Barcelona - Tři týdny před plánovaným referendem, který by mohl rozhodnout o ukončení 500 let staré politické unie, se ani španělská či katalánská vláda nechtějí zabývat argumenty pro a proti. Místo toho se soustředí na to, zda vůbec mají Katalánci právo na vystoupení.
Obyčejní lidé se ale rádi pobaví o svých nesnázích, které je vedou k oddělení. V pondělí vyšly statisícové davy do ulic Barcelony, aby oslavily Den Katalánska. Každý z místních nacionalistů byl velmi ochotný zodpovídat na dotazy novinářů. Katalánský prezident Carles Puigdemont, podporovaný separatistickou většinou v krajském shromáždění, slíbil, že referendum se 1. října uskuteční, i když španělský ústavní soud zneplatnil zákon o oddělení Katalánska.
Puigdemont je oblíbený ani ne proto, že podporuje nezávislost, jeho kampaň je převážně zaměřená na to, že lidi by měli mít právo si rozhodnout o vlastní budoucnosti. Madridští politici oproti tomu neustále hledají právní argumenty a předseda vlády Mariano Rajoy tvrdí, že udělá, co bude potřeba, aby hlasování zabránil.
"Chci spravedlivou sociální zemi, a nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je opustit Španělsko," tvrdí dvaadvacetiletý Marc Becat, který pracuje jako obchodník. jeho přání však brzdí řada zákonů. Puigdemont a další úředníci čelí řadě vyšetřování související s uspořádáním hlasování, pokud budou obviněni z protizákonného jednání, mohli by dostat trest odnětí svobody.
O důvodech, proč mnoho Katalánců si přeje nezávislost, se přitom politické debaty nevedou. Výzkum mezi příznivce ukázal, že 26 procent si přeje větší autonomii, 23 procent si myslí, že země by na tom byla lépe a 19 procent lidí by rádo vidělo nový model řízení země. Podle statistických dat žije v Katalánsku 16 procent obyvatel Španělska, ale zdejší ekonomika vytváří až 20 procent HDP celé země.
"Všechny peníze a daně, které plynou do Madridu, zůstanou v nezávislém Katalánsku," uvedla Ana Martí Benavente, 78letá důchodkyně. "Jako kdyby se dospělý syn chtěl odstěhovat z rodiny, kterou živí. Rodiče samozřejmě nebudou chtít, aby odešel." Další senior a vystudovaný inženýr se domnívá, že oddělením by se mohlo Katalánsko dostat na úroveň Švýcarska.
Separatisté poukazují na to, že lidi rozlišují mezi katalánskými a španělskými kořeny. Místní mají jinou mentalitu i kulturu než zbytek země, mají svůj vlastní jazyk, který by si přáli zachovat. Mezi mladými však převažuje kritika a nenávist vůči současné příliš konzervativní vládě. Mnozí jsou také pohoršení nad tím, že svět se nijak nezajímá o to, když milionům lidí není dovoleno využít svého hlasovacího práva.
Samotné Katalánsko je ale v otázce rozdělení. Vedení města v Barceloně oznámilo, že neposkytne své městské prostory pro hlasování, protože to prozatím stále odporuje zákonům. Nedávné průzkumy také ukazují, že v řadách samotných Katalánců má větší podporu setrvání v rámci Španělska.
Související
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Španělsko , Katalánsko , referendum
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 1 hodinou
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 2 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 3 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 4 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 5 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 6 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 7 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Otázka, zda Spojené státy opět vystoupí z Pařížské dohody, je znovu aktuální vzhledem k možnému návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Přestože je tento scénář znepokojivý, historie naznačuje, že by jeho dopad mohl být zvládnutelný, uvedl server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák