Ve Francii mají máslovou krizi, regály v obchodech zejí prázdnotou

Paříž - Těžko se představíte jinou zemi než Francii, kde by současné nedostupné nebo drahé máslo dělalo větší problémy. Národ, který vymyslel croissanty, teď v supermarketech prochází kolem prázdných regálů. I když jsou ochotní za kostku másla zaplatit i 80 korun, problém je, že žádné prostě není.

Máslo je ve francouzské kuchyni klíčovou ingrediencí, podobně jako olivový olej v Itálii. Používá se na pečení i vaření, maže se na chleba, bagetu nebo sendviče. Francouzi s oblibou dokonce říkají, že pokud jídlu chybí máslo, pak je to jako jíst suchou bagetu - špatně se polyká a nikomu příliš nechutná.

Máslová krize vyvrcholila před několika dny, kdy se v médiích objevila zpráva, že produkce bude klesat a cena se tak ještě zvýší. Vystrašení lidé vzali obchody útokem a každý si chtěl nabrat alespoň několik kostek. "Musím se připravit na to, že už máslo nebude," řekla třiapadesátiletá učitelka Laurence Meyre, když v neděli ráno zašla na nákup do supermarketu. "Nemít máslo ve Francii, myslím, že problém s produkcí bude vážný."

Nedostatek másla je dlouhodobý problém, který se nevyhnul ani České republice. Francie však zkonzumuje ročně nejvíce másla na hlavu a už teď se vydávají kuchařky, které radí, čím nahradit mléčný tuk. Jenže veškeré rady jsou o Vánocích zbytečné, Francouzi argumentují, že pečení bez másla není prostě správně francouzské.

Podle oficiální statistiky průměrný Francouz loni spotřeboval skoro 9 kilogramů másla, to je dvakrát více než zbytek Evropy a dokonce třikrát více než Američané. Gérard Calbrix, předseda francouzského mlékárenského svazu se domnívá, že letos se potkaly dva dlouhodobé fenomény - produkce už několik let klesá, ale poptávka naopak roste. A teď jednoduše poptávka převýšila poptávku na celosvětovém trhu.

Podle Calbrixe celkově situace vyhrotilo i to, že máslo přestalo být odborníky považované za nezdravé. Nejnovější studie naopak začaly mluvit o prospěchu mléčného tuku, proto světové řetězce, jako je McDonald's, opět začaly používat máslo ve svých receptech. Velký zájem o máslo je i v Číně.

Podle francouzských úřadů není nedostatek másla až tak vážné, ale lidé tomu přispívají tím, že si nakupují do zásoby, protože se obávají horších časů. Pekaři piřtom odmítají drahé máslo nahrazovat margaríny. "Ani o tom nepřemýšlejte," řekl novinářům výrobce Matthieu Labbé. Podle něj je Francie národem másla a nic to nezmění.

Nedostatek výrobků zatím vede ve Francii ke kuriozitám, kdy narůstá počet krádeží. Nejvzácnějším artiklem na černém trhu je teď máslo a policisté varují před falešnými inzeráty, které nabízí k prodeji velký počet mléčného tuku. Otázkou taky je, jak dlouho budou regály v obchodech prázdné. Francouzské úřady uklidňují zákazníky, že před Vánocemi se produkce zase zvedne. jenže lidé jim to příliš nevěří, každoročně je nejvyšší spotřeba másla právě před svátky.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie máslo Mléko potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy