Uprchlíci skončí na ulici. Azylový status jim bezpečí nezajistí

Londýn - Získat azyl je cílem většiny uprchlíků. Znamená to, že získají právní ochranu a nemusí se obávat nucené deportace zpět do země, kde jim hrozí násilí, perzekuce či smrt. Jenže ti, kteří získají legálně azyl ve Velké Británii, musí čelit mnoha nástrahám kvůli nedostatečnému systému a většina z nich skončí na ulici bez pomoci.

Průzkum v minulých letech odhalil vysoký počet bezdomovectví mezi těmi, kteří věřili, že získáním statusu uprchlíka bude konec jejich nočním můrám. Místo toho jim po udělení ochrany vznikly větší potíže. "Způsob, jakým systém v současnosti funguje, nepochybně vede k nárůstů lidí na ulicích, i když tomu tak být nemusí," tvrdí Lisa Doyleová z Rady pro uprchlíky.

Rozhovory s lidmi ukázaly, že většina musela po získání azylu přespávat na lavičkách nebo na ulici. Docházelo k opožděním při vydávání dokladů, které jsou nezbytné pro otevření bankovního účtu. Bez toho se nemůžou legálně ucházet o práci a hledat si bydlení. Vláda tak čelí kritice, že sice poskytnou právní ochranu, ale lidi ponechávají bez útočiště.

Špatné ubytovací podmínky vyvolávají u lidí úzkosti. "Nechci ani pamatovat na to, co se stalo, když mi byl udělen azyl. Bylo to hrozně chaotické," řekl jeden uprchlík, který se měl pokusit několikrát o sebevraždu. Pokud bydlíte v ubytovacím zařízení pro migranty, pak máte po získání azylu 28 dní na to, abyste dům opustili. Během čtyř týdnů vám taky přestane chodit finanční podpora.

Krušné chvíle si musel zažít i Franklin, kterému byl schválen azyl téměř okamžitě. Jenže kvůli pravopisné chybě v dokladech musel čekat týdny, než úřad učinil nápravu. Mezitím musel opustit vládní ubytovnu a přespávat, kde se dalo, dokud se ho neujala místní charita. "Je běžnou situací, že azylanti prožívají na začátku bídu," řekl Fabio Apollonio z Červeného kříže. Organizace od začátku roku poskytna útočiště už přes 1900 migrantů, většina se na ulici octla kvůli pomalému administrativnímu procesu nebo chybám v systému.

Problémem je i to, jak fungují banky ve Velké Británii. Někteří neuznávají doklady azylanta, jiné odmítnou otevřít účet kvůli tomu, že lidem chybí adresa ubytování, když žádné nemají. Vláda přislíbila revizi pilotního projektu, žádné kroky ovšem ještě nepodnikla.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Velká Británie Doklady

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy