Volební kampaň v Rakousku vstupuje do horké fáze. Prezident chce proevropskou vládu

Vídeň - Předčasné volby do rakouské Národní rady se uskuteční 15. října a kampaň tento týden vstupuje do horké fáze. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen bude trvat na tom, aby byl nový kabinet proevropský.

Prezident se však výslovně nevyjádřil k tomu, zda jako součást příští vládní koalice vylučuje euroskeptickou a protiimigrační Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ).

Van der Bellen, exšéf rakouských Zelených, loni v prezidentských volbách coby proevropský kandidát porazil svého oponenta z FPÖ Norberta Hofera.

FPÖ loni potěšilo například rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii, ale později svou kritiku zmírnilo, když průzkumy jasně ukázaly, že jasná většina Rakušanů si přeje setrvání země v EU, poznamenala dnes agentura Reuters.

"Rakousko má i v budoucnu zůstat zemí v srdci Evropy, v srdci Evropské unie," prohlásil Van der Bellen ve svém dnešním projevu. Na dotaz, zda by bránil vstupu FPÖ do vlády, pak rakouský prezident odpověděl nepřímo a obecně. "Vždycky jsem jasně říkal, a za tím si stojím, a i dnes jsem myslím jasně řekl, že největší důraz kladu na to, aby mělo Rakousko proevropskou vládu," prohlásil.

Van der Bellen už dříve řekl, že by se bránil jmenování šéfa FPÖ Heinze-Christiana Stracheho kancléřem, pokud by jeho strana vyhrála volby.

Vítězství FPÖ je nyní velmi nepravděpodobné, protože jasným favoritem voleb jsou lidovci (ÖVP) ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Druhé místo průzkumy slibují buď sociálním demokratům (SPÖ), nebo FPÖ.

Související

Více souvisejících

Alexander Van der Bellen Rakousko volby v Rakousku Svobodná strana Rakouska (FPÖ) Sebastian Kurz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy