Barcelona - Nedělní referendum v Katalánsku bylo hlavně ve znamení násilí, fotky policistů ve střetu s voliči nebo zprávy o zraněných obletěly celý svět. Neméně zajímavé jsou i fakta o samotné přípravě a průběhu hlasování, jeden z dobrovolníků, který si přál zůstat v anonymitě, novinářům vylíčil, jak opatrní a tajnůstkářští museli několik týdnů být.
Referendum se připravovalo dlouho a některé věcí byly drženy v tajnosti ještě předtím, než španělský ústavní soud rozhodl o tom, že katalánský zákon o hlasování je neplatný. Tehdy pak začalo být jasné, že událost se neobejde bez násilí. Dobrovolník pod pseudonymem Alex popsal, jak docházelo k utajovaným setkáním.
"Poprvé mi organizátoři volali před třemi měsíci, věděli předem, že jim pomůžu," vypráví mladý muž. Brzy však místo telefonátů začal dostávat elektronické zprávy, prý z obav ohledně odposlechu. "Nejdřív jsme používali WhatsApp, ale jeho bezpečnost se neukázala být moc vysoká, proto jsme přešli na zašifrované programy, jako je Telegram nebo Signal."Poprvé se setkal se všemi zúčastněnými tři dny před referendem.
Poznával tam známé tváře i přátelé, o kterých neměl tušení, že jsou taky zapletení. "Všichni byli velcí tajnůstkáři, nedalo se odhadnout, kdo na čem pracuje," řekl Alex. Na poslední chvíli jim rozdali volební urny, které byly rozdělené na části. "Někdo měl víka, jiný plastový nádoby. Drželi jsme je odděleně, protože je policie mohla u někoho najít celé a zabavit je."
Z noci ze soboty na neděli pak s jinými dobrovolníky přespával ve škole, kde mělo k hlasování dojít. "Všichni jsme zalezli do spacáků a pozdě v noci jsem dostal najednou telefonát. Naše hlasovací místnost se zničehonic změnila na jinou školu a museli jsme to všechno přestěhovat," popisuje Alex. První voliči se u školy objevili již před východem slunce a brzo ráno se začala tvořit dlouhá fronta.
Bylo to taky ve chvíli, kdy se na Twitteru, Facebooku a dalších sociálních sítí začaly objevovat první zprávy a fotografie o násilnostech ze strany španělských policistů. "Ve škole byla moje rodina, měl jsem vážný strach. Bál jsem se o ty lidi, kteří tam čekali, bál jsem se i o nás organizátory. Měli jsme tam starší babičky a dědečky, nebo malé děti," popsal Alex situaci.
Alex přiznává, že celé referendum bylo plné chyb a nepřesností. Měli problémy s počítači i policisty, které se snažili zabavit volební urny a lístky. Mnoho dobrovolníků dostalo své instrukce až na poslední chvíli, vládl tam neskutečný chaos. Španělská vláda odmítá pochybení policistů, kteří měli dělat jen svou práci. Podle nich přišlo k urnám 42 procento oprávněných voličů. Ti, kteří si nezávislost nepřejí, radši zůstali sedět doma v obavách. To ale Alex odmítá a naopak tvrdí, že lidé zůstali v domovech, protože se báli střetů s policisty. Podle dobrovolníka je referendum hlasem lidu a platné i přes některé nesrovnalosti.
Související
Pod svícnem je největší tma. Katalánský lídr se nečekaně ukázal v Barceloně a znovu zmizel
Volby v Katalánsku: Stoupenci nezávislosti ztrácejí většinu v parlamentu
Katalánsko , referendum , Španělsko , Policie Španělsko
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák