Teroristické útoky pomocí nožů se množí, letos tak zahynula i Češka v Egyptě

Helsinky - Při teroristických útocích se kromě výbušnin stále častěji objevují automobily, ale i nože. Od září 2015 bylo atentátů bodnou zbraní spácháno deset. Přinášíme vám jejich přehled.

17. září 2015 (Německo). Islámský radikál z Iráku, který byl pod dohledem německých bezpečnostních úřadů, v Berlíně pobodal policistku. Její kolega útočníka zastřelil. Muž předtím ohrožoval chodce nožem. Deník Die Welt uvedl, že útočník byl hlavním strůjcem nezdařeného atentátu na někdejšího iráckého premiéra Ajáda Alávího během jeho berlínské návštěvy v roce 2004.

5. února 2016 (Německo). Patnáctiletá dívka s marockými kořeny na hlavním nádraží v dolnosaském Hannoveru nožem zaútočila na policistu, kterého vážně zranila. Útok byl považován za první čin ve jménu Islámského státu (IS) na území Německa. Její starší bratr o několik týdnů dříve zaútočil na obchodní centrum v Hannoveru. Hořlavina, kterou naplnil dvojici lahví, se však nevzňala. Oba byli odsouzeni k několikaletým trestům.

13. června 2016 (Francie). V obci Magnanville západně od Paříže francouzský radikál Larossi Abballa zabil 42letého policejního velitele Jeana-Baptistea Salvainga, když ho ve jménu IS několikrát bodl nožem do břicha před jeho domem. Pak se útočník zabarikádoval v policistově domě a držel jako rukojmí jeho 36letou partnerku Jessiku Schneiderovou a jejich syna. Ženu, která také pracovala u policie, poté podřízl. Útočníka zabila a chlapce zachránila zásahová jednotka.

26. července 2016 (Francie). Dva útočníci podřízli v kostele v Saint-Étienne du Rouvray jižně od města Rouen v severní Francii šestaosmdesátiletému knězi hrdlo a zranili další čtyři rukojmí. Poté vyšli před kostel se dvěma jeptiškami a jednou farnicí a křičeli Alláhu akbar. Policie je vzápětí zastřelila.

22. března 2017 (Británie). Pět obětí a desítky zraněných si vyžádaly dva násilné incidenty u budovy britského parlamentu v Londýně. Dvaapadesátiletý atentátník Khalid Masood nejprve najel do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně z auta vystoupil a nožem způsobil smrtelná zranění policistovi. Kromě pěti obětí zemřel po útoku i sám útočník, kterého zabila policie. K útoku se opět přihlásil IS.

3. června 2017 (Británie). Teroristický útok v centru Londýna si vyžádal osm obětí a desítky zraněných. Na mostě London Bridge nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Všechny tři útočníky z automobilu policie zastřelila.

7. června 2017 (Německo). Syřan (27) ubodal v terapeutickém centru pro uprchlíky v západoněmeckém Saarbrückenu psychologa. Ten pomáhal jako spolupracovník Německého Červeného kříže traumatizovaným migrantům. Syřan k němu přišel na konzultace, ale pustil se s ním do hádky a nakonec ho podle policie probodl nožem.

14. července 2017 (Egypt). Na pláži v letovisku Hurgada mladý Egypťan zabil dvě Němky a pobodal další čtyři ženy, mezi nimi i šestatřicetiletou českou turistku, která poté zemřela 27. července v káhirské nemocnici v důsledku multiorgánového selhání.

28. července 2017 (Německo). Jednoho mrtvého a čtyři zraněné si vyžádal útok nožem v supermarketu v severoněmeckém velkoměstě Hamburku. Pachatele policie zadržela na útěku během půl hodiny. Podle magazínu Der Spiegel měl útočník kontakty na islámské fundamentalisty.

18. srpna 2017 (Finsko). Dva mrtvé a šest zraněných si vyžádal útok s nožem ve městě Turku na jihozápadě Finska.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) Teroristické útoky v Egyptě Češka pobodaná v Egyptě (14.7.2017 Hurgháda)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy