Nezávislost Katalánska: Proč se chtějí oddělit od Španělska?

Barcelona - Tři týdny před plánovaným referendem, který by mohl rozhodnout o ukončení 500 let staré politické unie, se ani španělská či katalánská vláda nechtějí zabývat argumenty pro a proti. Místo toho se soustředí na to, zda vůbec mají Katalánci právo na vystoupení.

Obyčejní lidé se ale rádi pobaví o svých nesnázích, které je vedou k oddělení. V pondělí vyšly statisícové davy do ulic Barcelony, aby oslavily Den Katalánska. Každý z místních nacionalistů byl velmi ochotný zodpovídat na dotazy novinářů. Katalánský prezident Carles Puigdemont, podporovaný separatistickou většinou v krajském shromáždění, slíbil, že referendum se 1. října uskuteční, i když španělský ústavní soud zneplatnil zákon o oddělení Katalánska.

Puigdemont je oblíbený ani ne proto, že podporuje nezávislost, jeho kampaň je převážně zaměřená na to, že lidi by měli mít právo si rozhodnout o vlastní budoucnosti. Madridští politici oproti tomu neustále hledají právní argumenty a předseda vlády Mariano Rajoy tvrdí, že udělá, co bude potřeba, aby hlasování zabránil.

"Chci spravedlivou sociální zemi, a nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je opustit Španělsko," tvrdí dvaadvacetiletý Marc Becat, který pracuje jako obchodník. jeho přání však brzdí řada zákonů. Puigdemont a další úředníci čelí řadě vyšetřování související s uspořádáním hlasování, pokud budou obviněni z protizákonného jednání, mohli by dostat trest odnětí svobody.

O důvodech, proč mnoho Katalánců si přeje nezávislost, se přitom politické debaty nevedou. Výzkum mezi příznivce ukázal, že 26 procent si přeje větší autonomii, 23 procent si myslí, že země by na tom byla lépe a 19 procent lidí by rádo vidělo nový model řízení země. Podle statistických dat žije v Katalánsku 16 procent obyvatel Španělska, ale zdejší ekonomika vytváří až 20 procent HDP celé země.

"Všechny peníze a daně, které plynou do Madridu, zůstanou v nezávislém Katalánsku," uvedla Ana Martí Benavente, 78letá důchodkyně. "Jako kdyby se dospělý syn chtěl odstěhovat z rodiny, kterou živí. Rodiče samozřejmě nebudou chtít, aby odešel." Další senior a vystudovaný inženýr se domnívá, že oddělením by se mohlo Katalánsko dostat na úroveň Švýcarska.

Separatisté poukazují na to, že lidi rozlišují mezi katalánskými a španělskými kořeny. Místní mají jinou mentalitu i kulturu než zbytek země, mají svůj vlastní jazyk, který by si přáli zachovat. Mezi mladými však převažuje kritika a nenávist vůči současné příliš konzervativní vládě. Mnozí jsou také pohoršení nad tím, že svět se nijak nezajímá o to, když milionům lidí není dovoleno využít svého hlasovacího práva.

Samotné Katalánsko je ale v otázce rozdělení. Vedení města v Barceloně oznámilo, že neposkytne své městské prostory pro hlasování, protože to prozatím stále odporuje zákonům. Nedávné průzkumy také ukazují, že v řadách samotných Katalánců má větší podporu setrvání v rámci Španělska.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko referendum

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 3 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody

Otázka, zda Spojené státy opět vystoupí z Pařížské dohody, je znovu aktuální vzhledem k možnému návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Přestože je tento scénář znepokojivý, historie naznačuje, že by jeho dopad mohl být zvládnutelný, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy