Německá SPD otočila, opět se rýsuje velká koalice s Merkelovou

Berlín - Německá sociální demokracie (SPD) je připravena jednat o řešení vládní krize, uvedla strana v noci na dnešek po mnohahodinových diskuzích. Pokračování velké koalice s CDU/CSU tak již není zcela vyloučeno. Kancléřka Angela Merkelová by ale v takovém případě musela přistoupit na mnoho ústupků.

"SPD je pevně přesvědčena, že je potřeba mluvit. SPD se nebude bránit rozhovorům," uvedl generální tajemník strany Hubertus Heil. "SPD se nemůže chovat jako umíněné dítě," podotkl zase sociálnědemokratický ministr spravedlnosti Heiko Maas. Strana na večerním a nočním jednání vyhodnocovala schůzku svého šéfa Martina Schulze s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Právě ten podle webu deníku Bild zve Merkelovou, Schulze i šéfa CSU Horsta Seehofera ke společnému jednání začátkem příštího týdne. O schůzce informuje i server Spiegel Online, i když tvrdí, že se uskuteční až ve čtvrtek.

Steinmeier, který bude v příštím týdnu jednat i se šéfy poslaneckých frakcí, se jasně postavil proti předčasným volbám, které se po krachu rozhovorů o vládě mezi CDU/CSU, FDP a Zelenými zdály velmi pravděpodobné. Důrazně vyzval všechny strany k jednání s tím, že není možné jen tak vracet odpovědnost do rukou voličů.

"SPD si je velmi dobře vědoma své zodpovědnosti za Německo, ale zvláště za Evropu," uvedl na odpolední tiskové konferenci v Berlíně šéf sociálních demokratů Martin Schulz, na něhož se v těchto dnech obrací řada evropských kolegů znepokojených situací v Německu, kde v noci na pondělí zkrachovala dosavadní jednání o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

Schulz situaci považuje za složitou, není podle něj ale státní krizí. Jeho strana samozřejmě přijme nabídku prezidenta Steinmeiera k dalším rozhovorům. První schůzka Merkelové, Schulze a šéfa CSU Horsta Seehofera u hlavy státu se uskuteční příští týden. Sociální demokracie k rozhovorům podle Schulze přistupuje tak, že je jejich výsledek otevřený. Každý další krok při nich chce projednat ve vedení strany i poslanecké frakce. Pokud by se nakonec SPD rozhodla vyjednávat přímo o své účasti ve vládě, museli by to v hlasování schválit straníci.

Zatímco ještě v pondělí Schulz prohlásil, že sociální demokraté nejsou k dispozici pro vstup do velké koalice, už ve středu hovořil o tom, že si strana je zcela vědoma své zodpovědnosti v momentálně těžké situaci.

Pokud by nakonec skutečně došlo na rozhovory s CDU/CSU o vládě, bude SPD podle pozorovatelů chtít široké programové ústupky. Pokračování velké koalice si zatím sociální demokraté nepřáli z obavy, že by vedla k jejich dalšímu oslabování, a naopak posilování okrajových stran jako je protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Změnu odmítavého postoje, který strana zaujala hned v den voleb po svém nejhorším výsledku v dějinách spolkové republiky, by ale předtím podle místopředsedy SPD Ralfa Stegnera museli schválit straníci.

Pokračování velké koalice mají nyní za pravděpodobné Zelení, případnou menšinovou vládu CDU/CSU a své strany považují stejně jako Merkelová za těžko představitelnou. Ve spolkové republice ještě nikdy na celostátní úrovni menšinová vláda nevznikla.

Vedle nové vlády se v příštích týdnech budou řešit i personální otázky. Týká se to především CSU, kde by o budoucnosti oslabeného šéfa strany a bavorského premiéra Horsta Seehofera mělo být rozhodnuto začátkem prosince, a sociálních demokratů, kde nemá Schulz právě nejsilnější postavení.

Související

Více souvisejících

Německo Konzervativní unie CDU/CSU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Angela Merkelová Frank-Walter Steinmeier

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy