Volby v Německu mají pokračování: Merkelové i Schulzovi hrozí propad

Hannover - Jen tři týdny po volbách do Spolkového sněmu čeká Němce další hlasování, tentokrát si budou volit představitele v Dolním Sasku. Jindy nepříliš významné volby však tentokrát ukáží, jak si některé strany stojí. Kancléřku Angelu Merkelovou ohrožuje ještě hlubší propad a opoziční Martin Schulz bojuje o přežití celé strany.

Dopad voleb čtvrté nejlidnatější spolkové země totiž naplno pocítí i v Berlíně. Angele Merkelové to vyjasní, jak moc bude její role kancléřky podpořená, Martinu Schulzoví zase předpoví něco o budoucnosti jeho budoucí politické kariéry. Výsledky se přitom v Dolním Sasku velmi špatně předpovídají, tradičně je znám jako stát, kde až do poslední chvíle není jasno.

V předvolebních průzkumech je sice závod vyrovnaný, ovšem série skandálu včetně toho týkající se firmy Volkswagen, která má zde centrálu, hodně poškodila kancléřku. "Za dekádu, kdy se pohybuji v politice, jsem nezažil méně předvídatelný stát," řekl novinářům politik za CDU, který se však nepřál být jmenován.

Dolní Sasko je také velmi náchylné k politickým změnám, stačilo jedno rozhodnutí strany Zelených, že se spíše přikloní k CDU a poruší tak koalici SPD Martina Schulze a Zelených, a máme tady předčasné volby, protože se tím zcela narušila struktura místního parlamentu.

V neděli tak nebudou jen první volby od německých parlamentních voleb, ale hlavně se ukáže, zda Angela Merkelová bude mít dostatek důvěry a moci k tomu, aby si mohla prosazovat svoje zákony v dalším volebním období. A to kvůli tomu, že 69 křesel ve Spolkové radě Bundesrat obsazují právě představitelé z regionů.

Aby Angela Merkelová mohla schválit některé zákony, potřebuje většinový souhlas Bundesratu, ale teď již je jasné, že vznikající koalice Jamajka bude mít v radě nejspíš menšinu, a to i v případě, že by se SPD nedostala do vlády Dolního Saska. "všechno je možné v Dolním Sasku," říkají často politici. Neděle bude tak další dlouhou volební nocí.

Související

Více souvisejících

Německo Volby v Německu Angela Merkelová Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy