Pozadí katalánského referenda: Zašifrované zprávy, tajná setkání i úkryty

Barcelona - Nedělní referendum v Katalánsku bylo hlavně ve znamení násilí, fotky policistů ve střetu s voliči nebo zprávy o zraněných obletěly celý svět. Neméně zajímavé jsou i fakta o samotné přípravě a průběhu hlasování, jeden z dobrovolníků, který si přál zůstat v anonymitě, novinářům vylíčil, jak opatrní a tajnůstkářští museli několik týdnů být.

Referendum se připravovalo dlouho a některé věcí byly drženy v tajnosti ještě předtím, než španělský ústavní soud rozhodl o tom, že katalánský zákon o hlasování je neplatný. Tehdy pak začalo být jasné, že událost se neobejde bez násilí. Dobrovolník pod pseudonymem Alex popsal, jak docházelo k utajovaným setkáním.

"Poprvé mi organizátoři volali před třemi měsíci, věděli předem, že jim pomůžu," vypráví mladý muž. Brzy však místo telefonátů začal dostávat elektronické zprávy, prý z obav ohledně odposlechu. "Nejdřív jsme používali WhatsApp, ale jeho bezpečnost se neukázala být moc vysoká, proto jsme přešli na zašifrované programy, jako je Telegram nebo Signal."Poprvé se setkal se všemi zúčastněnými tři dny před referendem.

Poznával tam známé tváře i přátelé, o kterých neměl tušení, že jsou taky zapletení. "Všichni byli velcí tajnůstkáři, nedalo se odhadnout, kdo na čem pracuje," řekl Alex. Na poslední chvíli jim rozdali volební urny, které byly rozdělené na části. "Někdo měl víka, jiný plastový nádoby. Drželi jsme je odděleně, protože je policie mohla u někoho najít celé a zabavit je."

Z noci ze soboty na neděli pak s jinými dobrovolníky přespával ve škole, kde mělo k hlasování dojít. "Všichni jsme zalezli do spacáků a pozdě v noci jsem dostal najednou telefonát. Naše hlasovací místnost se zničehonic změnila na jinou školu a museli jsme to všechno přestěhovat," popisuje Alex. První voliči se u školy objevili již před východem slunce a brzo ráno se začala tvořit dlouhá fronta.

Bylo to taky ve chvíli, kdy se na Twitteru, Facebooku a dalších sociálních sítí začaly objevovat první zprávy a fotografie o násilnostech ze strany španělských policistů. "Ve škole byla moje rodina, měl jsem vážný strach. Bál jsem se o ty lidi, kteří tam čekali, bál jsem se i o nás organizátory. Měli jsme tam starší babičky a dědečky, nebo malé děti," popsal Alex situaci.

Alex přiznává, že celé referendum bylo plné chyb a nepřesností. Měli problémy s počítači i policisty, které se snažili zabavit volební urny a lístky. Mnoho dobrovolníků dostalo své instrukce až na poslední chvíli, vládl tam neskutečný chaos. Španělská vláda odmítá pochybení policistů, kteří měli dělat jen svou práci. Podle nich přišlo k urnám 42 procento oprávněných voličů. Ti, kteří si nezávislost nepřejí, radši zůstali sedět doma v obavách. To ale Alex odmítá a naopak tvrdí, že lidé zůstali v domovech, protože se báli střetů s policisty. Podle dobrovolníka je referendum hlasem lidu a platné i přes některé nesrovnalosti.

Související

Více souvisejících

Katalánsko referendum Španělsko Policie Španělsko

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy