20 let od smrti Diany: Proč ji lidé milovali a jaká byla v soukromí?

Dnes uplynulo 20 let od smrti britské princezny Diany, která zemřela při automobilové nehodě v jednom z pařížských tunelů. Ani po takové době ale nepřestává britská princezna z lidu fascinovat svým příběhem. Navenek viditelná image soucitu, laskavosti a půvabu ukrývala ženu s psychickými problémy, kterou sice miloval celý svět, královská rodina ji ale nemohla vystát.

Diana pocházela ze šlechtické rodiny, narodila se 1. července 1961 v Sandrighamu ve východní Anglii. Když jí bylo osm, rodiče se rozvedli a Dianu spolu s bratrem a dvěma sestrami svěřili do otcovy péče. Studovala na školách v Anglii a ve Švýcarsku, ale v učení nevynikala. Po studiích pracovala jako chůva, vychovatelka a učitelka v mateřské škole.

V roce 1980 navázala vztah s následníkem trůnu princem Charlesem. Ten měl předtím několik přítelkyň, ale nejlépe se cítil s bezprostřední a vtipnou Camillou. Pro královský dvůr se však lépe hodila právě mladá, hezká a milá Diana. Princ ji zanedlouho požádal o ruku, a 29. července 1981 se vzali. Pohádkově krásnou princeznu mávající ve svatebních šatech na schodech londýnské katedrály svatého Pavla sledovaly v televizi tři čtvrtě miliardy diváků.

První syn William se jim narodil v červnu 1982, druhý Harry v září 1984. Tou dobou však už manželský pár procházel krizí, která vyústila odlukou v roce 1992 a nakonec rozvodem 28. srpna 1996.

V srpnu 1997 se v tisku objevily první zmínky o vztahu Diany s egyptským milionářem Dodim Al Fayedem. A osudného 31. srpna 1997 s ním v Paříži nasedla do auta, jehož opilý řidič se snažil uniknout dotěrným fotografům a ve veliké rychlosti narazil do mostního pilíře.

Tragická smrt zastihla Dianu na vrcholu sil a ve stejném věku jako Marilyn Monroeovou. Ne nadarmo zpíval na jejím pohřbu její blízký přítel, zpěvák Elton John, píseň Svíce ve větru, upravenou verzi songu, který věnoval původně právě Marilyn.

Diana je po 20 letech prezentována jako hysterka

Spisovatelka Sally Bedell Smithová vydala knihu pod názvem Prince Charles: The Passions and Paradoxes of an Improbable Life, kde dává dohromady obrázek toho, co se odehrávalo za zdmi královského sídla. Uvádí, že manželství Charlese a Diany bylo předem odsouzeno k zániku. Princ Charles si ji původně vzít nechtěl a učinil tak pouze proto, že mu jeho otec vyhrožoval. Pokud by se totiž neoženil, utrpěla by tím pověst celé královské rodiny. 

On sám do ní ale zamilovaný nebyl a i když navenek vypadali spokojeně a šťastně, šlo pouze o přetvářku. Kniha autorky Smithové s odkazem na rodinnou známou uvádí, že Charles byl do svatby dotlačen psychickou šikanou ze strany otce, ačkoliv se sám vůbec ženit nechtěl.

Dalším důvodem, kvůli kterému si princ Charles Dianu odmítal vzít, byla láska k jiné ženě. Camilla Parkerová, jak se dívka jmenovala, ale podle autorky nebyla pro kralování dostatečně vhodná, a proto byl Charles přinucen vzít si učitelku z mateřské školky. Camilla byla dcerou britského armádního důstojníka a Charles se s ní cítil tak, jako s žádnou jinou ženou. O to větší šok muselo být, když zjistil, jaká je Diana v soukromí. Charlesovi se totiž nejen posmívala, ale dokonce mu údajně i sprostě nadávala a uchylovala se k i fyzickému násilí. Charlese tak měla bít například během jeho modliteb.

S dalším svědectvím přišel výše zmíněný spisovatel Andrew Morton, kterému se svěřovala sama princezna pod podmínkou, že jejich setkání zůstane tajné. Kniha, která z těchto sezení vzešla, byla nazvána Diana: Její pravdivý příběh a vyvolala pořádný poprask. Teď se navíc Morton rozhodl zveřejnit přepisy jejich rozhovorů nahraných na kazety.

Diana na nich například uvádí, že noc před svatbou měla hodně zlý záchvat bulimie. "Snědla jsem všechno, co jsem našla, což pobavilo mou sestru Jane, která se mnou bydlela v Clarence House. Nikdo nerozuměl tomu, co se děje, bylo to přísně tajné,“ uvedla.

Po svatbě se prý její bulimie dramaticky zhoršila. „Vzpomínám si, že jsem si na líbánkách mohla vyplakat oči. Byla jsem tak hrozně unavená, ze všech možných důvodů. Mé sny byly otřesné. V noci se mi zdálo celou dobu o Camille. Byla jsem jí úplně posedlá," říká Diana.

Jen o pár měsíců později si prý na ni všichni ukazovali a říkali, jak strašně je hubená a že ji vylézají kosti. „V říjnu jsem byla ve velmi špatném stavu. Byla jsem v takové depresi a snažila jsem se řezat zápěstí žiletkami. Pršelo a pršelo a pršelo. Vrátili jsme se do Londýna, abychom vyhledali léčbu,“ přiznala otevřeně s tím, že ji vyšetřovali analytici i psychiatři, kteří jí dávali vysoké dávky valia a dalších léků.

Nová svědectví o Dianě přinesla spisovatelka Penny Junorová. Ta se ve své knize Vévodkyně staví na stranu Charlese a Camilly a Dianu nijak nešetří. Otevřeně o ní hovoří jako o nevychované, hloupé a naivní dívence, která nezvládla manželství s budoucím králem.

"Diana nebyla žádná oběť ani blázen. Velmi rychle pochopila, jak se manželovi pomstít prostřednictvím médií, a to udělala. Přízeň mužů jí lichotila. Její pěkná a milá tvář je okamžitě pobláznila, i můj otec, vlivný editor, se jí nechal omámit. Byla to koketa a svůj vliv na muže šikovně využívala, "píše Junorová.

Camilla podle ní byla po všech stránkách lepší. Byla skvělá, zralá žena, která měla svůj život pevně v rukou a žila pro rodinu. Problém byl ale v tom, že Dianu měla ráda královna. Byla totiž vnučkou její staré přítelkyně Lady Fermoyové. "Lady dobře věděla, že její vnučka je komplikovanější, než se zdá, a že by měla Charlese varovat. Ale mlčela, protože to bylo to nejlepší pro rodinu," píše Junorová. "V roce 1993, měsíc před svou smrtí, se ale Fermoyová omluvila královně a Charlesovi, že je před Dianou nevarovala. Řekla jim, že Diana je nečestná a problémová dívka."

Její kniha se také shoduje s výše uvedenými tvrzeními v době, kdy měli Diana a Charles po svatbě. Diana totiž princi udělala ostudu už na svatební cestě na lodi Britannia. Rozčilovalo ji, že si čte a maluje, místo toho, aby ji nosil v náručí. Jednou, když strávil na palubě půl hodiny, zničila v jejich kajutě všechny jeho obrazy. A když konečně dorazili do sídla, kde měli strávit líbánky, Diana dostala hysterický záchvat. "Šest hodin vřískala, kopala do nábytku a třískala věcmi o zem," popisuje Junorová.

"Diana se začala radikálně měnit. Už nebyla hodná holčička, ale náladová, umíněná a nepředvídatelná. Záchvaty hněvu, hysterické brečení. Žárlila na všechny, dokonce i na královnu. Myslela si, že s Charlesem se baví o ní, za jejími zády. Kdo mohl tehdy tušit, že jsou to jen příznaky její nemoci - bulimie," píše dále Junorová, čímž se její popis opět shoduje s jinými spisovateli.

Jak si Britové Dianu připomínají?

Blížící se výročí se projevilo nejen záplavou speciálních vydání v novinových stáncích a neodvysílaných dokumentů v televizi a rádiu, ale také debatou, jaká byla Diana doopravdy a jak její smrt monarchii i celou zemi změnila.

I dvě desítky let po smrti zůstává Diana podle průzkumů veřejného mínění u Britů oblíbenější než její někdejší choť, princ Charles, se kterým se po nevydařeném manželství bez lásky rozvedla v roce 1996. Současná mladá generace sice chápe fascinaci princeznou, sama už ji ale necítí.

"Diana je na lidovém piedestalu. Potkal ji stejně tragický osud jako monackou kněžnu Grace Kellyovou nebo belgickou královnu Astrid. Je současně univerzální hvězdou, obětovanou princeznou, hrdinkou proti své vůli v pohádce, která špatně skončila,” řekl agentuře AFP specialista na korunované hlavy Stéphane Bern.

Více než vzezření někdejší módní ikony si lidé podle komentátorů dnes vybaví nečekanou Dianinu proměnu z nevinné mladé dívky, snící o šarmantním princi, v nezávislou ženu.

Po Dianině smrti ve francouzské metropoli po boku jejího přítele Dodiho Al-Fayeda hrozilo královské rodině, že ztratí loajalitu a důvěru Britů i kvůli chladné a pozdní reakci na princeznino úmrtí. Dnes je monarchie patrně nejpopulárnější institucí veřejného života. Toto pozoruhodné znovuzrození je nejspíš nejvýznamnějším Dianiným dědictvím, shodují se pozorovatelé. Její synové, dnes pětatřicetiletý William a o tři roky mladší Harry, totiž zdědili Dianinu empatii, lidskost a otevřenost.

Nedávná anketa institutu ICM ukázala, že většina Britů (51 procent) by raději viděla na královském trůně prince Williama než jeho otce a následníka Charlese. Podle ankety agentury YouGov si jen třetina Britů (36 procent) myslí, že bývalý Dianin manžel je pro monarchii užitečný. Jeho milenka z dob sňatku s Dianou a nyní manželka Camilla Parkerová-Bowlesová si vede ještě hůře. Jen 14 procent Britů se domnívá, že by se měla stát královnou, pokud Charles jednoho dne vystřídá současnou panovnici Alžbětu II.

Zatímco lady Diana Spencerová a princ Charles se podle princezniných slov potkali před svatbou v roce 1981 jen 13krát, další generace královské rodiny už není omezována ve výběru partnera: princ William si tak mohl dopřát celých osm let, než pojal za manželku neurozenou Catherine Middletonovou. Ta si už jistě nedělala iluze a byla si vědoma toho, že součástí její nové role budou mnohdy ubíjející oficiální povinnosti a život celebrity pod drobnohledem. Partnerkou prince Harryho je americká herečka Meghan Markleová.

Výročí úmrtí Diany v pouhých 36 letech si Britové připomínají například výstavou jejích osobních věcí v Buckinghamském paláci nebo několika humanitárními akcemi pro děti. Její synové objednali sochu, která bude později tento rok vztyčena u Kensingtonského paláce. V místě Dianina někdejšího bydliště na západě Londýna už byla na její památku zřízena takzvaná Bílá zahrada, která bývá pro veřejnost otevřena v jarních a letních měsících. Princové William a Harry by do ní měli zavítat ve středu v doprovodu zástupců humanitárních organizací, které Diana podporovala.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Lady Diana Princezna Diana úmrtí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy