi liberální mešitu, která bude otevřena jak pro ženy, tak pro muže, ale třeba i pro LGBT muslimy a pro veškeré větve islámského náboženství.
Atesová doufá v to, že se ji mešitu podaří otevřít do jednoho roku, v budoucnu by chtěla, aby takové mešity fungovaly ve všech evropských hlavních městech. "Tenhle nápad nemám jenom já. Jde o hnutí, je to revoluce," řekla pro britský Guardian. "Možná, že bude tváří mešity, ale já nejsem tou mešitou, máme miliony příznivců po celém světě," dodala.
Podobné centrum se ji podařilo otevřít v Berlíně, kde si pro to pronajala prostory od luteránské církve. Mešita se otevřela před měsícem, ale vzbudila nepřátelské reakce, zejména ze stran konzervativních muslimů v Evropě, ale i v Egyptě a Turecku.
Atesové přišlo několik výhrůžek smrtí přes sociální sítě, někteří odpůrci ji na ulici řekli, že "zemře". Egyptský státní muslimský institut Dar al-Ifta al-Masriyyah vydal prohlášení, ve kterém principy mešity označují za neslučitelné s islámem.
Pro aktivistku to není nic nového, policejní ochrana ji byla přidělena už v roce 2006. Její cesta do Londýna tak nebyla předem oznamována a muslimka se tam vydala s ochrankou. Ohroženě se prý cítí stále, zná ji mnoho lidí.
Otevření berlínské mešity se účastnily davy, s výhrůžkami ale počet návštěvníků postupně klesal. Atesová uvedla, že 95 procent emailů je však pozitivních.
"Je zde stále více a více lidí, kteří chtějí přetnout okovy. V mnoha zemích najdete lidi, kteří praktikují to, co my, ale v utajení, v soukromí," říká. "Liberální a sekulární muslimové jsou vytlačováni radikálním islámem, takže se rozhodli, že budou potichu. Pro liberální muslimy není tak jednoduché být vyloučeným. Je to jako být homosexuálem. Ty jsou špiněni jako nepřátelé islámu," vysvětluje.
Zřízení berlínské mešity trvalo osm let, Atesová je ale optimistka, v německém Freiburgu plánuje otevření obdobné mešity do konce letoška. Britskou mešitu plánuje do roka. Muslimská aktivistka má ne zrovna pozitivní názor na právo šaría. "Šaría je válka proti ženským právům, nic víc," říká.
Odlišně se staví také k ženským pokrývkám hlavy. Když otevírala mešitu v Berlíně, usmyslela si, že ženy v burkách a nikábech nebudou moci do mešity vstoupit. Do měsíce ale přišla s kompromisem. Muslimky se budou muset buď přímo jí, nebo ostatním ženským vedoucím mešity ukázat nezahalenou tvář, a poté si budou moci vybrat, zda si pokrývku vezmou, nebo ne. Nicméně se do mešity za měsíc fungování nevydala zatím žádná žena s nikábem nebo burkou.
"Není to žádný požadavek islámu. Neexistuje žádný teologický argument, ani v tom nejkonzervativnějším výkladu Koránu," říká Atesová. "V Německu je stále více žen zahalených. Vidíte to i u dětí, i čtyřleté dítě je zahalené. Ženy v severní Africe bojují za to, aby nemuseli nosit hidžáb, kdežto západní ženy bojují za to, aby ho mohly nosit. Přikláním se na stranu žen po celém světě, které nechtějí být zahalené," uvádí.
Atesovou v úsilí vybudovat liberální mešitu v Británii podporují i někteří členové Sněmovny lordů. "Seyran Atesová by měla být podporována všemi, kteří věří ve svobodu náboženství. Je smutné, že ti, kteří pro sebe využívají svobodu náboženství, ji tak neochotně přiznávají ostatním," míní jeden z členů Sněmovny David Pannick.
Související
Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí
Začal posvátný měsíc muslimů, ramadán. Některé země se na něm neshodly
Muslimové , Londýn , feminismus , islám
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 19 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 51 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek