V Barceloně demonstrovalo půl milionu lidí proti terorismu

Barcelona - Statisíce lidí přišly na dnešní demonstraci v Barceloně proti terorismu. Akce pořádaná pod heslem Nemám strach je reakcí na teroristické útoky s 15 oběťmi a více než 120 zraněnými z minulého týdne.

Policie odhadla počet demonstrujících na půl milionu. Shromáždění v metropoli autonomního Katalánska bylo reakcí na útoky islamistů, které si minulý týden vyžádaly 15 obětí a 126 zraněných. Demonstrace se zúčastnil také španělský král Felipe VI. Podle agentury AFP tak panovník učinil zcela výjimečně, vůbec poprvé od obnovení monarchie v 1975.

"Naplňme ulice mírem a svobodou," vybídla radnice druhého největšího španělského města po atentátech spáchaných v Barceloně a v nedalekém letovisku Cambrils 17. a 18. srpna. K útokům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Podle úřadů 22 zraněných dosud zůstává v nemocnicích a šest z nich je v kritickém stavu.

První řady průvodu za obřím transparentem "No tinc por" (katalánsky Nemám strach) byly na přání radnice vyhrazeny představitelům složek, které se od prvního okamžiku staraly o oběti: policistům, hasičům, zdravotníkům, taxikářům, obchodníkům i obyvatelům barcelonské třídy La Rambla, kde došlo k hlavnímu útoku. Stovky dobrovolníků dnes lidem rozdaly desetitisíce květů darovaných místními květináři v barvách města: 50.000 červených, 10.000 žlutých a 10.000 bílých růží.

Vedle krále se demonstrace zúčastnil i premiér konzervativní vlády Mariano Rajoy a další španělští politici.

"Nejlepší odpovědí je mír" a také "Ne islamofobii" bylo možné číst na transparentech. V davu bylo vidět i ženy a muže v typickém muslimském oblečení, a to i v bezprostřední blízkosti panovníka a ministerského předsedy. Heslo "Nemám strach" znělo i v arabštině.

Demonstrace měla ukázat jednotu Španělska vůči terorismu, v průvodu však převládaly katalánské vlajky. Z davu zazněly i kritické výkřiky a pískot na adresu krále, mimo jiné za jeho podporu exportu zbraní do Saúdské Arábie.

V čele Katalánska stojí separatisté, toužící odtrhnout region od Španělska. Ačkoli mezi ústřední vládou a regionálním vedením panují rozpory, barcelonská manifestace měla být příležitostí uzavřít příměří, poznamenala agentura AFP. Dodala, že nedaleko od Rajoye kráčel šéf katalánské vlády Carles Puigdemont, odhodlaný uspořádat 1. října referendum o sebeurčení, a to navzdory nesouhlasu Madridu.

Rajoy, který bývá často obviňován z přilévání oleje do ohně katalánského sporu, v předvečer demonstrace hovořil o lásce ke Katalánsku a k Barceloně a chválil katalánskou policii, která do sta hodin od atentátu dokázala zneškodnit celou teroristickou buňku.

Související

Více souvisejících

Španělsko Demonstrace ve Španělsku teroristický útok v Cambrils (Španělsko 18.8.2017)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Aktualizováno před 7 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 22 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?

Ačkoli je pro lidi s trestním záznamem na Floridě obvykle obtížné znovu získat právo volit, bývalý prezident Donald Trump dnes při hlasování žádné problémy mít nebude. Upozornil na to CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy