Katalánsko se vzdává? Separatisté by měli zastavit snahy o nezávislost, tvrdí bývalý prezident

Barcelona - S poněkud demotivujícím plánem pro Katalánce přišel bývalý prezident regionu Artur Mas. Ten se domnívá, že by separatisté měli na chvíli odložit své snahy o nezávislost a víc se soustředit na stabilitu regionu, a to hlavně v případě, že se dočkají velkého vítězství v nadcházejících volbách.

Artur Mas se brání tomu, že by chtěl od nezávislosti odrazovat. Naopak se domnívá, že zklidněná situace umožní katalánským politikům jednat se zahraničním, mohli by tak získat mezinárodní podporu ve své snaze o osamostatnění. "Nepodaří se nám vyhlásit nezávislost, pokud nebudeme mít mezinárodní podporu," domnívá se Mas (61), který byl prezidentem regionu v letech od 2010 do 2016.

"Situace nyní připomíná přetahování mezi Madridem a separatisty. Abych byl upřímný, ve sporu zatím není žádný vítěz a ani po volbách se ho nedočkáme," tvrdí Mas, který se domnívá, že mezinárodní situace hraje proti úspěchu Katalánska, protože Evropská unie se rozhodla podpořit oficiální vládu v Madridu.

Bývalý prezident Artu Mas je sám pro nezávislost a v nedávném rozhovoru tvrdil, že tento krok je nejen možný, ale hlavně nezbytný pro to, aby region rozvinul svůj potenciál. Bývalý politik se však také domnívá, že k tomu je potřeba, aby oblast i nadále zůstala součástí Evropské unie. O referendu z 1. října taky řekl, že to bylo velké vítězství, jak z politického, tak morálního hlediska.

Mas se nicméně domnívá, že katalánští lídři chybovali, když hned po referendu otáleli s vyhlášením nezávislosti a umožnili Madridu, aby se vzpamatoval a připravil protiútok. Další výraznou chybou bylo, že politici veřejně nemluvili o případných finančních závazcích spojené s nezávislostí a v lidech tak vzbudili pocit, že odtržení bude "zadarmo".

"Snem mnoha španělských byrokratů je, aby se Španělské království stalo další Francií, Madrid Paříží a Barcelona upadne do zapomnění jako další nevýznamné město. To je však nepřípustné," zkritizoval Artur Mas centrální vládu a dodává, že od začátku nevyslal Madrid jedinou pozitivní zprávu o tom, že by chtěl situaci mírově řešit. Podle něj budou snahy o nezávislost vždy provázet obtíže, proto záleží hlavně na vůli lidu, zda je ochotná obětovat pohodlí pro změnu.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko referendum

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy