Lidský hyenismus: Po požáru v Grenfell Tower na povrch vyplouvají sociální rozdíly

Londýn - Požár výškové budovy Grenfell Tower 14. června 2017 si vyžádal na 80 obětí, přeživší jsou doteď v péči lékařů a psychologů. Již během vyšetřování se na povrch dostaly informace o tom, že na konstrukci budov se nejspíš schválně šetřilo a použity byly jen levné materiály. Kauza však má i sociální dohru, rozdíl mezi chudinou a elitou je v dotčené městské části ohromný.

Grenfell Tower se nachází v části Kensington a Chelsea, kde průměrný roční příjem může klesnou či stoupnout o desítky tisíc liber ročně, jen co překročíte ulici. Oblast, která si získala světovou pozornost kvůli nešťastné nehodě, když zemřelo v plamenech 80 lidí, však sociálních nesrovnalostí skrývá mnohem víc.

Mnozí se teď obávají, zda to nebyl důvod, proč došlo k setření během stavby budov, což nakonec přispělo k rychlému šíření plamenů. Pět měsíců od incidentu musela místní politička Emma Dent Coad řešit zapeklitý problém. Obyvatelé si hlasitě stěžují, že ceny bytů raketově stoupají, jako by si někdo na neštěstí chtěl přivydělat.

Nedávná studie také ukázala, že v městské části je životní úroveň tak nízká, že zdejší obyvatelé se dožívají nízkého věku oproti ostatním Britům jinde. V bohatších částech Knightsbridge se mužů průměrně dočkají dožití až 94 let, v oblasti Grenfell Towe se musí spokojit jen s 72 lety. Od roku 2012 věk dožití klesl až od 6 let.

Podle oficiální statistiky mají zdejší obyvatelé průměrný roční příjem jen 15 tisíc liber (430 tisíc korun), zatímco o pár ulic dál je to už 100 tisíc liber ročně. "Kensington a Chelsea, kde jsem se narodila a vyrůstala, je dokonalým mikrosvětem, kde můžeme vidět vše špatné v zemi na jednom místě," popisuje politička Emma Dent Coad.

Největší problém se týká ovšem bydlení, kromě levných materiálů a konstrukci je nájem stále tak vysoký, že i v malých bytech se musí těsnit celá rodina. To byl i případ pro Grenfell Tower, kde žilo mnohem více lidí, než bylo původně zamýšleno. K problému přispívají hlavně investoři, kteří domy v oblasti skupují ve velkém.

"Přes 6000 bytů a domů je zde vlastněno firmami, které se skrývají v daňových rájích," stěžuje si politička. Vůbec nic komunitě nepřispívají, neinvestují zde, neutrácí peníze, jen odvádějí finance za hranice," domnívá se Dent Coad. Podle ní je v oblasti skoro 10 tisíc bytů, které dlouhodobě nikdo neobývá, přesto nejsou dostupná pro nájem obyčejných lidí, aby to vytvořilo dojen nedostatku a schválně se tak zvedla cena již existujících nájmů.

Co se týče developerů a investorů, na prvním místě jsou u nich peníze. Nejsou to však lidé zodpovědní za blahobyt obyvatel, proto dochází k těmto krizovým situacím. Lidé se buď musí uskromnit a řešit situaci třeba ztrátou soukromí a nabídnout volný prostor ke spolubydlení, či se odstěhovat do okrajových částí města, kde je bydlení o něco levnější.

Související

Ilustrační foto

Kontroverzní konzervativec Rees-Mogg čelí kritice. Mluvil o obětch požáru Greenfell Tower

Vysoce postavený politik britské vládní Konzervativní strany Jacob Rees-Mogg si dnes vysloužil kritiku za poznámku na adresu obětí předloňského požáru výškového domu Grenfell Tower. Podle Reese-Mogga měli lidé z domu použít "zdravý selský rozum" a opustit budovu navzdory tomu, že jim hasiči říkali, aby v ní zůstali. Politik se už za svá slova omluvil, informovala britská média.
Hasiči

Šéfka londýnských hasičů odráží kritiku za postup při požáru Grenfell Tower

Šéfka londýnských hasičů dnes hájila postup svých podřízených při tragickém požáru věžového domu Grenfell Tower po zveřejnění kritických závěrů vyšetřování této události z června 2017. V domě na východě britské metropole tehdy přišlo o život 72 lidí a podle nové zprávy by při lepší připravenosti požárníků bylo obětí méně. Podle šéfky hasičského sboru Dany Cottonové ale její podřízení čelili zcela bezprecedentní situaci, informují britská média.

Více souvisejících

požár výškové budovy v Londýně (14. 6. 2017) Londýn Sociální bydlení

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod

Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy