Německá SPD lavíruje, rozhovory o nové vládě zřejmě začnou až příští rok

Berlín - Místopředsedkyně CDU Julia Klöcknerová se domnívá, že rozhovory o nové německé vládě mezi konzervativní unií CDU/CSU a sociální demokracií (SPD) dost možná začnou až příští rok. Poprvé po zářijových parlamentních volbách se šéfové obou uskupení ke společnému jednání sejdou ve čtvrtek, na kdy je pozval prezident Frank-Walter Steinmeier.

Zástupci sociálních demokratů, kteří ještě donedávna obnovení velké koalice důrazně odmítali, nyní hovoří o tom, že pravděpodobnost jejího vzniku vidí tak 50 na 50.

Po krachu vyjednávání o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými se konzervativci kancléřky Angely Merkelové v neděli jasně vyslovili pro zahájení rozhovorů o velké koalici. O menšinovém kabinetu, který by podle mnohých nebyl dostatečně stabilní, Merkelová uvažovat nechce.

Na straně sociálních demokratů se ale nadále objevují hlasy, že by SPD výměnou za ústupky mohla podporovat menšinovou vládu CDU/CSU. "Jdeme do rozhovorů, o nichž ještě nevíme, kam povedou. Žádná možnost není ze stolu," nechal se dnes na tiskové konferenci slyšet předseda sociálních demokratů Martin Schulz. Obě uskupení vyzval, aby si předem nekladla ultimáta. "Potřebujeme klid," podotkl. Zopakoval, že výsledek rozhovorů, ať už bude jakýkoliv, předloží sociálním demokratům k hlasování.

Prezident Steinmeier se minulý týden důrazně postavil proti předčasným volbám, které byly jednou z variant dalšího vývoje.

Konkrétní rozhovory o velké koalici ale zřejmě začnou výrazně později než tento týden. SPD, která postupně mění svůj postoj k velké koalici, totiž podle Klöcknerové potřebuje čas. Za necelé dva týdny mají sociální demokraté sjezd a nedlouho poté jsou Vánoce, zdůvodnila svůj časový odhad v rozhovoru s televizí ARD.

O tom, že o nové německé vládě v žádném případě nebude jasno ještě letos, je přesvědčen i ministerský předseda Dolního Saska z řad sociální demokracie Stephan Weil. Jeho kolega a místopředseda poslanců strany Karl Lauterbach vidí šance na obnovení velké koalice 50 na 50. V žádném případě podle něj nejsou vyšší.

Obnovení velké koalice si přeje 40 procent Němců. Menšinovou vládu CDU/CSU a Zelených by upřednostnilo 27 procent lidí a nové volby 26 procent dotázaných. Ukázal to průzkum veřejného mínění pro televize RTL a n-tv.

Ještě před týdnem, kdy se předčasné volby zdály prakticky nevyhnutelné, byly přitom nálady německých voličů výrazně odlišné. Pro předčasné volby se tehdy vyslovilo 45 procent dotázaných, pro velkou koalici 27 procent a pro menšinovou vládu 24 procent.

Pokud by rozhovory nakonec zkrachovaly a v Německu se přece jen konaly předčasné volby, rozložení politických sil by se prakticky nezměnilo. Vyhrála by znovu CDU/CSU se 33 procenty před SPD s 19 procenty. Svobodní demokraté (FDP), Zelení, Levice a Alternativa pro Německo (AfD) by se pohybovali mezi devíti a 12 procenty. Zatím se tak nepotvrzují slova o tom, že by protiimigrační AfD mohla ze současné komplikované situace těžit.

Související

Více souvisejících

Německo Konzervativní unie CDU/CSU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Angela Merkelová průzkumy Volby v Německu Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy