Rajoy připustil změnu zastaralé ústavy. Nový text ale nesmí rozbít Španělsko

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy dnes připustil, že by změny ústavy podpořil, pokud neohrozí jednotu země. Pro úpravy textu, který je podle mnohých zastaralý, se vyslovili i politici dalších stran.

Debaty o možné reformě ústavy ve prospěch posílení katalánské autonomie dnes dominují oslavám španělského Dne ústavy připomínajícího 39. výročí jejího schválení v referendu.

"Jsem ochoten učinit reformu, ale jsou tu dvě nebo tři věci, které bych rád ujasnil. Nebudu v žádném případě akceptovat rozbití národní svrchovanosti, o budoucnosti Španělska mají podle mě rozhodnout všichni Španělé, a ne jen jejich část," prohlásil podle listu El País Rajoy.

Změnám ve prospěch decentralizace jsou nakloněny jak levicoví socialisté či Podemos, tak liberální Ciudadanos. Jejich šéf Albert Rivera dnes v parlamentu prohlásil, že ústava vyžaduje "seriózní a důkladnou" reformu, která by podle něho zaručovala rovnost práv všech obyvatel Španělska.

Debata o ústavních změnách probíhá dva týdny před předčasnými volbami do katalánského regionálního parlamentu, které mají podle představ Madridu vyřešit současnou krizi, během níž centrální vláda sesadila katalánské vedení kvůli protiústavní snaze o vyhlášení nezávislosti. Katalánští zastánci jednoty Španělska se domnívají, že příslib ústavních změn by jim mohl ve volbách pomoci získat na svou stranu část umírněných voličů a změnit poměry v parlamentu, kde v předloňských volbách získali těsnou většinu stoupenci nezávislosti.

Související

Katalánsko, ilustrační foto

Začal proces s katalánskými politiky, za vzpouru jim hrozí přísné tresty

Před španělským nejvyšším soudem v Madridu začne v úterý dlouho očekávaný proces s bývalým vedením Katalánska, označovaný místními médii za proces století. Celkem 12 politiků, včetně exministrů regionální vlády, je obžalováno kvůli předloňskému referendu o nezávislosti Katalánska. Devíti z nich hrozí za vzpouru 16 až 25 let vězení. V procesu, přenášeném v přímém přenosu na internetu, má vypovídat na 600 svědků, včetně expremiéra Mariana Rajoye. Po dobu procesu plánují katalánští separatisté demonstrace v Madridu, v Katalánsku i v zahraničí.
Katalánsko, Barcelona /Španělsko/

Obliba socialistů ve Španělsku od změny vlády roste

Madrid - Socialista Pedro Sánchez se stal španělským premiérem, když parlament 1. června vyslovil nedůvěru vládě jeho předchůdce Mariana Rajoye z Lidové strany (PP). Jak ukazují průzkumy, od té doby popularita Socialistické strany roste.

Více souvisejících

Mariano Rajoy Španělsko Katalánsko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy