Evropu čeká Den D? Volby v Německu jsou za dveřmi

Berlín - Předvolební průzkumy fandí Angele Merkelové, vypadá to, že již tento víkend obhájí své čtvrté volební období. Jenom vítězství však o budoucnosti nerozhodne, ve hře jsou i další faktory, které můžou pozměnit směřování německé politiky.

První zásadní věcí je koalice. Současnou velkou koalici tvoří Křesťanskodemokratická unie (CDU) a její sesterská Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) společně s Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD). Jenže Angela Merkelová (CDU) a Martin Schulz (SPD) jsou nyní rivalové a není jasné, zda spolu budou chtít spolupracovat i v budoucnosti.

Kromě toho bude důležitý i volební výsledek SPD. Strana již několikrát naznačila, že v opozici být nechce, a předvolební průzkumy jí předpovídají 20 až 23 procent. To je oproti CDU docela málo a s vítězstvím SPD se už nepočítá, přesto tříprocentní nejasnost může mít vliv na koalici. Pokud sociální demokraté získají méně jak 20 procent, může to sloužit jako záminka pro Merkelovou, jak dát najevo, že strana již není významná.

Voliči si budou muset taky vyjasnit své stanovisko vůči Alternativě pro Německo (AfD), pro kterou průzkumy představují horskou dráhu. Občas stěží prolomí pětiprocentní hranici, jindy má zase šanci stát se třetí největší stranou ve Sněmu. Kolik hlasů a mandátu nakonec získá může ovlivnit budoucí vládní strategii vůči uprchlíkům a žadatelům o azyl.

Očekává se i návrat Svobodné demokratické strany (FDP), která v minulosti byla v koalici jak s CDU, tak i s SPD. V minulých volbách však strana získala jen 4,8 procent a nepřekročila tak uzavírací klauzuli a skončila bez mandátů. Předseda Christian Lindner prohlásil, že pokud mají jít do vlády, tak jedině pod podmínkou, že získají ministerstvo financí. To však dělá vrásky Francouzům, kteří jsou nejsilnějším německým partnerem v Evropě.

V neposlední řadě si je třeba i uvědomit, že roztržka mezi CDU a CSU přetrvává, i když strany kandidují společně. Největším kritikem Merkelové za její vítací politiku byl Horst Seehofer, předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska . CSU je v Bavorsku nesmírně populární, strana zde vládne bez koaličního partnera už prakticky od poválečných dob.

Pro Merkelovou je soudržnost s CSU zásadní, bez toho nikdy nezískají 35 procent hlasů, jak jim nyní předpovídají předvolební průzkumy. Kancléřka však čelí kritice z vlastního tábora a pokud se strany znovu nesjednotí, může to být konec Velké koalici.

Související

Více souvisejících

Volby v Německu koaliční vyjednávání Angela Merkelová Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy