Portugalci čelili několika tragédiím, vláda zatím vše ustála. Vaz ji může zlomit sestavování rozpočtu

Lisabon - Socialistická vláda Antónia Costy překonala katastrofické požáry i ponižující krádež z tamní vojenské základny. Voliči se od vládní strany neodklonili, ba naopak. Klíčové pro udržení levicové vlády bude sestavení rozpočtu na další rok a komunální volby.

Po téměř deseti letech recese a ekonomické stagnace Portugalsko zažívalo relativně klidné časy. Podle serveru Politico se ale následně vše pokazilo. V červnu v Portugalsku skončila úsporná opatření, která zavedla v reakci na ekonomickou krizi v zemi a v eurozóně Evropská unie. Ihned nato se centrální částí země prohnaly smrtící požáry, které si vyžádaly na 64 mrtvých. 

"Portugalským lidem otřásla největší katastrofa za poslední desítky let," pronesl premiér António Costa ve své zprávě o národu před parlamentem. "Ani ne za 24 hodin jsme přešli z úlevy k turbulenci, od uspokojení až po zděšení," dodal. Požáry ale nebyly tím jediným, s čím si Costova vláda musela poradit. 

Portugalsko se může pochlubit fotbalem, hudbou a generálním tajemníkem OSN

Ale nálada v zemi nebyla po celou dobu špatná, Portugalci se stali evropskými fotbalovými šampiony loni v létě, letos následovalo jejich vítězství v soutěži Eurovision Song Contest a malý národ se také od ledna letošního roku může pyšnit generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Po výše zmíněných požárech ale následně zemi zasáhla další rána, když došlo k vloupání do vojenské základy severně od Lisabonu. Skupinka lupičů měla zcizit 44 protitankových raketových zbraní, 150 ručních granátů a 264 výbušnin spolu se stovkami kusů munice. 

Podle spekulací mělo jít o zbraně určené pro účely mezinárodního terorismu nebo organizovaného gangu. Pro Portugalsko to znamenalo ponížení na mezinárodní scéně a hlavně podkopání důvěry ze strany spojenců z NATO.

"Zpochybňuje to prestiž Portugalska, prestiž ozbrojených sil, autoritu státu a bezpečnost portugalského lidu," uvedl prezident Marcelo Rebel de Sousa v reakci na krádež z prostor základny. "Požaduji řádné prošetření celé věci. Je třeba ho udělat bez ohledu na to, koho postihne, nikdo není imunní," dodal.

Premiér ustál všechny výzvy po jeho odvolání

Premiér v reakci na incident musel čelit volání po rezignaci jeho socialistické vlády. Zároveň se rozhádal celý parlament, kdy se socialisté (PS) a středopravá opozice hádala, kdo může za snížení obranného rozpočtu, které mohlo způsobit zanedbání systému dohledu ve vojenských objektech Portugalska. Řešily se i nedostatky infrastrukturní a komunikační, které mimo jiné mohly stát za úmrtími některých občanů při velkých požárech. 

Costa zažil "grilování" i kvůli tomu, že si odjel na dovolenou na španělské Baleáry. "Když se přitíží, tahle vláda zmizí. Panuje zde nedostatek vedení a nedostatek důvěry," hodnotil situaci vůdce opozice Pedro Passos Coelho (PSD). Premiér nicméně všechny výpady ustál, neodvolal ani své ministry vnitra a obrany. Čáru přes rozpočet mu však udělali tři ministerští tajemníci, kteří pod nátlakem rezignovali.

Státní zastupitelství totiž bylo připraveno je začít vyšetřovat kvůli peněžním machinacím v souvislosti s evropským fotbalovým šampionátem ve Francii. Tři státní tajemníci - pro daňové záležitosti, průmysl a zahraničí - přijali vstupenky na fotbalové mistrovství Euro 2016, které byly hrazeny energetickou společností Galp.

I toto socialisté ustáli a lidem tvrdili, za požáry a loupeží mohla  úsporná opatření politiky předchozí vlády vedené Passosem Coelhem. A lidé jim uvěřili. Popularita Costovy vlády je stále na slušných číslech. Costa je zároveň hodnocen jako nejoblíbenější lídr politické strany s podporou 48,9 procent podle průzkumu, který zveřejnil týdeník Expresso. Opoziční Coelho dosahuje obliby kolem 39 procent. Podobné je to se stranickými preferencemi, kdy vládní PS dokonce posílila.

Zkouškou ohněm bude sestavení rozpočtu a komunální volby 

Voliči se nepřesunuli ani ke krajně levicovým koaličním partnerům Costy. Portugalští komunisté (PCP) se těší podpoře 7,6 procenta a strana Levý blok (BE) 8,4 procent. Obě strany tak zaznamenávají neustálý pokles už od října 2015. 

"Zatím jsme nezaznamenali žádný skutečně podstatný dopad na volby, ale zlomový bod by se mohl projevit v dlouhodobém horizontu," uvedl André Azevedo Alves, politický expert na Lisabonské katolické univerzitě v Portugalsku a St. Mary's University v Londýně. "Tragický rozsah požárů a způsob loupeže v Tancose se odrází na státních institucích a může mít korozivní účinek," dodal. "Doteď se zdálo, že se pod touto vládou všechno dařilo, byly jsme nad očekávání, teď se věci zhoršily víc, než se čekalo," doplňuje. 

Costa a jeho PS teď projdou zkouškou ohněm. Portugalsko totiž čekají komunální volby ohlášené na 1. říjen. Strana musí zároveň vyjednat podobu rozpočtu na příští rok společně se svými koaličními partnery. Nejlevicovější členové vlády žádají ústupky a není jasné, zda se podaří dosáhnout kompromisu. Země se tak tak dostala z hospodářského sevření a Levý blok požaduje daňové úlevy pro osoby s nízkým příjmem, snížení důchodového věku a více peněz pro státní úředníky, na důchody a veřejné služby.

Co se týče komunálních voleb, v nich Costa doufá v navýšení počtu vítězných municipalit. PS se chce zaměřit zejména na hlavní město, kde Costa působil jako starosta do roku 2015.

Související

Více souvisejících

portugalsko Požáry v Portugalsku Fotbal

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy