Atentátník z Hamburku chtěl podle médií útočit kamionem

Berlín - Atentátník z Hamburku, který koncem července jednoho člověka nožem zabil a další zranil, v minulosti zvažoval, že zaútočí kamionem.

Chtěl zabít co nejvíce křesťanů a mladistvých a zemřít jako mučedník, uvedla s odvoláním na přiznání šestadvacetiletého Ahmada A. německá média Süddeutsche Zeitung, NDR a WDR.

Palestinec, který v Německu nedostal azyl, ale nemohl se kvůli chybějícím dokladům vrátit do vlasti, uvedl, že se už od roku 2014 zabýval ideologií takzvaného Islámského státu, i když čin prý nakonec nespáchal v jeho jménu. Vyšetřovatelé zatím nemají důkazy o tom, že by byl s touto teroristickou organizací skutečně v kontaktu. Kontakty zřejmě neměl ani na hamburské salafisty.

Protože chtěl při činu zabít co nejvíce lidí, zvažoval Ahmad A., že zaútočí kamionem po vzoru berlínského atentátníka, který v prosinci na vánočním trhu v německé metropoli zabil 12 lidí a další desítky zranil. Nakonec se ale spontánně rozhodl, že použije nůž, který si vzal v jednom z hamburských obchodů těsně před útokem.

K rozhodnutí zaútočit podle Ahmada A. přispěla i jeho návštěva mešity v den útoku, kde ho podle jeho slov rozrušily informace o střetech mezi muslimy a židy na Chrámové hoře v Jeruzalémě. V přiznání mladý muž také vyjádřil lítost nad tím, že se mu nepodařilo zabít více lidí.

Související

Více souvisejících

útok nožem v supermarketu (Hamburg 28.7.2017) Německo Terorismus teroristické útoky v Německu

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy