Evropou se rozmáhá chudoba, už i pětina obyvatel Británie je na okraji bídy

Londýn - Po Německu se sociální propast naplno rozevírá i ve Velké Británii, v zemi čelí až pětina obyvatel chudobě, navzdory ekonomického růstu. Londýn přitom zažívá období, kdy v posledních desetiletích klesá počet seniorů i dětí, a naopak přibývá pracujících.

Velká Británie se snaží dlouhodobě bojovat s chudobou, ale přestože počet nezaměstnaných klesá, počet lidí v bídě narůstá. Během pěti let přibylo více než 400 tisíc dětí a 300 tisíc seniorů, kteří se momentálně podotýkají s existenčním nedostatkem. Celkově je chudobou nyní ohroženo 14 milionů lidí ve Velké Británii, uvedla nezávislá instituce Joseph Rowntree Foundation.

V letech 2011-2012 sice chudoba klesala, změny v rozpočtu v roce 2015 zapříčinily to, že počet ohrožených lidí opět stoupá. V současnosti žije v bídě, nebo jí je ohroženo, více jak pětina obyvatel ostrovního státu. Výsledky studie tak budou vyvíjet tlak na premiérku Theresu Mayovou, aby přispěla k řešení sociální nerovnosti.

O víkendu se rozhodlo rezignovat celé vedení Komise pro sociální mobilitu a dětskou chudobu. Jako důvod uvedl bývalý předseda Alan Milburn to, že stát dlouhodobě neřeší problémy nejohroženějších a administrativa Mayové je v otázce nerozhodná, nefunkční a málo progresivní. "Je tady je málo naděje, že by Mayová přispěla k sociální rovnosti," uvedl Milburn.

Kritikové dávají premiérce za vinu to, že se příliš zaměstnává stranickým bojem a brexitem, přičemž ignoruje fundamentální problémy společnosti. Ve Spojeném království je za hranici chudobu považovaný příjem na 60 procentech průměrné britské domácnosti. Současný problém může mít nedozírné dopady na budoucnost, protože ohrožené rodiny nedokážou vybudovat žádné kvalitní zázemí pro budoucí generace.

Podle poslankyně Debbie Abrahamsové je 700 tisícový nárůst chudých naprosto nepřijatelný. "Sedm let stagnovaly mzdy, do toho se přidaly škrty v rozpočtu. V kombinaci s neustále zvyšujícími výdaji za bydlení a domácnost se nyní vytvořila situace, která musí být pro miliony lidí těžko snesitelná," uvedla politička.

Podle průzkumu mají pracující lidé největší problémy se zaplacením bydlení, více než 3,2 miliony pracujících musí vydat minimálně třetinu platu na náklady spojené s bydlením. Spoustu lidí žije taky v podnájmech, což je problém zejména pro seniory, kteří nájem platí z malého důchodu. Problémem je stále dražší bydlení, což způsobuje, že spoustu lidí nestíhá platit účty. Více jak dva miliony domácností se dnes podotýká s dluhem.

"Je skutečně znepokojivé, když vidíte, že ani mít práci vám dnes nezaručí život v sociálních jistotách. Chudoba pracujících pak ovlivňuje i životy jejich dětí," uvedla socioložka Rachael Orrová. MLuvčí vlády uvedl, že na příští rok se vydá na péči důchodců a postižených více než 4,2 miliardy eur. V následujícím roce bude taky z rozpočtu vyčleněno více než 90 miliard eur na podporu lidí v produktivním věku, včetně nezaměstnaných nebo těch s nízkou mzdou.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie chudoba společnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy