Opravdu se Španělsko rozdělí? Referendum mohlo být úplně k ničemu

Barcelona - V roce 1932 vystoupil ve španělském parlamentu filozof a esejista José Ortega y Gasset, který o Katánsku řekl: "Problém, který je neřešitelný, můžeme se s tím jenom smířit." A jeho slova platí dodnes. Katalánská nezávislost se v zemi řeší už po dlouhá desetiletí a ani teď to nevypadá, že by konečně mohla vzniknout oboustranná dohoda.

Regionální vláda a příznivci odtržení uspořádali 1. října referendum a s velkou slávou hlásí, že až 90 procent hlasujících se vyslovilo pro nezávislost. Jenže to ani zdaleka neznamená, že k rozdělení dojde. Novému autonomnímu státu totiž chybí legální podklady. Referendum proběhlo v rozporu se španělským ústavním soudem a ústavou z roku 1978, ve které se píše o "nerozlučitelné jednotě španělského národa" a "společnou a nedělitelnou zemi všech Španělů".

Samotný katalánský referendový zákon schválený 6. září obsahuje spoustu právních nepřesností. Například nestanovil minimální hranici hlasů, což teoreticky znamená, že vyhlášení nezávislosti může vyvolat i naprostá menšina separatistů. Pokud srovnáme katalánské referendum s ostatními hlasování o nezávislosti v demokraticky fungujících státech, pak zjistíme, že zde chybí veškeré právní opodstatnění.

Když Quebec hlasoval o oddělení z Kanady v roce 1995 a když Skotsko v roce 2014 se rozhodovalo o odchodu z Velké Británie, v obou případech k tomu došlo za podpory centrální vlády. Když Pobaltské státy vyhlásily nezávislost na Sovětském svazu v letech 1990-1991, učinily tak na základě toho, že bylo prokazatelné, že o svou autonomii a svobodu přišly v 40. letech 19. století. Žádný z těchto případů se nedá uplatnit na současné Katalánsko.

Samotné referendum, byť s příznivým výsledkem, nebyl nejlepším krokem pro separatisty. I když si potvrdili, že vůle lidu je na jejich straně, skutečné problémy teprve začínají. Jedinou možnou cestou je nyní dialog mezi centrální a regionální vládou. Katalánci možná volají po nezávislosti, ale sami nemají vymyšlený scénář, jak by k tomu mělo dojít, případně jaké bude jejích směřování do budoucna.

Související

Více souvisejících

Katalánsko referendum Španělsko

Aktuálně se děje

před 30 minutami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech

Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy