Katalánskou krizi může vyřešit už jen změna ústavy, tvrdí odborník

Barcelona - Vyhrocená katalánská krize nyní připomíná vše, jen ne evropskou demokracii. Řešení by však mohla, Španělsko ale bude muset změnu ústavu z roku 1978, tvrdí katalánský politolog a spisovatel Ignasi Ribó.

Zatímco Katalánci bojují za právo na sebeurčení, Madrid chce především zachovat integritu svého území. Kompromis tady není možný. Ne, pokud bude pořád platit současná ústava, tvrdí Ignasi Ribó. Ta vznikla v roce 1978 jako dohoda mezi velmi rozdílnými částmi státu, které kromě kultury měly mnohdy i vlastní jazyk.

Na ústavu, které vznikla po krutém režimu generála Francisca Franca, jsou Španělé náležitě pyšní. Je důkazem, že rozdílné politické i kulturní myšleno se dokázalo dohodnout na spolupráci, přičemž každá ze stran se musela něčeho vzdát, aby dosáhly celkového smíru na téměř 40 let. Jenže nyní se ukazuje, že ústava není úplně flexibilní a imunní vůči problémům.

Španělsko si od té doby prošla několikrát finanční krizí, korupčními skandály a současný problém s Katalánskem je jen dalším vyvrcholením spousty let dysfunkce. Ignasi Ribó tvrdí, že teď, více než kdy jindy, je zapotřebí nová ústava, která se bude moci přizpůsobit nástrahám moderního globálního světa, který před 40 lety Španělsko ještě neznalo.

Katalánský separatismus sílil především v posledních letech v závislosti na výrazný pokus o španělský centralismus. Odpůrci tvrdí, že pokusy Madridu jsou jen převlečené pokusy o vytvoření unitárního státu, na který si však Španělé neradi pamatují. Historii již dokázala, že jednotné Španělsko může vydržet, jen pokud je ovládané autoritářstvím, což by zemi vyčlenilo z demokratické Evropy.

Sám Ignasi Ribó, který se považuje za katalánského spisovatele, se domnívá, že jak nezávislé Katalánsko, tak sjednocený španělský stát po vzoru Francie, není možný. Obě strany budou muset, podobně jako v roce 1978, znovu usednout k jednání a slevit na svých požadavcích, aby byl možný kompromis.

Španělské království je nesmírně rozmanité, proto spíše než centrální sjednocenost by mu slušela federativní uspořádání. Jenže tohle řešení není momentálně možné se současnou ústavou, proto separatisté jdou radši po tom největším extrému - tedy odtržení a vytvoření nezávislého státu.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko krize

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 1 hodinou

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy