Brigitte Macronová asi nebude mít vlastní rozpočet

Paříž – Jaká je společenská role první dámy Brigitte Macronové? Právě to by měl podle dnešního vyjádření Elysejský palác v nadcházejících dnech upřesnit. Francouzi totiž kritizují návrh zákona pro ustavení zvláštního statusu prezidentovy manželky. 

Petice proti návrhu podepsalo už 270.000 lidí, uvedla dnes agentura AFP, podle které bude návrh stažen.

„Brigitte Macronová má svoji roli, své povinnosti. Chceme transparentnost a dát rámec prostředkům, kterými disponuje," uvedl na twitteru mluvčí vlády Christophe Castaner. Televizní stanici France 2 řekl, že „není řeč o zaměstnání, ale jen o statusu". Její roli má v nejbližších dnech upřesnit zvláštní dokument.Zdůraznil, že Macronová není a ani nebude za svou činnost finančně odměňována a že žádná změna ústavy se nechystá.

Ve Francii byl na začátku tohoto měsíce přijat zákon, který zakazuje ministrům a členům parlamentu zaměstnávat rodinné příslušníky. V současnosti neexistují žádné normy, které by definovaly činnost manželky hlavy státu nebo přidělovaly pro tento účel finance. Macron už během kampaně prohlašoval, že chce první dámě dát „opravdový status" a skoncovat s tímto francouzským „pokrytectvím".

Na protest proti návrhu zákona, který by Macronové přidělil zvláštní status a právo na vlastní rozpočet, vznikla před dvěma týdny na internetu petice. Její autor Thierry Paul Valette míní, že Macronová musí vystačit se stávajícím týmem dvou až tří spolupracovníků, dvou sekretářek a dvou osobních strážců.

Podle ankety společnosti YouGov zveřejněné v květnu si legislativní zakotvení role první dámy nepřeje 68 procent Francouzů.

Související

Více souvisejících

Brigitte Macronová Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy