Kolik zaplatí uprchlík za cestu do Evropy na luxusní jachtě?

Palermo - Cesta přes Středozemní moře je obtížná a někdy končí i smrtí. Zámožnější uprchlíci si můžou však připlatit za trochu luxusu. Soukromé jachty nabízejí komfort při cestování, méně přeplněné lodě a tím i vyšší bezpečnost. A cena? V přepočtu více než 200 tisíc za osobu.

Pětatřicetiletý Ukrajinec Andrej byl nedávno propuštěn z vězení. Odseděl si roční trest za to, že pašoval migranty přes moře. Jeho soukromá jachta je momentálně zabavená a pod dohledem italských policistů. Než ho chytili, pomohl asi 30 uprchlíkům dostat se k evropským břehům. Podle vlastních slov dostal od každého více než 8000 eur.

"Viděl jsem syrské doktory, afghánské právníky a magistry či irácké profesory, ale i celebrity," řekl Carlo Parini, místní šéf policie. Andrejova malá jachta je v porovnání s otlučenými rybářskými loděmi pořád větším luxusem a představuje i menší bezpečnostní riziko. Je známo, že některé rodiny zaplatily skoro 100 tisíc eur, aby se dostaly z Blízkého východu.

Svědci uvádějí, že ti, kteří připlavou na jachtách, jsou vždy čistí a elegantně oblečení. V rukou drží malé luxusní kožené kufříky či drahé značkové kabelky. Poté, co se přihlásí příslušným úřadům, se vydávají na večeři do místních restaurací. K sicilským břehům se na jachtách nejčastěji odplouvá z Turecka a jedná se o bohatší uprchlíky, kteří se nebojí připlatit si větší komfort na cestách.

Celkem od počátku roku dorazilo k sicilským břehům 120 tisíc ilegálních migrantů, jachty přepravily asi přes 800 movitějších zákazníků. Podle Pariniho bude číslo ale vyšší, protože ne všechna soukromá plavidla zastaví u Sicílie, některá jedou dál. Policie se snaží jachty zastavit dřív, než je u břehu opustí migranti, poté plují zpět do Turecka, kde je o jejich služby stále velký zájem.

Italské autority věří, že luxusní obchod kontrolují zejména gangy z Turecka ve spolupráci s Ukrajinci. Většina lodí pluje pod americkou či tureckou vlajkou, ale kapitáni jsou skoro vždy ukrajinského původu. Andrej novinářům řekl, že odešel ze své rodné země, aby se vyhnul povinné vojenské službě. Potřeboval se však nějak uživit a shodou okolností uměl řídit lodě. Své zaměstnavatele popisoval jako Turky.

Policie hlásí nárůst využívání rychlých menších motorových lodí, které jsou schopné přepravit migranty k italským břehům během čtyř hodin. Vejde se na ně méně lidí, ale každý cestující musí zaplatit minimálně 2000 euro, za jednu plavbu si pašeráci přijdou na 50 tisíc eur. Některá plavidla jsou dokonce rychlejší než lodě pobřežních hlídek. Itálie letos zavedla opatření, která účinně snížila příliv migrantů do Evropy, ale proces se nepodařilo zastavit úplně.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci peníze Itálie lodě, jachty, plavidla

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Jaro

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let

V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem. 

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy