Násilí v Calais: Policisté bijí uprchlíky, používají slzný plyn a zabavují majetek, tvrdí zpráva

Calais – Dětští uprchlíci jsou často obětí obtěžování ze strany policistů a místních lidí, tvrdí zpráva organizace pro práva uprchlíků. Podle studie jsou někdy útoky až tak vážné, že ohrožují i na životě. Výzkum se zabýval hlavně narůstajícím počtem nezletilých uprchlíků, kteří do země dorazili bez zákonného doprovodu.

Podle organizace policie často dělá to, že mladé dívky vozí do neznámých míst, kde je pak ponechají bez pomoci či znalosti místa. Výzkum zpovídal více než 230 uprchlíků, 94 z nich bylo teprve 12 let. Někteří svědci uvedli, že bití ze strany bezpečnostních složek je tak silné, že skončili i se zlomenými končetinami.

Report dále uvádí, že britská i francouzská vláda dětské uprchlíky ignoruje a nedostatek ochrany a péče z nich dělají snadný cíl pro místní rasisty. V Calais se nachází přes 700 nezletilých uprchlíků, přespávají v lesích nebo parcích a mnozí doufají, že se dostanou do Velké Británie, kde mají údajně rodinu.

Stanové město v Calais, přezdívané také Džungle, kam se od migrační krize v roce 2015 uchýlilo mnoho běženců, mělo být minulý rok srovnáno se zemí, ale doteď přitahuje mnoho migrantů, kteří se domnívají, že se odtud dostanou do Velké Británie. V táboře doposud chybí přístup k pitné vodě a hygieně, děti mají i málo jídla, varuje organizace.

Sedmnáctiletá svědkyně z Eritrey v Calais popsala, jak jí jednou policisté donutili nasednout do auta a pak ji vysadili neznámo kde. Dívka pak musela jít tři hodiny pěšky během noci zpět do tábora. Jiní nezletilí zase popsali, jak policie uskutečnila razie ve čtyři ráno, používali na uprchlíky slzný plyn a zabavovali lidem přikrývky nebo boty.

Policie v Calais odmítla veškerá obvinění a tvrdí, že se jedná o případy jednotlivců, kteří navíc nemají pro svá tvrzení žádné důkazy. Táborníci ve městě však trvají na tom, že narůstá obtěžování, jak psychické i fyzické, ze strany místních obyvatel. „Vždy, když někoho míjím po ulici, tak na mě vydává opičí zvuky,“ postěžovala si 29letá žena. Jiní tvrdí, že na ně lidi hází věci, třeba lahve, často jim prý také hrozí svým autem, že je srazí.

Související

Více souvisejících

Francie uprchlíci uprchlické tábory

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 29 minutami

U Nových Zámků na Slovensku se srazil vlak jedoucí z ČR s autobusem. (27.6.2024) Prohlédněte si galerii

Tragická nehoda autobusu a vlaku na Slovensku: Dopravce se zastal strojvedoucího

Slovenský železniční dopravce ZSSK se zastal strojvedoucího vlaku, který ve čtvrtek smetl autobus u Nových Zámků. Firma vyloučila jeho pochybení, podle mluvčího spolupracuje s vyšetřovacími orgány na objasnění příčin tragické události. Nehodu nepřežilo sedm lidí, dalších pět osob utrpělo zranění. 

před 1 hodinou

Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS.

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko chce obnovit výrobu raket schopných nést jaderné hlavice

Ruský prezident Vladimir Putin na pátečním zasedání Rady bezpečnosti Ruské federace prohlásil, že země by měla obnovit výrobu pozemních raket krátkého a středního doletu, schopných nést jaderné hlavice. Tvrdí, že Spojené státy umístily tyto rakety v Evropě a Asii, napsala agentura Reuters.

včera

včera

včera

Zahájení KVIFF 2024 a červený koberec. Prohlédněte si galerii

Ve Varech odstartoval 58. Mezinárodní filmový festival

V Karlových Varech začal slavnostním příjezdem hostů 58. Mezinárodní filmový festival. Hlavní hvězdou zahajovacího večera je americký herec Viggo Mortensen, který obdrží Cenu prezidenta festivalu. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Změny počasí nejvíce zasahují Evropu. Otepluje se nejrychleji na světě

Evropa je nejrychleji oteplujícím se kontinentem na světě. Její teploty stoupají zhruba dvakrát rychleji než je světový průměr, uvedly na svém webu služba Evropské unie pro monitorování změny klimatu spadající pod program Copernicus (C3S) a Světová meteorologická organizace (WMO).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy