Ve Francii mají máslovou krizi, regály v obchodech zejí prázdnotou

Paříž - Těžko se představíte jinou zemi než Francii, kde by současné nedostupné nebo drahé máslo dělalo větší problémy. Národ, který vymyslel croissanty, teď v supermarketech prochází kolem prázdných regálů. I když jsou ochotní za kostku másla zaplatit i 80 korun, problém je, že žádné prostě není.

Máslo je ve francouzské kuchyni klíčovou ingrediencí, podobně jako olivový olej v Itálii. Používá se na pečení i vaření, maže se na chleba, bagetu nebo sendviče. Francouzi s oblibou dokonce říkají, že pokud jídlu chybí máslo, pak je to jako jíst suchou bagetu - špatně se polyká a nikomu příliš nechutná.

Máslová krize vyvrcholila před několika dny, kdy se v médiích objevila zpráva, že produkce bude klesat a cena se tak ještě zvýší. Vystrašení lidé vzali obchody útokem a každý si chtěl nabrat alespoň několik kostek. "Musím se připravit na to, že už máslo nebude," řekla třiapadesátiletá učitelka Laurence Meyre, když v neděli ráno zašla na nákup do supermarketu. "Nemít máslo ve Francii, myslím, že problém s produkcí bude vážný."

Nedostatek másla je dlouhodobý problém, který se nevyhnul ani České republice. Francie však zkonzumuje ročně nejvíce másla na hlavu a už teď se vydávají kuchařky, které radí, čím nahradit mléčný tuk. Jenže veškeré rady jsou o Vánocích zbytečné, Francouzi argumentují, že pečení bez másla není prostě správně francouzské.

Podle oficiální statistiky průměrný Francouz loni spotřeboval skoro 9 kilogramů másla, to je dvakrát více než zbytek Evropy a dokonce třikrát více než Američané. Gérard Calbrix, předseda francouzského mlékárenského svazu se domnívá, že letos se potkaly dva dlouhodobé fenomény - produkce už několik let klesá, ale poptávka naopak roste. A teď jednoduše poptávka převýšila poptávku na celosvětovém trhu.

Podle Calbrixe celkově situace vyhrotilo i to, že máslo přestalo být odborníky považované za nezdravé. Nejnovější studie naopak začaly mluvit o prospěchu mléčného tuku, proto světové řetězce, jako je McDonald's, opět začaly používat máslo ve svých receptech. Velký zájem o máslo je i v Číně.

Podle francouzských úřadů není nedostatek másla až tak vážné, ale lidé tomu přispívají tím, že si nakupují do zásoby, protože se obávají horších časů. Pekaři piřtom odmítají drahé máslo nahrazovat margaríny. "Ani o tom nepřemýšlejte," řekl novinářům výrobce Matthieu Labbé. Podle něj je Francie národem másla a nic to nezmění.

Nedostatek výrobků zatím vede ve Francii ke kuriozitám, kdy narůstá počet krádeží. Nejvzácnějším artiklem na černém trhu je teď máslo a policisté varují před falešnými inzeráty, které nabízí k prodeji velký počet mléčného tuku. Otázkou taky je, jak dlouho budou regály v obchodech prázdné. Francouzské úřady uklidňují zákazníky, že před Vánocemi se produkce zase zvedne. jenže lidé jim to příliš nevěří, každoročně je nejvyšší spotřeba másla právě před svátky.

Související

Více souvisejících

Francie máslo Mléko potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy