Konec kvótám pro uprchlíky? Brusel plánuje ukončit nefungující plán

Brusel - Kvóty pro uprchlíky představují příliš problémů, měl by je nahradit lepší systém, tvrdí Estonsko, které letos předsedá Radě Evropské unie. Země tak reaguje na snahu reformovat dublinský systém, podle kterého by se o uprchlíky měla postarat ta země EU, kam vstoupí migranti jako první. To však dlouhodobě zatěžuje hlavně přímořské státy na jihu kontinentu, jako je Řecko, Itálie nebo Španělsko.

Během krize v roce 2015 zavedla Evropská unie dočasný, ale povinný systém na přerozdělování běženců, jinak známý taky jako kvóty pro uprchlíky. Ten měl fungovat jen dva roky, přičemž letos vyšlo najevo, že byl zcela nedůsledný a původního záměru přemístit 160 tisíc uprchlíků nebylo dosaženo. Nahradit ho měl trvalý mechanismus pro rozmístění, proti tomu však silně protestují hlavně státy střední Evropy, jako je Česká republika, Slovensko nebo Maďarsko.

Estonsko proto nyní přišlo s novým návrhem, který nazývá "matkou všech kompromisů". V uniklém dokumentu, který ještě čeká na schválení, se píše o třech scénářích uprchlické krize - normální, těžké a velmi vážné až kritické. Tyto scénáře by měly nahradit kontroverzní kvóty. Estonsko si slibuje, že jejich návrh by mohl být všemi členskými zeměmi přijat v polovině roce 2018.

Estonsko v návrhu ponechává Evropské komisi vůdčí roli v případě, že se bude blížit krizová situace. Pokud se země začne blížit 90 procentům uprchlíků, kterých je schopna přijmout, začne pracovat záchranný mechanismus. Konečné číslo by se mělo odvíjet od HDP státu a faktorů, jako je nezaměstnanost, sociální situace nebo kolik uprchlíků už v zemi je. V první fázi by měla komise požádat ostatní země o solidaritu, tedy poslat do ohrožený země humanitární pomoc, dobrovolníky, charity, apod.

Pokud země dosáhne 150 procent své kapacity postarat se o uprchlíky, pak by měla přijít "povinnost" pomoci z ostatních států. Zásadní změnou v této fázi je, že žádné zemi nemůžou být uprchlíci vnucováni, pokud se sama nenabídne, že je přijme. "Aby bylo přerozdělování efektivní, musí nová země uprchlíky přivítat," stojí v novém návrhu. Mluvčí estonského předsednictví tvrdí, že jejich cílem je dosáhnout vzájemného porozumění a kompromisu.

Nicméně podle očekávání, i tento návrh má řadu kritiků. "Není tady žádný jiný plán kromě toho, že zruší kvóty," stěžuje si nejmenovaný europoslanec, který se s dokumentem blíže seznámil. "Mám pocit, že předsednictvo kolem toho tiše pošlapává a doufá, že problém zmizí. Jenže to se nestane, akorát to vrátí do diskuze mini-Schengen, tvrdí politikou s narážkou na to, že v roce 2015 muselo Německo, Rakousko, Nizozemí, Belgie a Lucembursko přistoupit k zpřísnění volného pohybu, aby ochránily svoje hranice.

Návrh Estonska by se měl schválit do června 2018. Poslanci však předpokládají, že plán se nesetká s příliš velkým odporem. "S Německem v takovém chaosu se neočekává, že by někdo byl výrazně proti," myslí si autoři iniciativy s odkazem na nestabilní politickou scénu v Berlíně poté, co koaliční jednání o nové vládě nevyšly.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) uprchlíci estonsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy