Muslimové to v Evropě nebudou mít lehké. Francie zavádí přísné opatření

Paříž - Hlavní město Francie je známá jako romantická destinace mnoho zahraničních turistů, v posledních letech však ulice metropole zkrášluje i podivný úkaz. Vyznavači islámské víry bojují s nedostatkem mešit tak, že ve stanovený čas na modlitbu využijí, co mají k dispozici, a klidně zastaví i provoz na silnici, aby mohli vykonat svou duchovní potřebu. To se však přestává líbit místním.

Napětí stoupá hlavně v posledních týdnech, když rezidenti multikulturní čtvrti Clichy-la-Garenne masově protestují proti pouličním modlitbám. Ministr vnitra Gerard Collomb proto plánuje prosadit zákaz, který donutí všechny modlící přesunout se do budov, aby tak předešel budoucím náboženským střetům.

Muslimové se začali na ulicích modlit od března jako protest proti uzavření místní mešity, která byla přeměněna na veřejnou knihovnu. Ve Francii se vyznavači islámu stěžují na to, že je nedostatek mešit i volného prostoru, kde si mohou svůj svatostánek vybudovat. Lidé zpočátku modlitby na ulici přehlíželi, nyní však protestují i kvůli způsobeným dopravním komplikacím.

"Lidé se nebudou na ulici modlit. Slibuji, že to zastavíme," tvrdil ministr Gerard Collomb. Zároveň si je však vědom toho, že rozrůstající komunita muslimů postrádá vhodné místo k modlitbám, což by se podle něj mělo vyřešit v řádech několika týdnů. Proti modlícím je pravicový starosta Remi Muzeau, který sám na začátku listopadu vedl skupinu demonstrantů.

Asi na 100 lidí se připojilo k protestům a zatímco muslimové opakovali: "Alláhu akbar," tedy "Bůh je veliký," skupina demonstrantů držela kříže a zpívali francouzskou národní hymnu. Akce se musela zúčastnit i policie, která dvě skupiny udržovala v bezpečné vzdálenosti, aby muslimové mohli v klidu dokončit své modlitby.

Ve Francii žije asi 5 milionů muslimů, kteří hlasitě volají po stavbách nových mešit. Francie však patří mezi země, která přísně reguluje veřejné náboženské projevy, proto výstavba nových svatostánků je poněkud kontroverzní a sporné.

Muslimové proto v mnoha městech na protest provádějí modlitby v ulicích, což se však nelíbí hlavně místním a vlastencům. Neúspěšná prezidentská kandidátka Marine Le Penová dokonce modlení v ulicích přirovnala k nacistické okupaci během 2. světové války. Kvůli podněcování nenávistí na ni byla podána i žaloba.

Související

Více souvisejících

Muslimové Francie Paříž mešity

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy