Příslušníci britské královské rodiny si na cesty musí balit speciální oblečení. Důvod je značně morbidní

Londýn – Členové britské královské jsou lidmi z celého světa považováni za jakési módní ikony. Všichni sledují, v čem se na veřejnosti objeví vévodkyně Kate, pod drobnohledem jsou i její dva synové. A to ani nemluvíme o královně Alžbětě II., jejíž klobouky jsou často tématem diskuzí. Věděli jste, že si všichni příslušníci na cesty balí jednu speciální sadu oblečení?

Zhruba před měsícem vyvolala velké debaty v celém světě volba klobouku královny Alžběty II. Do Westminsterského paláce u příležitosti zasedání nově zvoleného britského parlamentu dorazila místo obvyklé ceremoniální róby v modrém kabátě a klobouku ozdobeném několika modrými květinami se žlutým středem. Podle mnohých připomínal vlajku Evropské unie. 

Právě tento případ dokazuje, jak jsou členové britské královské rodiny pod drobnohledem – a to i pokud jde o módu. Možná vás proto nepřekvapí, že pokaždé, když nějaký člen královské rodiny opustí zemi, musí si s sebou brát černé smuteční oblečení, kdyby umřel někdo z příbuzných, píše deník The Sun.

Zdá se vám to morbidní? Možná. Tímto krokem je zajištěno, že když se dotyčný vrátí do Velké Británie, bude oblečen dle nálady, která bude v případě úmrtí některého z členů rodiny v zemi zcela jistě panovat. Toto pravidlo je povinné pro každou mezinárodní cestu, je ale známo, že nejméně v jednom případě bylo porušeno.

Když v roce 1952 Alžběta a její manžel princ Phillip byli na návštěvě Keni, zastihla je tam zpráva o úmrtí Alžbětina otce, krále Jiřího VI. Současná královna tehdy neměla sbalené černé šaty, do Británie se tedy musela vrátit v „nevhodném“ oděvu. Když dorazila zpátky do země, musela počkat v letadle, v němž cestovala, zatímco čekala na černé šaty, které jí měly být doručeny.

Černé šaty i černý oblek by měli mít pro případ úmrtí v královské rodině také obyvatelé Británie, dodává The Sun.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

královská rodina (gbr) Velká Británie Královna Alžběta II. Vévodkyně Kate

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy