Lidský hyenismus: Po požáru v Grenfell Tower na povrch vyplouvají sociální rozdíly

Londýn - Požár výškové budovy Grenfell Tower 14. června 2017 si vyžádal na 80 obětí, přeživší jsou doteď v péči lékařů a psychologů. Již během vyšetřování se na povrch dostaly informace o tom, že na konstrukci budov se nejspíš schválně šetřilo a použity byly jen levné materiály. Kauza však má i sociální dohru, rozdíl mezi chudinou a elitou je v dotčené městské části ohromný.

Grenfell Tower se nachází v části Kensington a Chelsea, kde průměrný roční příjem může klesnou či stoupnout o desítky tisíc liber ročně, jen co překročíte ulici. Oblast, která si získala světovou pozornost kvůli nešťastné nehodě, když zemřelo v plamenech 80 lidí, však sociálních nesrovnalostí skrývá mnohem víc.

Mnozí se teď obávají, zda to nebyl důvod, proč došlo k setření během stavby budov, což nakonec přispělo k rychlému šíření plamenů. Pět měsíců od incidentu musela místní politička Emma Dent Coad řešit zapeklitý problém. Obyvatelé si hlasitě stěžují, že ceny bytů raketově stoupají, jako by si někdo na neštěstí chtěl přivydělat.

Nedávná studie také ukázala, že v městské části je životní úroveň tak nízká, že zdejší obyvatelé se dožívají nízkého věku oproti ostatním Britům jinde. V bohatších částech Knightsbridge se mužů průměrně dočkají dožití až 94 let, v oblasti Grenfell Towe se musí spokojit jen s 72 lety. Od roku 2012 věk dožití klesl až od 6 let.

Podle oficiální statistiky mají zdejší obyvatelé průměrný roční příjem jen 15 tisíc liber (430 tisíc korun), zatímco o pár ulic dál je to už 100 tisíc liber ročně. "Kensington a Chelsea, kde jsem se narodila a vyrůstala, je dokonalým mikrosvětem, kde můžeme vidět vše špatné v zemi na jednom místě," popisuje politička Emma Dent Coad.

Největší problém se týká ovšem bydlení, kromě levných materiálů a konstrukci je nájem stále tak vysoký, že i v malých bytech se musí těsnit celá rodina. To byl i případ pro Grenfell Tower, kde žilo mnohem více lidí, než bylo původně zamýšleno. K problému přispívají hlavně investoři, kteří domy v oblasti skupují ve velkém.

"Přes 6000 bytů a domů je zde vlastněno firmami, které se skrývají v daňových rájích," stěžuje si politička. Vůbec nic komunitě nepřispívají, neinvestují zde, neutrácí peníze, jen odvádějí finance za hranice," domnívá se Dent Coad. Podle ní je v oblasti skoro 10 tisíc bytů, které dlouhodobě nikdo neobývá, přesto nejsou dostupná pro nájem obyčejných lidí, aby to vytvořilo dojen nedostatku a schválně se tak zvedla cena již existujících nájmů.

Co se týče developerů a investorů, na prvním místě jsou u nich peníze. Nejsou to však lidé zodpovědní za blahobyt obyvatel, proto dochází k těmto krizovým situacím. Lidé se buď musí uskromnit a řešit situaci třeba ztrátou soukromí a nabídnout volný prostor ke spolubydlení, či se odstěhovat do okrajových částí města, kde je bydlení o něco levnější.

Související

Ilustrační foto

Kontroverzní konzervativec Rees-Mogg čelí kritice. Mluvil o obětch požáru Greenfell Tower

Vysoce postavený politik britské vládní Konzervativní strany Jacob Rees-Mogg si dnes vysloužil kritiku za poznámku na adresu obětí předloňského požáru výškového domu Grenfell Tower. Podle Reese-Mogga měli lidé z domu použít "zdravý selský rozum" a opustit budovu navzdory tomu, že jim hasiči říkali, aby v ní zůstali. Politik se už za svá slova omluvil, informovala britská média.
Hasiči

Šéfka londýnských hasičů odráží kritiku za postup při požáru Grenfell Tower

Šéfka londýnských hasičů dnes hájila postup svých podřízených při tragickém požáru věžového domu Grenfell Tower po zveřejnění kritických závěrů vyšetřování této události z června 2017. V domě na východě britské metropole tehdy přišlo o život 72 lidí a podle nové zprávy by při lepší připravenosti požárníků bylo obětí méně. Podle šéfky hasičského sboru Dany Cottonové ale její podřízení čelili zcela bezprecedentní situaci, informují britská média.

Více souvisejících

požár výškové budovy v Londýně (14. 6. 2017) Londýn Sociální bydlení

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Aktualizováno před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy