Portugalci čelili několika tragédiím, vláda zatím vše ustála. Vaz ji může zlomit sestavování rozpočtu

Lisabon - Socialistická vláda Antónia Costy překonala katastrofické požáry i ponižující krádež z tamní vojenské základny. Voliči se od vládní strany neodklonili, ba naopak. Klíčové pro udržení levicové vlády bude sestavení rozpočtu na další rok a komunální volby.

Po téměř deseti letech recese a ekonomické stagnace Portugalsko zažívalo relativně klidné časy. Podle serveru Politico se ale následně vše pokazilo. V červnu v Portugalsku skončila úsporná opatření, která zavedla v reakci na ekonomickou krizi v zemi a v eurozóně Evropská unie. Ihned nato se centrální částí země prohnaly smrtící požáry, které si vyžádaly na 64 mrtvých. 

"Portugalským lidem otřásla největší katastrofa za poslední desítky let," pronesl premiér António Costa ve své zprávě o národu před parlamentem. "Ani ne za 24 hodin jsme přešli z úlevy k turbulenci, od uspokojení až po zděšení," dodal. Požáry ale nebyly tím jediným, s čím si Costova vláda musela poradit. 

Portugalsko se může pochlubit fotbalem, hudbou a generálním tajemníkem OSN

Ale nálada v zemi nebyla po celou dobu špatná, Portugalci se stali evropskými fotbalovými šampiony loni v létě, letos následovalo jejich vítězství v soutěži Eurovision Song Contest a malý národ se také od ledna letošního roku může pyšnit generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Po výše zmíněných požárech ale následně zemi zasáhla další rána, když došlo k vloupání do vojenské základy severně od Lisabonu. Skupinka lupičů měla zcizit 44 protitankových raketových zbraní, 150 ručních granátů a 264 výbušnin spolu se stovkami kusů munice. 

Podle spekulací mělo jít o zbraně určené pro účely mezinárodního terorismu nebo organizovaného gangu. Pro Portugalsko to znamenalo ponížení na mezinárodní scéně a hlavně podkopání důvěry ze strany spojenců z NATO.

"Zpochybňuje to prestiž Portugalska, prestiž ozbrojených sil, autoritu státu a bezpečnost portugalského lidu," uvedl prezident Marcelo Rebel de Sousa v reakci na krádež z prostor základny. "Požaduji řádné prošetření celé věci. Je třeba ho udělat bez ohledu na to, koho postihne, nikdo není imunní," dodal.

Premiér ustál všechny výzvy po jeho odvolání

Premiér v reakci na incident musel čelit volání po rezignaci jeho socialistické vlády. Zároveň se rozhádal celý parlament, kdy se socialisté (PS) a středopravá opozice hádala, kdo může za snížení obranného rozpočtu, které mohlo způsobit zanedbání systému dohledu ve vojenských objektech Portugalska. Řešily se i nedostatky infrastrukturní a komunikační, které mimo jiné mohly stát za úmrtími některých občanů při velkých požárech. 

Costa zažil "grilování" i kvůli tomu, že si odjel na dovolenou na španělské Baleáry. "Když se přitíží, tahle vláda zmizí. Panuje zde nedostatek vedení a nedostatek důvěry," hodnotil situaci vůdce opozice Pedro Passos Coelho (PSD). Premiér nicméně všechny výpady ustál, neodvolal ani své ministry vnitra a obrany. Čáru přes rozpočet mu však udělali tři ministerští tajemníci, kteří pod nátlakem rezignovali.

Státní zastupitelství totiž bylo připraveno je začít vyšetřovat kvůli peněžním machinacím v souvislosti s evropským fotbalovým šampionátem ve Francii. Tři státní tajemníci - pro daňové záležitosti, průmysl a zahraničí - přijali vstupenky na fotbalové mistrovství Euro 2016, které byly hrazeny energetickou společností Galp.

I toto socialisté ustáli a lidem tvrdili, za požáry a loupeží mohla  úsporná opatření politiky předchozí vlády vedené Passosem Coelhem. A lidé jim uvěřili. Popularita Costovy vlády je stále na slušných číslech. Costa je zároveň hodnocen jako nejoblíbenější lídr politické strany s podporou 48,9 procent podle průzkumu, který zveřejnil týdeník Expresso. Opoziční Coelho dosahuje obliby kolem 39 procent. Podobné je to se stranickými preferencemi, kdy vládní PS dokonce posílila.

Zkouškou ohněm bude sestavení rozpočtu a komunální volby 

Voliči se nepřesunuli ani ke krajně levicovým koaličním partnerům Costy. Portugalští komunisté (PCP) se těší podpoře 7,6 procenta a strana Levý blok (BE) 8,4 procent. Obě strany tak zaznamenávají neustálý pokles už od října 2015. 

"Zatím jsme nezaznamenali žádný skutečně podstatný dopad na volby, ale zlomový bod by se mohl projevit v dlouhodobém horizontu," uvedl André Azevedo Alves, politický expert na Lisabonské katolické univerzitě v Portugalsku a St. Mary's University v Londýně. "Tragický rozsah požárů a způsob loupeže v Tancose se odrází na státních institucích a může mít korozivní účinek," dodal. "Doteď se zdálo, že se pod touto vládou všechno dařilo, byly jsme nad očekávání, teď se věci zhoršily víc, než se čekalo," doplňuje. 

Costa a jeho PS teď projdou zkouškou ohněm. Portugalsko totiž čekají komunální volby ohlášené na 1. říjen. Strana musí zároveň vyjednat podobu rozpočtu na příští rok společně se svými koaličními partnery. Nejlevicovější členové vlády žádají ústupky a není jasné, zda se podaří dosáhnout kompromisu. Země se tak tak dostala z hospodářského sevření a Levý blok požaduje daňové úlevy pro osoby s nízkým příjmem, snížení důchodového věku a více peněz pro státní úředníky, na důchody a veřejné služby.

Co se týče komunálních voleb, v nich Costa doufá v navýšení počtu vítězných municipalit. PS se chce zaměřit zejména na hlavní město, kde Costa působil jako starosta do roku 2015.

Související

Více souvisejících

portugalsko Požáry v Portugalsku Fotbal

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy