Prezidentské volby ve Slovinsku jsou dramatičtější, než se čekalo. Rozhodne druhé kolo

Lublaň - Za tři týdny se o úřad slovinského prezidenta ve druhém kole utkají dosavadní hlava státu Borut Pahor a a stávající starosta města Kamniku Marjan Šarec. Nic na tom nezmění skutečnost, že zbývá ještě započítat hlasy poslané poštou ve Slovinsku i ze zahraničí, podle volební komise je sečteno 99,9 procenta hlasů.

První kolo prezidentských voleb, které se v neděli konalo ve Slovinsku, o nové hlavě státu nerozhodlo. Před volbami se očekávalo, že Pahor získá druhý prezidentský mandát hned v kole prvním, čemuž nasvědčovaly i první odhady po uzavření hlasovacích místností.

Nakonec se ale prezident musel spokojit se 47,07 procenty hlasů. Druhý Šarec získal podporu 24,97 procenta hlasujících, zbylých sedm adeptů, včetně kandidátů zavedených politických stran, zůstalo s velkým odstupem v poli poražených.

Výrazným rysem voleb byla - vedle velkého počtu kandidátů, z nichž čtyři byly ženy - velmi nízká účast voličů. K hlasovacím urnám jich přišlo pouhých 43,57 procenta.

Pahor zůstává favoritem i kola druhého, které se uskuteční v neděli 12. listopadu. Nicméně někteří analytici upozorňují, že výsledek není zcela tak jasný, jak by se mohlo zdát, a že Šarec může překvapit. "Myslím, že vyhraji, ale budu na tom muset tvrdě pracovat. Všechny své síly napřu k přesvědčování lidí," řekl podle listu Delo Pahor hned poté, co bylo zřejmě, že bude muset bojovat ještě ve druhém kole.

Související

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Slovinsko kvůli úniku odstavilo svou jedinou jadernou elektrárnu

Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško, ležící přibližně 100 kilometrů východně od slovinské metropole Lublaň, byla ve čtvrtek preventivně odstavena pro únik v ochranné budově. K ohrožení zaměstnanců, obyvatelstva ani životního prostředí nedošlo.

Více souvisejících

Slovinsko Borut Pahor Volby

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy