Blíží se Armagedon? Oceány zamořuje plast, situace je velmi vážná, tvrdí OSN

New York - Miliony tun plastů zamořují světové oceány každý rok, tvrdí zpráva OSN. Situace je prý tak vážná, že dostala označení "plastový Armagedon". Dnes se proto na žádost OSN sešlo v Keni řada ministrů pro životní prostředí, společně by měli odsouhlasit rezoluci, která zaváže státy bojovat s problémem.

Státy by chtěly vytvořit komisi složenou z odborníků, kteří budou firmám, zemím i jednotlivcům radit, jak se mají postarat o plast. V oceánech každoročně skončí na osm tun plastů, ty znečišťují vodu a ničí křehký ekosystém v mořích. "Musíme lépe zpracovávat odpadky. Nevyrábět to, co nepotřebujeme, část plastů vyměnit za jiný recyklovatelný materiál a o zbytek se postarat jinak, než je hodit do moře," řekl Erik Solheim z OSN.

Ten je přesvědčený o tom, že do 20 let by mohlo být nejen lepší životní prostředí, ale i ekonomika. Během diskuze o tom, jak se postarat o plast, přišel nigerijský ministr Ibrahim Usman Jibril s tím, jak se týmy ochránců životního prostředí pokoušely vyčistit moře poblíž pobřeží od ropných skvrn, přičemž narazili na celou skládku plastů, kde se materiál míchal s fosilním palivem.

Podle oceánografky Lisy Svenssonové se vyhozený plast do přírody dostane zpět do našeho těla ve formě jídla. Kromě přírody tak zamořujeme i vlastní tělo. "Důležité je, aby lidé změnili svůj přístup k tomu, jakým způsobem vyhazují a používají plast," řekla Dr Lisa Svenssonová novinářům. "Proto je nezbytné spolupracovat se soukromým sektorem, kde se vyrábí enormní množství plastových výrobků," dodala.

"Musíme změnit způsob myšlení lidí, potřebují pochopit, že plast do přírody nepatří. z toho důvodu je vytvořit tým lidí, který bude radit firmám a producentům, musíme začít nahoře, abychom pozměnili standart konzumentů," tvrdí Lisa Svenssonová. Podle ní nikdo nechce jít na pláž, která bude plná odpadků, problém na mořích by tak mohl brzo zasáhnout i turismus.

Plán OSN je začít u výrobců, aby omezili plastové obaly. To vyžaduje změnu v použitých materiálech, ale i designech. Rezoluce OSN zatím nemá žádné konečné datum, ani nepočítá se sankcemi, pokud státy nebudou dodržovat pravidla. Spojené státy americké již dříve oznámily, že se nehodlají přidat k žádným světovým rezolucím o ochranně životního prostředí.

Související

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

Více souvisejících

životní prostředí OSN plasty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy