Lidem nemělo být dovoleno o brexitu hlasovat, tvrdí známý vědec

Dovolit britské veřejnosti, aby hlasovala o budoucnosti země v Evropské unii, bylo podle známého vědce Richarda Dawkins„nezodpovědné". Rozhodnutí, které učinil tehdejší britský premiér David Cameron, tedy že občané mohou o brexitu hlasovat, podle Dawkinse všechno „velice zkomplikovalo“ a bylo pouhým „rozmarem“.

Vědec o problému mluvil pro BBC Radio 4. Zároveň se ale odmítl označit za příznivce možnosti „zůstat v EU“, protože v první řadě by podle něj o takovém rozhodnutí neměli rozhodovat voliči. „Podle mě Cameron udělal nezodpovědné rozhodnutí a vystavil zemi volbě 50 na 50,“ tvrdí.

„Brexit je nesmírně složitá záležitost s nesmírně komplikovanými důsledky. Nejsou to záležitosti, o kterých by se mělo hlasovat z rozmaru, z náhlého impulsu a ze dne na den,“ myslí si.

Profesor Dawkins uvedl, že je „v pořádku", pokud lidé hlasovali na základě „důkazů" a dodal: „Ale mnozí lidé hlasovali spontánně – a to na obou stranách.“

Domnívá se také, že v referendu hrály roli „velké k emoce", které „zatemnily" úsudek voličů. Podobné rozhodnutí by podle něj měli dělat jen lidé po střízlivé úvaze a ti, kteří skutečně prozkoumali argumenty obou táborů.

Jednání mezi EU a Británií o podmínkách brexitu začala oficiálně 19. června. Dosud se odehrála dvě kola rozhovorů. Brusel a Londýn se zatím věnovaly zajištění práv občanů EU a Británie nebo podmínkách finančního vyrovnání. Vyjednavači se znovu sejdou na konci srpna a začátkem října.

Související

Více souvisejících

Brexit Richard Dawkins (britský vědec)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy