Šéfka londýnských hasičů odráží kritiku za postup při požáru Grenfell Tower

Šéfka londýnských hasičů dnes hájila postup svých podřízených při tragickém požáru věžového domu Grenfell Tower po zveřejnění kritických závěrů vyšetřování této události z června 2017. V domě na východě britské metropole tehdy přišlo o život 72 lidí a podle nové zprávy by při lepší připravenosti požárníků bylo obětí méně. Podle šéfky hasičského sboru Dany Cottonové ale její podřízení čelili zcela bezprecedentní situaci, informují britská média.

Autoři zprávy o okolnostech požáru uvedli, že připravenost na incident typu neštěstí v Grenfell Tower byla "silně neadekvátní", za "významný nedostatek" označili absenci plánu pro evakuaci 24patrového výškového objektu. Poté, co budova v noci na 14. června 2017 začala hořet, hasiči a operátoři tísňové linky skoro dvě hodiny znepokojeným obyvatelům říkali, aby zůstali ve svých bytech. Evakuace prý byla nařízena příliš pozdě.

"Byl to bezprecedentní požár obytného domu, způsobený závažnými mezerami v protipožárních opatřeních objektu, které vytvořily neřešitelné podmínky, do jakých se obyvatelé a krizové složky už nikdy nesmí dostat," reagovala v prohlášení Cottonová. Nad celou událostí vyjádřila "nejhlubší zármutek", zároveň považuje za zklamání kritiku mířící na "jednotlivé pracovníky" hasičského sboru.

Zpráva o požáru konkrétně kritizuje komisařku Cottonovou za "pozoruhodnou necitlivost", které se dopustila starším výrokem, že by na postupu z osudné noci nic neměnila. Deník Evening Standard připomíná i další kontroverzní vyjádření: Cottonová v rámci vyšetřování naznačila, že připravovat se na požár Grenfell Tower by bylo jako připravovat se na přistání raketoplánu na jednom z londýnských mrakodrapů.

V reakci na závěry vyšetřování šéfka hasičů vyzvala k rozsáhlé reformě celostátních regulací týkajících se bezpečnosti budov. Mnohá doporučení jsou prý vítaná a celá analýza bude "pečlivě a plně zvážena".

Šéf vyšetřování Martin Moore-Bick potvrdil, že ústřední roli v tragédii z předloňského června sehrálo hořlavé opláštění z hliníku s polyetylenovou výplní, kterým byl věžový dům obložen v roce 2016. Plameny se kvůli tomuto prvku rychle rozšířily po celé výšce domu, poté co je zažehla elektrická závada v lednici v bytě ve čtvrtém patře. Důkazy podle zprávy svědčí o tom, že vnější zdi neodpovídaly stavebním regulacím. Byly v nich svislé dutiny, které umožnily plamenům šplhat ke střeše budovy, píše agentura Reuters.

Závěry nepřipisují nikomu odpovědnost za rozhodnutí opatřit Grenfell Tower nebezpečným obkladem. Moore-Bick však uvedl, že tato otázka bude stěžejním bodem druhé fáze vyšetřování, která už započala a měla by trvat kolem dvou let. Zároveň stále běží kriminální vyšetřování, policie ale avizovala, že žádné rozhodnutí ohledně obvinění nepadne, dokud neskončí proces "veřejného" zkoumání.

Související

Ilustrační foto

Kontroverzní konzervativec Rees-Mogg čelí kritice. Mluvil o obětch požáru Greenfell Tower

Vysoce postavený politik britské vládní Konzervativní strany Jacob Rees-Mogg si dnes vysloužil kritiku za poznámku na adresu obětí předloňského požáru výškového domu Grenfell Tower. Podle Reese-Mogga měli lidé z domu použít "zdravý selský rozum" a opustit budovu navzdory tomu, že jim hasiči říkali, aby v ní zůstali. Politik se už za svá slova omluvil, informovala britská média.

Více souvisejících

požár výškové budovy v Londýně (14. 6. 2017) Londýn Hasiči

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy