Katalánskou krizi může vyřešit už jen změna ústavy, tvrdí odborník

Barcelona - Vyhrocená katalánská krize nyní připomíná vše, jen ne evropskou demokracii. Řešení by však mohla, Španělsko ale bude muset změnu ústavu z roku 1978, tvrdí katalánský politolog a spisovatel Ignasi Ribó.

Zatímco Katalánci bojují za právo na sebeurčení, Madrid chce především zachovat integritu svého území. Kompromis tady není možný. Ne, pokud bude pořád platit současná ústava, tvrdí Ignasi Ribó. Ta vznikla v roce 1978 jako dohoda mezi velmi rozdílnými částmi státu, které kromě kultury měly mnohdy i vlastní jazyk.

Na ústavu, které vznikla po krutém režimu generála Francisca Franca, jsou Španělé náležitě pyšní. Je důkazem, že rozdílné politické i kulturní myšleno se dokázalo dohodnout na spolupráci, přičemž každá ze stran se musela něčeho vzdát, aby dosáhly celkového smíru na téměř 40 let. Jenže nyní se ukazuje, že ústava není úplně flexibilní a imunní vůči problémům.

Španělsko si od té doby prošla několikrát finanční krizí, korupčními skandály a současný problém s Katalánskem je jen dalším vyvrcholením spousty let dysfunkce. Ignasi Ribó tvrdí, že teď, více než kdy jindy, je zapotřebí nová ústava, která se bude moci přizpůsobit nástrahám moderního globálního světa, který před 40 lety Španělsko ještě neznalo.

Katalánský separatismus sílil především v posledních letech v závislosti na výrazný pokus o španělský centralismus. Odpůrci tvrdí, že pokusy Madridu jsou jen převlečené pokusy o vytvoření unitárního státu, na který si však Španělé neradi pamatují. Historii již dokázala, že jednotné Španělsko může vydržet, jen pokud je ovládané autoritářstvím, což by zemi vyčlenilo z demokratické Evropy.

Sám Ignasi Ribó, který se považuje za katalánského spisovatele, se domnívá, že jak nezávislé Katalánsko, tak sjednocený španělský stát po vzoru Francie, není možný. Obě strany budou muset, podobně jako v roce 1978, znovu usednout k jednání a slevit na svých požadavcích, aby byl možný kompromis.

Španělské království je nesmírně rozmanité, proto spíše než centrální sjednocenost by mu slušela federativní uspořádání. Jenže tohle řešení není momentálně možné se současnou ústavou, proto separatisté jdou radši po tom největším extrému - tedy odtržení a vytvoření nezávislého státu.

Související

Španělsko, ilustrační fotografie.

Ve Španělsku rychle přibývá nakažených, Katalánsko zavírá noční podniky

Španělsko zažívá rychlý růst počtu lidí nakažených koronavirem a některé regiony kvůli tomu před Vánoci zavádějí nové restrikce. V Katalánsku se od pátku zavřou noční podniky a setkávat se bude smět nanejvýš deset lidí najednou. Některé provincie se chystají navrhnout povinné nošení roušek i venku, napsal dnes list El País.

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko krize

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 3 hodinami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 8 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy