Španělsko doufá, že našlo cestu z krize. Katalánsku je připraveno dát větší autonomii

Barcelona/Madrid - Předčasné volby konečně vyřeší krizi, myslel si španělský premiér Mariano Rajoy. Jenže průzkumy nejsou příliš příznivé, i v novém katalánském parlamentu by měli separatisté většinu. Jak tedy dále? Centrální vláda konečně ustupuje a nabízí regionu větší samostatnost.

Největší změnou by tak bylo, že Katalánsko si bude moci samo vybírat a spravovat daně. Autonomie by se podobala té, kterou mají teď v Baskicku. Španělská vláda doufá, že tímhle krokem konečně vyřeší krizi, která rozdělila království poté, co proběhlo nezákonné referendum o nezávislosti.

Podle nejmenovaného poslance v Madridu je vládní strana stále proti tomu, aby v Katalánsku i po volbách proběhlo nové referendum. Jenže zapeklitá situace už nenabízí mnoho řešení a obě strany tak musí ustoupit. Španělským parlamentem tak zní podporovaný názor, že Katalánsku by mohla být přislíbená větší nezávislost, čímž by se mohly uklidnit snahy o odtržení.

"Jestliže si to Katalánci budou přát, pak jsme otevření k jednání. V Baskicku funguje systém, kdy si region sám vybírá a spravuje daně, na schůzích s centrální vládou se pak ujedná, kolik kdo přispěje na státní bezpečnost a zahraniční mise. Jednání se konají jednou za pět let a může to tak fungovat i v Katalánsku," řekl listu Guardian nejmenovaný zdroj.

Podobnou dohodu nabízel už Madridu v roce 2012 tehdejší katalánský prezident Artur Mas, Španělsko ji však odmítlo. Království se tehdy teprve dostávalo s finanční krize a nechtělo přijít o zdroj příjmů z Katalánska, nyní však centrální vláda sama přichází s tou samou nabídkou. Nové dohodě by však musela předcházet změna ústavy.

Po nezdařilém vyhlášení nezávislosti byl katalánský parlament rozpuštěn, na politické vůdce podporující separatismus byla uvalena vazba a kontrolu nad regionem převzal samotný premiér Rajoy, který vyhlásil nové volby. Po nedávných průzkumech se však ukazuje, že separatisté budou mít stále silnou podporu, Madrid se proto už nechce spoléhat na volby a radši hledá zcela nové řešení.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko referendum

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy