Luther šel ve stopách Jana Husa. Německo si připomíná 500. výročí zahájení reformace

Berlín - Německo si dnes připomíná 500. výročí zahájení církevní reformace. Slavnostní mše ve wittenberském zámeckém kostele, před nímž se dnes tvořily dlouhé fronty, se zúčastnili německý prezident Frank-Walter Steinmeier, kancléřka Angela Merkelová i řada dalších politiků.

Martin Luther ve východoněmeckém Wittenbergu 31. října 1517 reformaci odstartoval, když podle legendy přibil svých 95 tezí proti odpustkům na dveře zdejšího kostela.

"Z Wittenbergu vyšla duchovní obnova, která uvedla lidi do pohybu. V Německu, Evropě a po celém světě," uvedl šéf sdružení německých evangelíků Heinrich Bedford-Strohm. Lutherův čin byl podle něj budíčkem, kterým vyzval církev k obnově. Připomněl, že profesor teologie a mnich v jedné osobě nechtěl založit novou církev, i když jeho krok v důsledku vedl k rozštěpení západních křesťanů na katolíky a protestanty.

Merkelovou při příchodu na mši vítaly stovky občanů, další na ni ale podle německých médií pokřikovali, aby vypadla. Nevybíravou kritiku zažívá Merkelová kvůli své uprchlické politice na východě Německa opakovaně.

Nevzpomíná se však jen na zásadní církevní a společenské změny, na jejichž počátku Lutherův čin stál, ale i na kontroverze s ním spojené, včetně jeho tvrdě protižidovských postojů, kterými podle historiků usnadnil šíření antisemitismu ve 20. století. Lutherovo štvaní vůči Židům dnes odsoudil i Bedford-Strohm.

Luther, který se do dějin zapsal také svým překladem bible do němčiny, šel kritikou odpustků svým způsobem ve stopách Jana Husa. Odpustky, získanými za finanční úplatu, církev ve středověku nabízela možnost nahradit v životě nevykonaná pokání a vymazat tím tresty za hříchy, které by člověk musel podstoupit v očistci. Luther byl přesvědčen o tom, že odpustky jsou jen falešnou zárukou spásy a žádal zastavení jejich prodeje.

Život Luthera, který na rozdíl od Husa nezemřel jako mučedník, ale jako vážený muž, si Německo připomínalo celý rok řadou výstav, debat nebo studií.

Související

Více souvisejících

Německo historie Církev Martin Luther (církevní reformátor) Angela Merkelová Mistr Jan Hus

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí: Meteorologové letos poprvé varují před bouřkami. Hrozí do půlnoci

První letošní výstrahu před bouřkami vydal v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Platí od 14. hodiny do půlnoci na úterý a týká se jižní a východní poloviny republiky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy