Nejbizarnější stravovací návyky britské královské rodiny? Šéfkuchař prozradil pikantní detaily ze zákulisí

Londýn – Někdejší šéfkuchař britské královny Alžběty II. poodhalil některá tajemství, která nejsou určena pro veřejnost, ale jen pro návštěvníky Buckinghamského paláce. V minulosti například vyvrátil spekulace o tom, že její veličenstvo pije až čtyři skleničky alkoholických nápojů denně. Teď prozradil další zákulisí informace ze života panovnické rodiny.

McGrady, který pracoval pro královskou rodinu v letech 1982 až 1993, odhalil médiím některé stravovací návyky Jejího Veličenstva Alžběty II., prince Filipa i princů Williama a Harryho a jejich matky, princezny Diany. A některé jsou docela bizarní.

Královská rodina se chová zcela jinak, když byla na zámku Balmoral, jejich rekreačním sídle ve Skotsku, a jinak v Buckinghamském paláci, tvrdí McGrady. V Balmoral, kde královna často venčí své psi rasy corgi a řídí vlastní Land Rover, se rodina prý chová mnohem uvolněněji. Zajímavé věci se ale podle něj dějí i v Buckinghamském paláci.

Existuje celá řada pravidel, některá jsou jasně daná a některá pouze nepsaná.

Královna matka, tedy matka současné panovnice, vždy chodila pozdě na večeři, takže jí všichni lhali o tom, kdy se podává. „Když bylo přítomno Její Veličenstvo královna Matka v Balmoralu, večeře se konala v 8:30,“ popisuje McGrady. Královně matce ale tvrdili, že večeře je v 8:15 a že ona bude poslední, kdo ke stolu přijde. Ostatním řekli, ať dorazí až v 8:30, protože věděli, že ona přijde pozdě.

Pravidlem také je, že když královna dojí, dojedli i všichni ostatní. Jinými slovy – když si královna Alžběta II. vezme poslední kousek jídla, nikdo už pak nesmí jíst. Její manžel, princ Philip, pak miloval rodinné grilování na Balmoralu. „Philip si vařil na grilu," řekl McGrady. Přišel vždy do kuchyně a nadiktoval si, jaké potraviny chce přichystat.

Královna také používá plastové nádobí značky tupperware. I když při oficiálních akcích nesmí na stole královské rodiny chybět drahý porcelán a křišťál, na Balmoralu se běžně jí ovoce z plastových misek, tvrdí šéfkuchař.

Princové William a Harry jako malí milovali jídlo z McDonald's. „Vzpomínám si, že princezna jednoho dne přišla do kuchyně a řekla: Zrušte oběd pro chlapce. Beru je ven, jdeme do McDonald's. Zdá se, že měli hlavně zájem o hračku z Happy Mealu. Chlapci milovali McDonald's, chodili na pizzu a brambory. Na nějaké americké jídlo. Byli to královští princové, ale taky to byly děti,“ popisuje McGrady.

Diana sice syny do rychlého občerstvení brala, sama ale držela přísnou dietu bez tuků a červeného masa. „Jednou mi řekla: Darrene, chci, aby ses staral o všechny tuky a já se postarám o sacharidy v tělocvičně,“ vzpomíná. Když ještě žila v Buskinghamském paláci, nikdo o její bulimii nevěděl. „Teprve až když to řekla, všichni si poskládali dva a dva dohromady. Začalo to zdravou výživou... měla ráda pokrmy jako plněné papriky a plněné lilky - milovala ryby,“ uvedl kuchař s tím, že pro ni často chystal jiné varianty pokrmů, kterými „podváděla" ostatní hosty, aby si mysleli, že všichni jedí stejnou věc. 

Alžběta II. také z menu vybírá jídla pro celou rodinu. Běžně to funguje tak, že personál Buckinghamského paláce připraví celé menu, které panovnici pošle, aby si z něj mohla vybrat. Tato kniha se pak vrátí do kuchyně a podle ní pak kuchař vaří. Jídlo prý velmi pečlivě vybírá obvykle tři dny předem. Pravidlem je, že v něm nesmí být česnek, protože Alžběta II. nemá ráda jeho chuť ani vůni.

Princ Philip si někdy vyměňuje jídla s personálem. Občas se prý přijde do kuchyně zeptat, co bude k večeři. A když zjistí, že personál má něco, co by si dal, domluví si, že si také trošku vezme.

Související

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

Více souvisejících

královská rodina (gbr) Královna Alžběta II. Princ William Princ Harry Princezna Diana

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy