Bití, ponížení a masové vraždy. Temná minulost Chorvatska je mladší, než se zdá

Mučení a hromadné vyvražďování nejsou jen výsadou druhé světové války. I novodobá historie je plná tragédií a hrůz, a některé z nich se odehrály v zemích, které jsou Čechům velmi blízké. Jednu takovou tragickou událost má za sebou i Chorvatsko.

Nejhorším masakrem občanské války v Chorvatsku začátkem 90. let minulého století se stalo vraždění, při kterém v noci z 20. na 21. listopadu 1991 srbské jednotky nedaleko Vukovaru pozabíjely na 260 zajatců.

Po pádu východochorvatského města převezli Srbové do hal zemědělského podniku Ovčara několik stovek pacientů z vukovarské nemocnice i dalších lidí, kteří se v ní ukryli. Následovalo bití, ponižování a nakonec vraždy.

Hlavní roli při střílení zajatců hráli členové polovojenských jednotek, a to jak z okolí Vukovaru, tak muži, kteří na bojiště dorazili jako dobrovolníci ze Srbska. Podle vyšetřování začalo vraždění po šesté hodině večer a o čtyři hodiny později již byly předem připravené hroby plné mrtvol.

Kolik lidí přesně tehdy v Ovčaře zahynulo není úplně jasné, nejčastěji se hovoří o 260 obětech. Dosud se podařilo najít a identifikovat dvě stovky těl, osud ostatků šesti desítek lidí zůstává neznámý.

Za masakr, ve své době nejhorší od druhé světové války, který ovšem zanedlouho mnohonásobně překonaly podobné události v Bosně, například ve Srebrenici, byla později potrestána řada pachatelů.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii například vyměřil dvěma důstojníkům 10 a 20 let vězení, vysoké tresty vynesly v posledních letech i srbské soudy. Na místě masakru stojí od roku 2006 památník, který v roce 2010 s omluvou navštívil i tehdejší srbský prezident Boris Tadić.

Související

Více souvisejících

Chorvatsko Chorvatští vojáci

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy