Britská premiérka podpořila Polsko: Vaše ústava je vaše věc, nikdo vám nesmí nic nařizovat

Londýn/Varšava - Britská premiérka Theresa Mayová podpořila ve čtvrtek Polsko na úkor Evropské unie. Podle ní je polská ústava záležitostí Polska a nikdo, ani Evropská unie, nemá právo do ní zasahovat. O tom informovala agentura HINA.

Evropská komise navrhla ve středu Radě Evropské unie, aby zahájila proti Polsku řízení podle článku 7 Lisabonské smlouvy o pozastavení či zániku členství v EU. Polsko by tímto způsobem mohlo přijít o hlasovací právo v rámci Unie.

Zahájení postupu podle článku 7 se odehrálo poprvé v historii. Komise se pro tento krok rozhodla poté, co se Polsko nevzdalo kontroverzních soudních reforem, které podle Bruselu "představují hrozbu pro demokracii".

Britská premiérka dostala dotaz týkající se postupu Evropské komise. "Tyto ústavní otázky by měly být především záležitostí každé dotyčné země," řekla Theresa Mayová.

Mayová mluvila ve Varšavě s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckim a uvítala fakt, že se chce polský představitel s Evropskou komisí sejít a situaci vyřešit. "Doufám, že toto setkání povede k uspokojivému řešení pro všechny strany," řekla při setkání s premiérem.

Polská vláda se domnívá, že reformy ve všech sektorech, včetně toho soudního, jsou nevyhnutelné a nutné. Varšavě deklarovalo podporu Maďarsko, které jasně uvedlo, že bude vetovat jakékoli sankce EU vůči Polsku, které by pozastavily jeho právo na hlasování v Unii.

Zatímco se Komise snaží odporovat polské vládní straně Právo a spravedlnost a jejímu předsedovi Jaroslawu Kaczyńskému, britská premiérka přijela do Varšavy rovněž deklarovat vojenskou podporu proti Rusku a spolupráci ohledně tzv. "brexitu".

Morawiecki na setkání prohlásil, že doufá, že Francie s Německem najdou co nejlepší řešení pro Británii ohledně odchodu z Evropské unie. "Hluboce doufám a jsem přesvědčen, že naši francouzští i němečtí partneři chtějí najít to nejlepší řešení v této nové, ne tak snadné situaci, ve které se nacházíme po referendu o 'brexitu'," zdůraznil polský ministr.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Velká Británie Polsko uprchlíci soudy lisabonská smlouva Mateusz Morawiecki Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy